Автор Гілка: Linux— як навчитися адмініструвати?  (Прочитано 16084 раз)

Відсутній ukrkyi

  • Дописувач
  • **
  • дописів: 99
  • Карма: +0/-0
Я – активний користувач Лінуксу. Користуюся вже кілька років.
За виникнення проблем– тарболю теку хоум, ставлю інший дистр, розтарболюю.
Останнім часом(та після лазання по форумах :)) виникло відчуття, що я Лінукс в очі не знаю.
Наприклад, про працю з терміналом, відкочування ядра, збирання пакетів, перезбирання дистрибутивів.
Дуже хочу навчитися, зокрема, щоб не міняти дистр кожні півроку( бо після шостого– уже враження, що це я криворукий :)).
Що порадите почитати(дуже бажано українською)?
openSUSE TUMBLEWEED | Arch Linux | HP ProBook 4540s | Шукаю драйвер rtbth… Відлетів після оновлення ядра і не повернувся…

Відсутній pawel_chk

  • Дописувач
  • **
  • дописів: 65
  • Карма: +0/-0
Re: Linux— як навчитися адмініструвати?
« Відповідей #1 : 2013-05-10 15:22:41 »
На рахунок ресурсів української -з тим дуже складно..

Як що брати російською то тут вибір досить широкий..

самі бородаті:
www.opennet.ru
www.citforum.ru
www.samba.org.ua
www.lissyara.su

Загалом раджу почати з книжок,в них як правило викладено все необхідне з обгрунтованими описами..

І ше раджу зупинитись на якомусь одному лінукс бренді і потихеньку розбиратись з ним.. В кожному дістрібі є свої нюанси,для досвідченої людини це не перешкода(тому що глобально все працює по однакових схемах)..а от для новачка повний ступор..

Всі дістріби грубо можно поділити на 2 групи,це РедХет подібні(їх більшість) і BSD подібні (Gentoo і т.п) -останні як правило помітно складніші в налаштуванні
« Змінено: 2013-05-10 15:31:34 від pawel_chk »

r00t x

  • Гість
Re: Linux— як навчитися адмініструвати?
« Відповідей #2 : 2013-05-10 16:17:17 »
... виникло відчуття, що я Лінукс в очі не знаю.?
А скажіть хто все зна?

http://linux.org.ua/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1176647842 - було у вас, скільки разів.

Відсутній ukrkyi

  • Дописувач
  • **
  • дописів: 99
  • Карма: +0/-0
Re: Linux— як навчитися адмініструвати?
« Відповідей #3 : 2013-05-10 16:23:17 »
раджу зупинитись на якомусь одному лінукс бренді і потихеньку розбиратись з ним..  
Аякже, розколупався з Грушею– так її збирати перестали :(
openSUSE TUMBLEWEED | Arch Linux | HP ProBook 4540s | Шукаю драйвер rtbth… Відлетів після оновлення ядра і не повернувся…

Відсутній Михайло Даниленко

  • Адміністратор ЩОДО
  • Літератор
  • *****
  • дописів: 1262
  • Карма: +0/-0
  • [Debian Stretch]
Re: Linux— як навчитися адмініструвати?
« Відповідей #4 : 2013-05-10 21:22:33 »
Зберіть LFS — я з цього починав ;)

Загалом — берете щось фундаментальне (debian/fedora) і заганяєте себе в консоль. Спочатку з mc, потім і його викидаєте.
А там — man + словник в поміч. Технічна англійська вам всеодно знадобиться, та й лексикон там дуже обмежений.
Проте вам потрібна ціль. Тому найпростіше — зайнятися веб-розробкою — і веб-сервер навчитеся встановлювати/налаштовувати, і якісь корисні вміння здобудете.
« Змінено: 2013-05-10 21:23:35 від ISBear »

Відсутній Yury_Bulka

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 440
  • Карма: +0/-0
  • муз́ика
Re: Linux— як навчитися адмініструвати?
« Відповідей #5 : 2013-05-10 21:48:30 »
Я не можу назвати себе адміністратором, але поділюсь кількома речами, які колись мені дуже допомогли «в'їхати» в деякі речі, які потім багаторазово ставали в пригоді:
1) Базові поняття Unix та Інтернет
2) The Linux Kernel — доволі старенька книжечка про те, як діє ядро. Вона розповідає дуже багато корисного про те, як узагалі функціонують сучасні операційні системи, проливаючи світло на те, що взагалі являє собою компутор.
3) Я вчив оболонку із позиченої паперової книжки (давно було, назви книжки не пам'ятаю). Тому «з власного досвіду» підказати про це навчальних матеріялів не можу; але в будь-якому випадку, опанувавши командний рядок ви відчуєте, що у вас виросли крила:)
4) «Як стати гакером» (не кракером:) (там треба вибрати кодування cp-1251)

Успіху!

http://freeUser.org.ua/ — колективний досвід із застосування вільних програм

r00t x

  • Гість

Відсутній Djalin

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 660
  • Карма: +0/-0
Re: Linux— як навчитися адмініструвати?
« Відповідей #7 : 2013-05-10 23:56:04 »
Мені дуже помагає оце, щоб там не казали але це таки працює ;) просто не соромтесь ним користатися.

Наразі, я почуваюся десь так само, проте  - сиджу зараз на убунті, вінду викинув нарешті, налаштовував сусідові інтернет в кедах (через консоль), адмініструю невеликий сервер - хай погано але...

Наразі кілька порад описав в блозі, що у підписі, там крихта - але як на мене важлива,

+ Форум - цей та інші - там теж є багато, кілька знайомих котрі теж користуються - дуже помагали перший час

Загалом успіхів й пам’ятайте - жодна людина не знає УСЬОГО

Відсутній ukrkyi

  • Дописувач
  • **
  • дописів: 99
  • Карма: +0/-0
Re: Linux— як навчитися адмініструвати?
« Відповідей #8 : 2013-05-12 11:53:32 »
опанувавши командний рядок
Мо’ хтось підкаже яку книжку?
openSUSE TUMBLEWEED | Arch Linux | HP ProBook 4540s | Шукаю драйвер rtbth… Відлетів після оновлення ядра і не повернувся…

r00t x

  • Гість

r00t x

  • Гість
Re: Linux— як навчитися адмініструвати?
« Відповідей #10 : 2013-05-12 13:42:41 »
... але в будь-якому випадку, опанувавши командний рядок ви відчуєте, що у вас виросли крила:)

Успіху!
... командний рядок та більшість параметрів команд, бо їх скіки шо аж ппц.

Відсутній Paul Carroty

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 144
  • Карма: +0/-0
Re: Linux— як навчитися адмініструвати?
« Відповідей #11 : 2013-05-12 14:04:15 »
опанувавши командний рядок
Мо’ хтось підкаже яку книжку?
Evi Nemeth, Garth Snyder, Trent R. Hein, Ben Whaley       UNIX and Linux System Administration Handbook (4th Edition) [4th ed.]
(9780131480056, 0131480057) В інтернетах також валяється переклад на москальську.

Відсутній Paul Carroty

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 144
  • Карма: +0/-0
Re: Linux— як навчитися адмініструвати?
« Відповідей #12 : 2013-05-12 14:06:47 »

Краще тягати з собою паперову книжечку, і читати її як зручно і де зручно.
Тягати з собою кілька таких книжечок на 1000 сторінок пахне ідіотизмом або самобичуванням.

Відсутній Yury_Bulka

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 440
  • Карма: +0/-0
  • муз́ика
Re: Linux— як навчитися адмініструвати?
« Відповідей #13 : 2013-05-12 14:38:22 »
... але в будь-якому випадку, опанувавши командний рядок ви відчуєте, що у вас виросли крила:)

Успіху!
... командний рядок та більшість параметрів команд, бо їх скіки шо аж ппц.
В побуті використовую десь може біля 20 команд (якщо вважати git за одну команду), у кожній з яких використовую хіба біля 15% параметрів. Це зовсім не важко запам'ятати:)

EDIT: Ну може 30, а не 20. То направду легко дається.
« Змінено: 2013-05-12 14:40:30 від Yury_Bulka »
http://freeUser.org.ua/ — колективний досвід із застосування вільних програм

idontremember

  • Гість
Re: Linux— як навчитися адмініструвати?
« Відповідей #14 : 2013-05-12 15:05:18 »

Краще тягати з собою паперову книжечку, і читати її як зручно і де зручно.
Тягати з собою кілька таких книжечок на 1000 сторінок пахне ідіотизмом або самобичуванням.
Для початку вистачить однієї книги, названих вище авторів, бо вони вміють розяснити "що та до чого", але все рівно краще однієї чудової книги може бути тільки дві чудові книги :).


« Змінено: 2013-05-12 15:08:39 від idontremember »