Автор Гілка: LiveCD для освітян та науковців  (Прочитано 17016 раз)

Відсутній hse

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 473
  • Карма: +0/-0
  • Gentoo Linux
Ну я зібрав LiveCD для освітян та науковців.
Залізо розпізнає, вантажиться нормально, UTF-8 - 100%, українізований/русифікований з рідними манами.
Думаю над інсталлером, якщо тупо ставити на весь диск (вбиваючи вінду) то весь процес для юзера зводиться до натискання всього однієї кнопки.

Кого цікавить можу дати поточне дерево всіх програм з їх взаємозалежностями та версіями.

Над чим працюю:

Багатотермінальність - тут є кілька напрямків серед яких важко вибрати.

Хочу щоб підтримувалось завантаження інших комп'ютерів через мережу (PXE, etherboot) - тут треба ще протестувати.

Має так само працювати обчислювальний кластер на нижньому рівні OpenMosix, а на верхньому MPI (LAM-MPI) автоматично після завантаження вузлів по мережі - від мене не залежить як ОМ напишуть я його в ядро вкомпілю, з програм LAM-МPІ підтримує тільки octave (математика) решта працюватиме без паралелізму з простим балансуванням важких процесів.

Тепер коли розглядати встановлення в обчислюванній аудиторії (класі) можна скористатись із інших кластерних технологій drbd, heartbeet, nfs; ccs, cman, dlm, gfs. Але я остаточну модель ще не знаю, напевно доцільно тільки /usr на NFS (GFS) винести, також дуже приваблева модель в котрій клієнтські компи взагалі бездискові, тоді їх адмінити не треба, як лампочка - включаєш світить поки не згорить.

Також LiveCD має трохи ухил в сторону безпеки і серверних програм.

ЗІ: я написав скрипти котрі практично автоматом зберуть з нуля iso образ кому цікаво зголошуйтесь.

ЗІІ:Ну також варто поговорити про те котрі проги включати котрі ні.
Давайте по цьому поводу заведемо свіжу тему і не будемо ворушити сумні спогади?
« Змінено: 2006-01-31 16:35:44 від miwa »
бушократія - цинічний помаранчевий геноцид, витравлювання Української Нації, плюс мікрософтизація всієї країни.

Відсутній miwa

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1111
  • Карма: +0/-0
Re: LiveCD для освітян та науковців
« Відповідей #1 : 2006-01-31 16:42:23 »
Цитата
Кого цікавить можу дати поточне дерево всіх програм з їх взаємозалежностями та версіями.
***
ЗІ: я написав скрипти котрі практично автоматом зберуть з нуля iso образ кому цікаво зголошуйтесь.
Може краще сюди опублікувати?

Цитата
Давайте по цьому поводу заведемо свіжу тему і не будемо ворушити сумні спогади?
Так і зробимо :о)
Читайте документацію - вона кермує.

Відсутній MoD

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 161
  • Карма: +0/-0
Re: LiveCD для освітян та науковців
« Відповідей #2 : 2006-01-31 18:22:25 »
Давайте дійсно сюди публікувати, бо цікаво, я думаю, буде багатьом;)
« Змінено: 2006-01-31 18:24:46 від MoD »

Відсутній hse

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 473
  • Карма: +0/-0
  • Gentoo Linux
Re: LiveCD для освітян та науковців
« Відповідей #3 : 2006-01-31 19:05:00 »
Я тут сторіночку завів http://docs.linux.org.ua/index.php/Gentoo:Proglist давно просили.

Обенене дерево всіх пакетів LiveCD з їх взаємозалежностями отримано командою:
emerge -etv world |awk -F'  N    ]' '{print $2}' |awk -F'0 kB' '{print $1}'
Увага є багато циклічних залежностей тому деякі програми потрібно збирати більше одного разу. В мене портадж за 20050622 тому багато старих пакетів.

В мене є думка зібрати два майже однакових дистра: Генто та Дебіан котрі різнитимуться менеджерами пакетів.

Збирав для i686 з флагами:
#CFLAGS="-march=i686 -Os -mmmx -pipe -fomit-frame-pointer -finline-functions -frename-registers"
#CFLAGS="-march=i686 -Os -pipe -fomit-frame-pointer"
#CFLAGS="-mcpu=i686 -Os -mmmx -pipe -fomit-frame-pointer -finline-functions -frename-registers"
CFLAGS="-mcpu=i686 -Os -pipe -fomit-frame-pointer"
Зараз збираю з останнім.
« Змінено: 2006-01-31 19:08:50 від hse »
бушократія - цинічний помаранчевий геноцид, витравлювання Української Нації, плюс мікрософтизація всієї країни.

Відсутній Ketrin

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 119
  • Карма: +0/-0
Re: LiveCD для освітян та науковців
« Відповідей #4 : 2006-02-01 09:49:43 »
Думаю над інсталлером...
Тільки думаєте, чи всеж таки вже він є  ;)?
Питаю тому, що, наприклад, нам для освітнього процесу не просто такий як ви описали (українізований і таке ін.) LiveCD потрібен, а саме інсталяція на всі машини у мережі.
А також не могли б ви уточнити: які саме програми там є, бо не розуміюся я дуже на назвах пакетів, яка стільниця (і), дистрибутив, офісний пакет (и). І що означає для освітян та науковців: там якісь спеціальні навчальні програми  є або просто для цілей освіти та науки підібрані програми?
Я не сперечаюся, я хочу знати

Відсутній hse

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 473
  • Карма: +0/-0
  • Gentoo Linux
Re: LiveCD для освітян та науковців
« Відповідей #5 : 2006-02-01 12:15:15 »
Інсталлер:
1. Якщо встановлювати з локального компакт диску знищуючи всі дані на локальному диску то автоматичний інсаллер є.
2. Я кинув на CD qtparted так, що деколи можна розділи перерозбити не втрачаючи даних, та встановити Лінукс поряд з існуючою системою, але від користувача тоді вимагається знань про файлові системи, розділи дисків, дерево каталогів Лінукс, точки монтування...
3. Через мережу встановлення можлеве тільк при наявності PXE ( etherboot з бубнами) мережевих карт, а такі в школи врядчи купували чи купуватимуть... Коли вдасться завантажитись з мережі то можна встановити як у пункті 1, або 2. Можливо також що хтось зробить дискетку котра підтримуватиме завантаження по мережі тоді можна буде обійтись без PXE мережевих карт, але потрібний буде дисковід.

Стільниця KDE-3.3
Програми:
1. Всі стабільні стандартні що входять у KDE крім ігор плюс математичні та хімічні розширення.
2. АбіВорд - легкий текстовий процесор з підтримкою формату MS .doc
3. Програмування:
KDevelop (C, C++, Pithon, Fortran, Bash, ...) та Quanta Plus для ВЕБ
4. Наукові:
Чисельна математика з аналітикою та геометрією, молекулярна та квантова хімії, молекулярна динаміка, CAD системи для електроніки та креслення.

Зараз диск займає 700Mb, а коли розширити до 870Mb (не йтиме на старих CD) то планую додати: електронні таблиці gnumeric, молекулярну біологію (пакет по генетиці), один хороший пакет по електриці, ну і ще щось добре коли буде місце.

Диск оснований на дистрибутиві Gentoo, але ніяких додаткових знань по адмініструванню та Gentoo Linux, для його використання, не потрібно.
бушократія - цинічний помаранчевий геноцид, витравлювання Української Нації, плюс мікрософтизація всієї країни.

Відсутній Ketrin

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 119
  • Карма: +0/-0
Re: LiveCD для освітян та науковців
« Відповідей #6 : 2006-02-02 08:19:27 »
А чому не захотіли поставити OpenOffice.org, є ж українською мовою 1.1.2 - скоро буде 2.0?
Я не сперечаюся, я хочу знати

Відсутній miwa

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1111
  • Карма: +0/-0
Re: LiveCD для освітян та науковців
« Відповідей #7 : 2006-02-02 09:42:51 »
А чому не захотіли поставити OpenOffice.org, є ж українською мовою 1.1.2 - скоро буде 2.0?
Взагалі-то ООо 2.0 вже є. І навіть 2.0.1, якщо мені не зраджує склероз ;о)


Додано пізніше: перепрошую, не зауважив уточнення "українською мовою". Справді, перекладу 2.0 на українську немає.


А щодо того, чому його немає на диску... Можливо, пан hse подумав, що на більшості не особливо потужних шкільних машин він буде запускатись надто довго, а з іншого боку функціоналу AbiWord'a для навчальних цілей більшне ніж вистачає. Навряд чи студенти будуть працювати з складно форматованими doc-ами; простіші ж вищезазначений редактор відкриє. А тим паче, якщо вже переходити на Лінукс і особливо не перейматись питаннями сумісності з doc/xls (я маю на увазі, що студенти будуть працювати лише в Лінуксі, або ж їм не треба буде відкривати в Лінуксі складні документи, створені у вінді) - тоді AbiWord/Gnumeric/KOffice без проблем задовольнять потреби навчального процесу.
« Змінено: 2006-02-02 09:53:23 від miwa »
Читайте документацію - вона кермує.

Відсутній hse

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 473
  • Карма: +0/-0
  • Gentoo Linux
Re: LiveCD для освітян та науковців
« Відповідей #8 : 2006-02-02 10:48:48 »
Чому не ОО на те є ряд простих причин:
1. Він для LiveCD дуже великий, адже є загальне обмеження у 700Mb. Взагалі в мене є таке бажання замість AbiWord & Gnumeric включити OO. Як робитиму колись LiveDVD то ОО точно туди ввійде. Можна спробувати запхати, коли він буде, український ОО-2.* і у 870Mb Livecd (не працюватиме на старих CD приводах). Хтось для оцінок може дати розмір зібраного пакету ОО заархівованого bzip2?
2. Зібраний мною важкий LiveCD вимагає для запуску з компакта min 128Mb ОЗП (без графіки набагато менше) для нормальної роботи 256Mb при встановленні на диск та запуску з локального диску зі swap може повсти і на 64Mb (без графіки 32Mb). Коли додати ОО вимоги трохи підскочуть...
3. АбіВорд малий швидкий задовільний по функціональності та українізований.
4. Електронні таблиці і так не влізли..., а gnumeric досить потужний та функціональний.
5. Ну і саме головне я зараз маю тільки англійську версію 1.3.* і не маю для неї ebuild-у :)
бушократія - цинічний помаранчевий геноцид, витравлювання Української Нації, плюс мікрософтизація всієї країни.

Відсутній hse

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 473
  • Карма: +0/-0
  • Gentoo Linux
Re: LiveCD для освітян та науковців
« Відповідей #9 : 2006-02-02 12:04:26 »
....а з іншого боку функціоналу AbiWord'a для навчальних цілей більшне ніж вистачає. Навряд чи студенти будуть працювати з складно форматованими doc-ами; простіші ж вищезазначений редактор відкриє. А тим паче, якщо вже переходити на Лінукс і особливо не перейматись питаннями сумісності з doc/xls (я маю на увазі, що студенти будуть працювати лише в Лінуксі, або ж їм не треба буде відкривати в Лінуксі складні документи, створені у вінді) - тоді AbiWord/Gnumeric/KOffice без проблем задовольнять потреби навчального процесу.

ОО дуже добре сумісний з MS Office, переведе без втрат у відкриті формати навіть математичні формули з курсових та наукових праць, а це важливо. Крім того добре б було для зручності тим хто вивчає саме ОО, бо коли щось незнайоме, то пару годин може витрачатись на адаптацію до його інтерфейсу.

Я тут виклав скрипти, що використовую для створення iso образу LiveCD та інсталяції з нього на локальні диски. Так що хто бажає гляньте, виправлення, поради вітаються. ;)

Також виклав налаштування ядра Лінукс для LiveCD, котре разом з hotplug, coldplug, hwsetup, mkx86config дозволяє автоматично розпізнати та налаштувати все обладнання без участі користувача підчас старту комп'ютера. Я помітив, що після додачі підтримки сенсорів ядро, визначає мою 5-кнопочну оптичну мишку ~20 секунд - це більше ніж все решта разом з сервісами для налаштування обладнання разом взятими.
« Змінено: 2006-02-02 14:25:42 від hse »
бушократія - цинічний помаранчевий геноцид, витравлювання Української Нації, плюс мікрософтизація всієї країни.

Відсутній borman

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 416
  • Карма: +0/-0
  • Debianizer
Re: LiveCD для освітян та науковців
« Відповідей #10 : 2006-02-02 16:51:04 »
Як щодо свопу в файл на жорсткому диску?
dd if=/dev/zero of=/dev/null

Відсутній hse

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 473
  • Карма: +0/-0
  • Gentoo Linux
Re: LiveCD для освітян та науковців
« Відповідей #11 : 2006-02-02 20:19:22 »
Там запускається скрипт automouter, якщо на компі вже живе Лінукс і має swap розділ то LiveCD звичайно його використовує, а в іших випадках працює без свопу на чистій ОЗП. Я про можливість писати файл свопу у FAT чи NTFS розділ не здогадався... Напишіть скрипт котрий створюватиме такий файл у випадку відсутності розділу свопу.
бушократія - цинічний помаранчевий геноцид, витравлювання Української Нації, плюс мікрософтизація всієї країни.

Відсутній Ketrin

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 119
  • Карма: +0/-0
Re: LiveCD для освітян та науковців
« Відповідей #12 : 2006-02-03 08:56:24 »
Чому не ОО на те є ряд простих причин:
Хтось для оцінок може дати розмір зібраного пакету ОО заархівованого bzip2?
OOo_2.0.1_LinuxIntel_install_ru_infra_rpm.tar.bz2  -  145Mb (145631426)
Цитата
Коли додати ОО вимоги трохи підскочуть...
Ну да, хоча залишаеться ж вихід поставити ООо окремо, якщо буде потрібно
Цитата
Ну і саме головне я зараз маю тільки англійську версію 1.3.* і не маю для неї ebuild-у :)
http://anotherlevel.icc.melitopol.net/donl.html
Я не сперечаюся, я хочу знати

Відсутній hse

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 473
  • Карма: +0/-0
  • Gentoo Linux
Re: LiveCD для освітян та науковців
« Відповідей #13 : 2006-02-03 10:24:44 »
На LiveCD не має місця на ОО розміром 150Мb. Як хто збере ОО версії 2.* у 50Mb то тоді можна його пробувати запихати, а так за бажанням можна доставити після встановлення Лінукс на жорсткий диск.
бушократія - цинічний помаранчевий геноцид, витравлювання Української Нації, плюс мікрософтизація всієї країни.

Відсутній Абрамчук Вадим

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 225
  • Карма: +0/-0
  • Графоман LOU третього (четвертого?) пришестя
Re: LiveCD для освітян та науковців
« Відповідей #14 : 2006-02-04 00:36:16 »
Сьогодні говорив зі своєю вчителькою, вона дуже зраділа що для неї зроблять ОС  ;D.

Пообіцяла написати ВИМОГИ, які хоче бачити саме ВЧИТЕЛЬ.

До речі, набагато краще робити не ЖивийКД, це надто повільно. Локальний інсталл + LTSP. Тоді в ідеалі можна наскребти оперативки зі всіх машин на сервер і буде РУЛЕЗ  8-).
« Змінено: 2006-02-04 00:36:49 від Abram »
Debian GNU/Linux lenny/sid
MontaVista Linux (Motorola ROKR Z6). Міняю на A1200.