Автор Гілка: Допомога новачкам  (Прочитано 73017 раз)

Відсутній Re.

  • Загальний модератор
  • Літератор
  • *****
  • дописів: 1898
  • Карма: +1/-0
Допомога новачкам
« : 2009-11-30 18:38:09 »
Що таке Linux? У дійсності це питання більш ширше, ніж сухе визначення. Тільки цього не всі розуміють. Через надмірний попит вирішив створити стислу документацію для новачків. Щоб у разі чого — одразу відправити на вільне читання. А лише потім задавати питання. Приблизний перелік питань, які ми порушимо:
  • Що таке Linux;
  • Вибір дистрибутиву;
  • Основні стільничні середовища та програми;
  • Загальні рекомендації.
Нічого не забув? В останній можна використати цю документацію. Поки що залишаю тут на обговорення. Напишіть критику, а згодом я почну потрохи писати цей документ. Через певний час можна буде скопіювати у DLOU, а там тримати в актуальному стані. Прохаю звернути увагу на стислість і практичність, бажано не писати у першій же статті розширену ідеологію Linux, а лише найголовніше, а далі понадавати посилання — кому цікаво, той піде шукати далі.
« Змінено: 2009-11-30 18:38:52 від Re. »

Відсутній piktor

  • Видавець
  • *******
  • дописів: 3396
  • Карма: +0/-0
Re: Допомога новачкам
« Відповідей #1 : 2009-11-30 20:18:34 »
Прошу не допускати до написання таких статей людией штибу Сергія Лисовенка. Фанатизм справі не допоможе. І ненависть до вінди також.
Я колись хотів написати те, що ви пропонуєте, тільки перелік питань був ширшим. Полінувався. Якщо ви не такі як я - вперед  :)
« Змінено: 2009-11-30 20:19:03 від Piktor »
Всим, хто тоне й не знає,
За що вхопитись,
Хто вже з останніх
Вибився сил:
Попереджаю - я не колода,
Попереджаю - я крокодил.

Відсутній noddeat

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 197
  • Карма: +0/-0
Re: Допомога новачкам
« Відповідей #2 : 2009-11-30 20:43:17 »
можна щось запозичити з цього сайту, наприклад: http://polishlinux.org/first-steps/
обов’язково треба написати про інсталяцію софту в лінуксі, адже тут принципова відмінність від інших ОС, що треба інсталювати з репозиторіїв, а не шукати пакунки по інтернетах.
Filenames are infinite in length, where infinity is set to to 255 characters. Peter Collinson, "The Unix File System"

Відсутній Re.

  • Загальний модератор
  • Літератор
  • *****
  • дописів: 1898
  • Карма: +1/-0
Re: Допомога новачкам
« Відповідей #3 : 2009-11-30 20:58:44 »
тільки перелік питань був ширшим.
Власне, тому я хочу щось коротеньке і симпатичне. Читати полінуються, а Ви писати.
можна щось запозичити з цього сайту, наприклад: http://polishlinux.org/first-steps/
Там трохи складно, але як на розширений курс могло би бути незле. Дякую, погляну.
обов’язково треба написати про інсталяцію софту в лінуксі, адже тут принципова відмінність від інших ОС, що треба інсталювати з репозиторіїв, а не шукати пакунки по інтернетах.
Я хочу при виборі дистрибутива написати саме ті, що мають графічний центр керування пакунками. Щоб і для секретарки було зрозуміло. Звичайно, і про єдине пакункосховище для всіх дистрибутивів теж згадати варто. Бо, приміром, тут шановні несильно орієнтуються.

Відсутній yurchor

  • Видавець
  • *******
  • дописів: 3628
  • Карма: +2/-0
  • Grateful for our Iron Lung
    • Вікі користувачів KDE
Re: Допомога новачкам
« Відповідей #4 : 2009-11-30 23:08:51 »
Фантастично складно. Майже неможливо. Он Федорчук у Росії теж намагається, але виходить лише про Fedora.  ;)

Причин у цього багато:

1) Всім подобається різне. Так-так, я знаю, можна все звести до початкового припущення «Встановлено останню версію Ubuntu», але тоді чи не легше перекласти їхній пропрієтарний Desktop Course безпосереднь на LP?
2) У кожного є певна схильність завищувати значення того, що для нього особисто важливо. Якщо Linux ставлять на «інтернет подивитися», настанови з користування GIMP чи встановлення mplayer будуть недоречними.
3) Загальна хвороба «я пересадив на Linux N вендоламерів». Навіщо «пересадив»? До чого ця поширена термінологія героїнових наркоманів? Починати, мабуть, треба не з «Що таке?», а з «Навіщо?». При чому чесно. Якщо людині потрібен AutoCAD чи інша програма, запуск якої у wine дуже проблематичний, краще хай придбає Windows (ціна системи буде мізерною порівняно з вартістю основного інструменту).

Будьте готові до того, що ніхто вам не помагатиме, а іноді просто тролитиме статті.  Ні, не я. У мене і без того достатньо проблем. :)

Статті української Вікіпедії з ВПЗ, як і більшість інших статей, написано жахливим суржиком, тому іноді замість їх використання хочеться просто все викинути і написати від початку.  :'(

У межах проекту «Всеукраїнської ініціативи з використання вільного програмного забезпечення в освіті та науці» було розпочато подібну роботу, але, очевидно, педагогам це не потрібно, тому роботу було припинено. Зараз сайт в чергове впав. Може просто перетаскати все, що там уже зроблено на DLOU?
« Змінено: 2009-11-30 23:10:10 від yurchor »
Denounce the demagogues
King diamonds to discard
Deploy the dialogue
Your word against the law

Відсутній Re.

  • Загальний модератор
  • Літератор
  • *****
  • дописів: 1898
  • Карма: +1/-0
Re: Допомога новачкам
« Відповідей #5 : 2009-11-30 23:54:58 »
1) Всім подобається різне. Так-так, я знаю, можна все звести до початкового припущення «Встановлено останню версію Ubuntu», але тоді чи не легше перекласти їхній пропрієтарний Desktop Course безпосереднь на LP?
Я й пропоную надати певні варіанти, щоб користувач сам міг вибирати. Ubuntu для новачків не буду відкидати, але також не буду виносити в першу чергу. Mandriva, з Вашого дозволу, стане передовою у цьому документі — там хоч і KDE, і Gnome працюють однаково стабільно. Це тільки африканці можуть зібрати одне добре, а інше криворуко. А якщо новачку KDE більше по душі?
2) У кожного є певна схильність завищувати значення того, що для нього особисто важливо. Якщо Linux ставлять на «інтернет подивитися», настанови з користування GIMP чи встановлення mplayer будуть недоречними.
Загалом я наведу перелік або посилання можливих найголовніших програм і аналогів. Загалом буде орієнтовано на користувача, який мав справу вже з комп'ютером і продуктами MS®. Ви не збагнули мій натяк на стислість — я не бажаю робити щось на кшталт запропонованого Сусідом колись давно. Коротко тільки.
3) Загальна хвороба «я пересадив на Linux N вендоламерів». Навіщо «пересадив»? До чого ця поширена термінологія героїнових наркоманів? Починати, мабуть, треба не з «Що таке?», а з «Навіщо?». При чому чесно. Якщо людині потрібен AutoCAD чи інша програма, запуск якої у wine дуже проблематичний, краще хай придбає Windows (ціна системи буде мізерною порівняно з вартістю основного інструменту).
Саме «Що таке?». Я ніколи не любив агітацію. Тут я пропоную допомоги зацікавленим, які самі хочуть пізнавати. Щодо wine, попередимо, звісно. Я хочу зробити цей документ якраз у тому дусі, що очікувати слід найгіршого, а потім: «ми ж попереджали!».
Будьте готові до того, що ніхто вам не помагатиме, а іноді просто тролитиме статті.  Ні, не я. У мене і без того достатньо проблем. :)
Дякую, не маленький, дам раду.  ;) Власне, я й не очікую на допомогу, але критики б не завадило, а тут її достатньо(писати про недоліки тут нікому не ліньки :)). Головне — щоб наслідків тролінгу не було в цьому документі. А це й без модераторських привілей можна спокійно уникнути.  
Статті української Вікіпедії з ВПЗ, як і більшість інших статей, написано жахливим суржиком, тому іноді замість їх використання хочеться просто все викинути і написати від початку.  :'(
На превеликий жаль, Ви маєте цілковиту рацію, але буду якось викручуватись. Посилання на ті ж російськомовні статті — непогана альтернатива.
У межах проекту «Всеукраїнської ініціативи з використання вільного програмного забезпечення в освіті та науці» було розпочато подібну роботу, але, очевидно, педагогам це не потрібно, тому роботу було припинено. Зараз сайт в чергове впав. Може просто перетаскати все, що там уже зроблено на DLOU?
Тут дещо інший формат. Я пропоную коротенький ЧаП, щоб осягнути все найпотрібніше, після чого можна йти далі.

« Змінено: 2009-11-30 23:57:37 від Re. »

Відсутній Re.

  • Загальний модератор
  • Літератор
  • *****
  • дописів: 1898
  • Карма: +1/-0
Re: Допомога новачкам
« Відповідей #6 : 2009-12-09 02:25:04 »
Щоб шановна спільнота не вважала, що жодного поступу немає і ця справа марна, маю чорновий варіант, щоб розвіяти ці сумніви(якщо про це хтось ще пам'ятає, звісно ;)) Отже, можливі помилки(особливо з пунктуацією — не дружу я з нею), неточності, всілякий непотріб тощо. Можливо, навіть стилістику варто підправити. З нетерпінням жду вашої критики:
Цитата
Слід усе робити якнайпростіше, але ніяк не простіше!
Альберт Айншейн.
[/font]

Передслово.
Вітаю, шановний пізнайко, у світі Linux! Якщо ви новачок у цьому світі та бажаєте робити свої перші кроки у ньому — ця стаття саме для вас! Linux — це не те, що можна описати одним словом і збагнути за одну добу. І Linux це не лише операційна система, а й своєрідна філософія та її розгалуження, які доповнюють одне одного. Отже, будемо вважати, що ви має певний досвід у роботі з комп'ютером і операційними система, приміром, з продуктами Microsoft® та бажаєте йти далі — вивчати щось, що має переваги. Це недивно. Linux має чимало переваг, через які він, власне, й існує, через які ви поцікавились читати цю статтю, через які люди ним користуються. Якщо у вас є досвід роботи з Linux, то малоймовірно, що ви тут знайдете щось нового для себе, проте доповнення та зауваження — завжди вітаються.

Чому ж Linux?
Кожен новачок задається цього питання. Причини буваю найрізноманітнішими: починаючи зі звичайної цікавості, закінчуючи економією мільйонів грошових одиниць на великих підприємствах. Спробую перелічити найголовніші:
  • Гроші. Так, він безплатний. І переважна більшість програм теж безплатні.
  • Безпека. Це найперша причини використання цієї операційної системи людством. І вона перевірена роками. Ні, вірусів у ній майже не існує, а те що є — боятися не слід.
  • Простота. Її використання прозоре, а отже просте. Вам не потрібно робити зайвих дій, якщо це можливо уникнути.
  • Вибір. Ви завжди можете вибрати те, що вам найбільше до душі, та налаштувати систему під себе, під власні вимоги і вподобання.
  • Відкритість. Усі компоненти операційної системи відкриті, разом з їх кодом. Будь-хто може їх змінювати.
  • Українізація. Наявність якісної і великої кількості українізованих програм.
  • Надійність. Операційна система стабільна і змінювати її через деякий час абсолютно не потрібно.
Так-так, я обов'язково щось забув — це безумовно. Проте, все описувати немає причин. Того вистачить, щоб знайти щось для себе. І я не маю на меті вас спокушати. Радше попередити, бо є вагомі причини утриматись од такого вибору.

Чому не Linux?
На жаль, існують недоліки. На щастя, вони тимчасові. Бігти і всіх переводити на Linux стримують певні гальма. Linux ще не готовий, щоб ним користувались усі користувачі комп'ютерів й інших пристроїв. Тому наполегливо наполягаю ознайомитись з усіма його недоліки, а лише потім гадати, чи варто це вашої уваги узагалі. Найголовніші причини:
  • Брак потрібних програм. Дуже мало комерційних програм вводяться в Linux. А в деяких випадках, вони є дуже важливі для роботи, навчання тощо. Переконайтесь, що вам потрібні програми є Linux, або вони мають достойних аналогів. Спитати можна на цьому ж форумі. Ще є варіант використання його через емулятор цих програм — wine, але майте на увазі, це не завжди працює.
  • Слабка підтримка пристроїв. Переважна більшість пристроїв підтримується у Linux, проте бувають деякі, що підтримуються лише в інших операційних системах.
  • Брак ігор. Більшість сучасних і потужних ігор не підтримується в Linux.
  • Неякісні програми. Багато програм створюються за власним ентузіазмом їх розробників у вільний од роботи час і без одержання якого-будь прибутку, тому, інколи, вони не конкурентноспроможні на відміну від комерційних аналогів.
  • Незручність. Деяким користувачам дуже важко призвичаїтись до використання Linux, частенько потрібно читати багато документації, щоб щось налаштувати, а вона може бути недоступна на зрозумілій мові. Подекуди може траплятись несправності, які дратують і їх важко усунути тощо.
Загалом, це лише малий перелік. Сподіваюсь, ви приблизно оцінили, наскільки подальше крокування в ньому вам потрібне.
Це лише вступ. Готую «вибір дистрибутивів» і «рекомендації переходу» та «рекомендації з використання». Далі буде.  
« Змінено: 2009-12-09 02:31:42 від Re. »

Відсутній Djalin

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 660
  • Карма: +0/-0
Re: Допомога новачкам
« Відповідей #7 : 2009-12-09 14:16:52 »
БРАВО!

Давно потрібно щось таке - власне теж збирався але не вистачило сили волі сісти ... :-[

Щодо інсталяції варто також згадати про інтернет, у мене он проблеми були, та драйвери...
 
Загалом успіху - і головне сили волі скінчити почате.

Відсутній noddeat

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 197
  • Карма: +0/-0
Re: Допомога новачкам
« Відповідей #8 : 2009-12-09 14:29:34 »
Цитата
# Надійність. Операційна система стабільна і змінювати її через деякий час абсолютно не потрібно.
додав би:
— гарний інтерфейс з купою різних тем до вподоби (у Windows та MacOS є лише одна або дві стандартні теми зовнішнього вигляду)
— легкість інсталяції та винищення програм: можна одним кліком заінсталювати десяток потрібних програм без нескінченого натискання  «I agree» та «виберіть каталог встановлення». Так само легко можна одним кліком видалити десяток програм, будучи впевненим, що вони справді видаляться й не засмічуватимуть «реєстр».
— легкість оновлення: всі програми можна оновлювати до останньої версії автоматично, без участі користувача. Або вручну, але одним кліком.

Цитата
Брак потрібних програм. Дуже мало комерційних програм вводяться в Linux. А в деяких випадках, вони є дуже важливі для роботи, навчання тощо. Переконайтесь, що вам потрібні програми є Linux, або вони мають достойних аналогів. Спитати можна на цьому ж форумі. Ще є варіант використання його через емулятор цих програм — wine, але майте на увазі, це не завжди працює.
це треба переписати. не знаю як. суть в тому, що більшості юзерів комерційні програми не потрібні. більшості не треба можливостей фотошопа, а вистачить ґімп. а от професіонали без нього не обійдуться. на цьому треба зробити великий наголос.

Цитата
Слабка підтримка пристроїв. Переважна більшість пристроїв підтримується у Linux, проте бувають деякі, що підтримуються лише в інших операційних системах.
я б замінив на «слабша підтримка»  (порівняно з конкурентами). слід дописати в кінці, «тому при купівлі пристрою варто перевірити в інтернеті, чи лінукс його підтримує.»

Цитата
Брак ігор. Більшість сучасних і потужних ігор не підтримується в Linux.
тут треба дописати про Wine і Crossover. а ще не забути про більше, ніж у конкурентів, різноманіття ігор «а ля сапер».

Цитата
Незручність. Деяким користувачам дуже важко призвичаїтись до використання Linux, частенько потрібно читати багато документації, щоб щось налаштувати, а вона може бути недоступна на зрозумілій мові. Подекуди може траплятись несправності, які дратують і їх важко усунути тощо.
тут переписати про інакшість лінукса і як наслідок — важкість переходу. боротися з глюками доводиться в усіх ОС, просто в офтопіку людям це звичніше.
Filenames are infinite in length, where infinity is set to to 255 characters. Peter Collinson, "The Unix File System"

Відсутній Re.

  • Загальний модератор
  • Літератор
  • *****
  • дописів: 1898
  • Карма: +1/-0
Re: Допомога новачкам
« Відповідей #9 : 2009-12-09 16:23:00 »
Тут краще про це написано:
http://www.whylinuxisbetter.net/index_ua.php?lang=ua

Тим більше, що деякі пункти з "Чому не Linux?" є досить спірними
Для новачка — ні. Будьте об'єктивнішими.

Сперечайтесь!
додав би:
— гарний інтерфейс з купою різних тем до вподоби (у Windows та MacOS є лише одна або дві стандартні теми зовнішнього вигляду)
— легкість інсталяції та винищення програм: можна одним кліком заінсталювати десяток потрібних програм без нескінченого натискання  «I agree» та «виберіть каталог встановлення». Так само легко можна одним кліком видалити десяток програм, будучи впевненим, що вони справді видаляться й не засмічуватимуть «реєстр».
— легкість оновлення: всі програми можна оновлювати до останньої версії автоматично, без участі користувача. Або вручну, але одним кліком.
Гаразд, додам, але зауважу, що я не намагаюсь заохочувати — читайте коментарі yurchor'a вище.
це треба переписати. не знаю як. суть в тому, що більшості юзерів комерційні програми не потрібні. більшості не треба можливостей фотошопа, а вистачить ґімп. а от професіонали без нього не обійдуться. на цьому треба зробити великий наголос.
Я теж не знаю, як. Але спробую.
я б замінив на «слабша підтримка»  (порівняно з конкурентами). слід дописати в кінці, «тому при купівлі пристрою варто перевірити в інтернеті, чи лінукс його підтримує.»
Слушно, врахую.
тут треба дописати про Wine і Crossover. а ще не забути про більше, ніж у конкурентів, різноманіття ігор «а ля сапер».
Навіщо новачків забивати великими надіями, якщо вони їх однаково розчарують. Не вбачаю сенсу це долучати у перелік недоліків.
тут переписати про інакшість лінукса і як наслідок — важкість переходу. боротися з глюками доводиться в усіх ОС, просто в офтопіку людям це звичніше.
Є думки, як стисло і зрозуміло?


Відсутній noddeat

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 197
  • Карма: +0/-0
Re: Допомога новачкам
« Відповідей #10 : 2009-12-09 17:36:14 »
Цитата
Є думки, як стисло і зрозуміло?

може, так:
Проблеми. Лінукс є принципово відмінною ОС від інших, а тому користувач обов’язково стикнеться з проблемами, яких у інших ОС немає. Способи вирішення проблем теж дуже відрізняються від тих, до яких користувач звик, а тому вимагатиме прискіпливого читання документації. Це як спробувати замінити механічний годинник на електронний: з одного боку, його не треба щодня заводити, а з іншого — він чутливіший до води та вимагає періодичної заміни батарейки.

дуже хочеться порівняння типу велосипед—автомобіль, але з т. зору об’єктивності годинники — найліпше, напевно.
« Змінено: 2009-12-09 22:43:19 від Re. »
Filenames are infinite in length, where infinity is set to to 255 characters. Peter Collinson, "The Unix File System"

Відсутній v.2.1

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 639
  • Карма: +0/-0
Re: Допомога новачкам
« Відповідей #11 : 2009-12-09 18:32:02 »
можна одним кліком заінсталювати десяток потрібних програм без нескінченого натискання  «I agree»
Пам’ятаю в опенСЮСі я скасував встановлення якогось пакунку з купою залежностей. І вона почала мене запитувати ставити залежність чи ні. Десь після десятого клікання я подивився на ще довгий список і вимкнув її та більше не повертався.


Так само легко можна одним кліком видалити десяток програм, будучи впевненим, що вони справді видаляться й не засмічуватимуть «реєстр».
А встановлені залежності лишатимуться. :)

Відсутній noddeat

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 197
  • Карма: +0/-0
Re: Допомога новачкам
« Відповідей #12 : 2009-12-09 18:43:43 »
Цитата
А встановлені залежності лишатимуться.
залежить від дистрибутива. yum наче видаляє залежності.

в apt не пам’ятаю, але як мінімум є apt-get autoremove.
« Змінено: 2009-12-09 18:44:09 від noddeat »
Filenames are infinite in length, where infinity is set to to 255 characters. Peter Collinson, "The Unix File System"

Відсутній Михайло Даниленко

  • Адміністратор ЩОДО
  • Літератор
  • *****
  • дописів: 1262
  • Карма: +0/-0
  • [Debian Stretch]
Re: Допомога новачкам
« Відповідей #13 : 2009-12-09 18:49:02 »
aptitude автоматично вилучає невикористовувані автоматично встановлені пакунки.

Відсутній Campana

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 795
  • Карма: +0/-0
  • Проходив мимо
Re: Допомога новачкам
« Відповідей #14 : 2009-12-09 20:18:36 »
Альберт Айншейн.

Айнштайн.

Передслово

Немає такого слова. Є "передмова".

P.S. Далі не зміг читати, даруйте, але від звернень до пізнайок, дітей "і всячеських дебілів" © відверто вивертає.