Автор Гілка: Дійсність Леко Ліцензій.  (Прочитано 14090 раз)

Відсутній Core

  • Новачок
  • *
  • дописів: 3
  • Карма: +0/-0
  • I Love YaBB 2!
Ось хочу привести частину статті "Копілефт - дорога до творчої свободи" // Борідченко В.О.:


Вже зараз світова практика використовує ряд типових ліцензійних договорів, в основі яких лежить концепція легкої копії (леко-концепція). Найпоширеніші з них це  - „BSD ліцензія”, “GNU Free Documentation License” (Її використовують такі відомі продукти як ОС «Лінукс; і вільна енциклопедія «Вікіпедія.орг), “GNU General Public License” і „MIT ліцензія”.  (приклад однієї з таких ліцензійних угод наведено у додатку до статті).
        Якщо в юридичних системах США і ЄС проблему термінів вирішують існуючі ліцензійні договори, то для Українського Законодавства такий підхід неможливий. Справа в тому що ліцензійні угоди, засновані на леко-концепції, не визначають винагороди за використання первісного Твору при створенні нових об’єктів ІВ, а Наше Законодавство зазначає Її як істотну умову, без якої такий договір визнається не дійсним.
         У ч.3, ст.1109 ЦК України вказується: "У ліцензійному договорі визначаються … розмір, порядок і строки виплати плати за використання об'єкта права інтелектуальної власності...". Зазначена у статті норма чітко і однозначно вказує на необхідність визначення грошової виплати. Виходить так, що сучасні Українські Автори активно використовують недійсні для України ліцензійні угоди!
       Питання також викликає умова щодо території поширення ліцензії. Більшість типових леко-договорів не вказують території Її поширення. Якщо Український Автор використовує зарубіжний Твір, то ніяких проблем нема – ч.7, ст.1109 Цивільного Кодексу України зазначає що дія ліцензії, у разі не вказування території, поширюється на територію України. А ось у випадку коли використовують Твір створений в Україні і поширений, на основі леко-ліцензій, за територією України – виникають проблеми, оскільки відбувається порушення нашого законодавства.
       Така ситуація може призвести до значних юридичних проблем для Людей занятих в сфері Інтелектуальної Власності. Автор первісного твору, використавши леко-договір і дочекавшись коли на його основі створять щось ціннісне, сміливо може подавати до Суду і виграти справу, оскільки згідно законодавства порушуються істотні умови ліцензійного договору! Нинішня ситуація може породити ряд схем, за якими чесних Авторів будуть використовувати за для власного збагачення аферисти у сфері ІВ.
        Тому існує серйозна необхідність зміни законодавства з цього питання, у бік лібералізації. Питання реформи правових відносин у сфері ІВ вже не перший рік ставить перед Україною міжнародне співтовариство – зокрема ВТО. І хоча Вони стосуються більше практичної сторони захисту Інтелектуальної Власності, Наша Держава не повинна втрачати шанс: разом з приведенням у відповідність практичної сторони можна надати можливість Творцям(Авторам) правомірно застосовувати, визнані в Світі, типові леко-договори.
        А поки законодавець думає і вирішує політичні питання, існує шлях розв’язання правової колізії за допомогою доповнення змісту леко-договорів наступними пунктами:

      х.1 Особа що використовує цей Твір або Його частину, для створення інших Творів зобов’язується сплатити 1 грн. винагороди на рахунок № (вказується номер рахунку) як Авторську винагороду
        х.2 Особа що використовує цей Твір або Його частину, для створення інших Творів має право на створення необмеженої кількості Творів

 (цей пункт необхідний через норму ч.8, ст.1109 ЦК України, яка вказує необхідність визначення максимального розміру тиражу у разі виплати коштів фіксованою сумою)

        Звісно такі пункти можуть здатися дивними для нашого Суспільства, яке звикло постійно порушувати норми Закону, проте доповнення типових леко-договорів саме цими положеннями дозволить Українським Авторам спокійно працювати, не хвилюючись за можливість порушення чиїхось прав на Інтелектуальну Власність.




Джерела (використана література):

1. Цивільний Кодекс України: Коментар / За заг. Ред. Є.О. Харитонова, О.М. Калітенко. –
    Одеса: Юридична література, 2004.
2. Закон України "Про авторське право і суміжні права" // Відомості Верховної Ради.-  
    1994.- N 13.- Ст.64 )
3. Автор невідомий; Копірайт і Копілефт// http://patent.km.ua/ukr/articles/group27/i486
4. Wikipedia.org; Копилефт//
     http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%84%D1%82
5. Wikipedia.org; Лице́нзия BSD//
  http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B8%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B8%D1%8F_BSD
6. Wikipedia.org; GNU General Public License//
     http://ru.wikipedia.org/wiki/GNU_General_Public_License
7. Wikipedia.org; GNU Free Documentation License //
     http://ru.wikipedia.org/wiki/GNU_Free_Documentation_License
8. Wikipedia.org; Лицензия MIT //
       http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B8%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B8%D1%8F_MIT

Приклад «BSD» договору на російській мові // http://cylib.iit.nau.edu.ua/Mirrors/ask.km.ru/unics/bsd.html



Додаток 1. Переклад BSD ліцензії на Українську Мову.

                    (напівжирним текстом виділені пункти які слід додати для легітимності цього
                      виду ліцензійного договору на території СНД і України. З доповненим
                      текстом цей договір можна називати BSD-СНД ліцензією.)


Володілець: ПІБ/назва Юр. Особи
Рік:

(с) Рік, Володілець

 Дозволяється повторне поширення і використання продукту, як у вигляді вихідного тексту так і у двоїчній формі, з модифікаціями чи без Них, при додержанні наступних умов:
1.      При повторному поширенні вихідного коду необхідно вказувати зазначене вище повідомлення про Авторські права, цей список умов та нижче вказану відмову від гарантій.
2.      При повторному поширенні вихідного коду необхідно вказувати зазначене вище повідомлення про Авторські права, цей список умов та нижче слідуючу відмову від гарантій в документації і інших матеріалах що поставляються при розповсюдженні.
3.      Ім’я Автора(-ів) або установи-розробника цього продукту не можуть бути використані для підтримки чи розповсюдження продуктів, заснованих на цьому, без попередньої письмової згоди Автора(-ів) або установи-розробника.
4.      Особа що використовує цей Твір або Його частину, для створення інших Творів зобов’язується сплатити 1 грн. винагороди на рахунок № (вказується номер рахунку) як Авторську винагороду.
5.      Особа що використовує цей Твір або Його частину, для створення інших Творів має право на створення необмеженої кількості Творів.

     Ця програма надана безкоштовно Володільцями Авторських прав чи іншими сторонами як Вона є буз будь-якого виду гарантій, визначених явно, чи тих що маються на увазі, включно з гарантіями комерційної гідності для конкретної цілі. Ні в якому випадку, якщо не вимагається Законом або не встановлено в усній формі, ні один Володілець Авторських прав і жодна інша Особа, яка може повторно змінювати/поширювати програму, як дозволено вище, не відповідають за збитки, включаючи будь-які загальні, випадкові, спеціальні чи наслідкові, що виходять з використання чи неможливості використання програми (включно, але не обмежуючись втратою даних, Їх викривленням, чи відмовою програми працювати сумісно з іншим програмами), навіть якщо такий володілець або інша Особа були повідомлені про можливості таких збитків.

Відсутній yurchor

  • Видавець
  • *******
  • дописів: 3628
  • Карма: +2/-0
  • Grateful for our Iron Lung
    • Вікі користувачів KDE
Re: Дійсність Леко Ліцензій.
« Відповідей #1 : 2008-05-04 16:38:10 »
Декілька питань:
1. "Володілець" — це той, хто веде оптову торгівлю волами? ;) Може це власник?
2. Чи не призведе подібне ліцензування до фактичних подачок авторам (до речі, а в Україні хоч щось цінне розробляється за вільною ліцензією)? І зведення всього до BSD-стилю.
3. Ця ліцензія не є вільною і не може бути використана за міжнародної розробки програм. Отже єдине її використання — програми одного автора або групи лише українських авторів?
4. Автор, скоріше за все, юридичний графоман і просто відпрацьовує на чергове звання або посаду?
5. Оскільки ліцензія не вільна, то лінкувати такі програми можна буде лише з BSD або LGPL. Всі GPL-бібліотеки, ну Ви самі зрозуміли... Кому таке потрібно?
« Змінено: 2008-05-04 21:48:34 від yurchor »
Denounce the demagogues
King diamonds to discard
Deploy the dialogue
Your word against the law

Відсутній Fakel._Enterpuer

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 164
  • Карма: +0/-0
  • Debian Gnu/Linux
Re: Дійсність Леко Ліцензій.
« Відповідей #2 : 2008-05-05 22:10:27 »
Off-topic:
Прекрасний пост для повідомлення на завтрішній урок права, якраз сьогодні почали вчити Цивіл. Кодекс України.
core молодець.
« Змінено: 2008-05-05 22:11:07 від Fakel._Enterpuer »
LUG irc.id.km.ua

Відсутній mim

  • Новачок
  • *
  • дописів: 44
  • Карма: +0/-0
Re: Дійсність Леко Ліцензій.
« Відповідей #3 : 2008-05-07 21:54:42 »
Декілька питань:
4. Автор, скоріше за все, юридичний графоман і просто відпрацьовує на чергове звання або посаду?
щось мені теж так здається.
Ну, якщо вже братися грати в ці ігри, то чом би й ні. Гугл викопав отаке:
Цитата
Статтею 1107 Цивільного Кодексу України встановлено, що розпорядження майновими правами інтелектуальної  власності здійснюється, зокрема, на підставі таких договорів:
   1. ліцензія на використання об’єкта права інтелектуальної власності;
   2. ліцензійний договір;
   3. договір про передання виключних  майнових прав інтелектуальної власності;
  4. інший договір щодо розпорядження майновими правами інтелектуальної власності.
питання раз: чи може BSD ліцензія проходити як "інший договір ......"

питання два: чого це раптом згадана автором стаття 1109 вказує на необхідність виплати? Сказано ж ніби лише про необхідність зазначити порядок виплати. Тобто, можна сказати: "Розмір винагороди за використання об'єкта права інтелектуальної власності складає 0 грн 0 копійок, виплату здійснювати не потрібно."

Відсутній Сергій Лисовенко

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1489
  • Карма: +0/-0
Re: Дійсність Леко Ліцензій.
« Відповідей #4 : 2008-05-08 10:24:06 »
 х.1 Особа що використовує цей Твір або Його частину, для створення інших Творів зобов’язується сплатити 0 грн. винагороди на рахунок № (вказується номер рахунку) як Авторську винагороду

От тепер вільна ліцензія  ;D
Якщо Лінукс написали студенти - нехай вони під ним і навчаються.

Відсутній mim

  • Новачок
  • *
  • дописів: 44
  • Карма: +0/-0
Re: Дійсність Леко Ліцензій.
« Відповідей #5 : 2008-05-08 19:56:11 »
а ще я таки вчора знайшов той закон в електронному вигляді, тут http://www.zvezdakreditov.narod.ru/laws/civ/5/3/75/
і не повірите, слово "володілець" там реально використовується

Відсутній yurchor

  • Видавець
  • *******
  • дописів: 3628
  • Карма: +2/-0
  • Grateful for our Iron Lung
    • Вікі користувачів KDE
Re: Дійсність Леко Ліцензій.
« Відповідей #6 : 2008-05-08 23:18:21 »
а ще я таки вчора знайшов той закон в електронному вигляді, тут http://www.zvezdakreditov.narod.ru/laws/civ/5/3/75/
і не повірите, слово "володілець" там реально використовується
Боже мій, таки правда! Ну що ж тоді дивуватися нашій судовій системі: закони пишуть дауни з трійкою з української, а судять ідіоти з купленими дипломами... :'(

І якщо вже повністю все "виписувати", то у додатку не вказано строки виплати, бо має бути:
Цитата
3. У  ліцензійному договорі визначаються вид ліцензії,  сфера
використання об'єкта права  інтелектуальної  власності  (конкретні
права, що надаються за договором, способи використання зазначеного
об'єкта,  територія та  строк,  на  які  надаються  права,  тощо),
розмір,  порядок  і  строки  виплати плати за використання об'єкта
права інтелектуальної власності,  а також інші умови,  які сторони
вважають за доцільне включити у договір.
« Змінено: 2008-05-08 23:24:14 від yurchor »
Denounce the demagogues
King diamonds to discard
Deploy the dialogue
Your word against the law

Відсутній DalekiyObriy

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1923
  • Карма: +4/-0
Re: Дійсність Леко Ліцензій.
« Відповідей #7 : 2008-05-09 00:14:57 »
а ще я таки вчора знайшов той закон в електронному вигляді, тут http://www.zvezdakreditov.narod.ru/laws/civ/5/3/75/
і не повірите, слово "володілець" там реально використовується
а ну хутенько читати Кримського, а тай ВТССУМ теж це слово має, щоправда з позначкою «рідко»
Fedora 35 (x86-64)

Відсутній yurchor

  • Видавець
  • *******
  • дописів: 3628
  • Карма: +2/-0
  • Grateful for our Iron Lung
    • Вікі користувачів KDE
Re: Дійсність Леко Ліцензій.
« Відповідей #8 : 2008-05-09 09:28:34 »
а ще я таки вчора знайшов той закон в електронному вигляді, тут http://www.zvezdakreditov.narod.ru/laws/civ/5/3/75/
і не повірите, слово "володілець" там реально використовується
а ну хутенько читати Кримського, а тай ВТССУМ теж це слово має, щоправда з позначкою «рідко»
Доки yurchor і mim хутенько вивчають праці Агатангела Кримського, хтось хутенько біжить сюди і виправляє "власника" на "володільця" для повної узгодженості з законодавством.
/me відчуває себе мстивою тварюкою, якою він, мабуть, по суті і є... :-[
Denounce the demagogues
King diamonds to discard
Deploy the dialogue
Your word against the law

Відсутній DalekiyObriy

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1923
  • Карма: +4/-0
Re: Дійсність Леко Ліцензій.
« Відповідей #9 : 2008-05-09 16:29:28 »
Доки yurchor і mim хутенько вивчають праці Агатангела Кримського, хтось хутенько біжить сюди і виправляє "власника" на "володільця" для повної узгодженості з законодавством.
/me відчуває себе мстивою тварюкою, якою він, мабуть, по суті і є... :-[
:) 1:1 :)
Fedora 35 (x86-64)

Відсутній noddeat

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 197
  • Карма: +0/-0
Re: Дійсність Леко Ліцензій.
« Відповідей #10 : 2008-05-11 19:57:22 »
а ще я таки вчора знайшов той закон в електронному вигляді, тут http://www.zvezdakreditov.narod.ru/laws/civ/5/3/75/
і не повірите, слово "володілець" там реально використовується
всі закони України знаходяться на rada.gov.ua. Нащо давати лінк на сумнівний російський сайт?
http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?page=17&nreg=435-15

там вживається таке слово, як «правоволоділець»  ;D
Filenames are infinite in length, where infinity is set to to 255 characters. Peter Collinson, "The Unix File System"

Відсутній noddeat

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 197
  • Карма: +0/-0
Re: Дійсність Леко Ліцензій.
« Відповідей #11 : 2008-05-11 20:00:36 »
а ще я таки вчора знайшов той закон в електронному вигляді, тут http://www.zvezdakreditov.narod.ru/laws/civ/5/3/75/
і не повірите, слово "володілець" там реально використовується
а ну хутенько читати Кримського, а тай ВТССУМ теж це слово має, щоправда з позначкою «рідко»
там ще є слово «посідач». Пропоную замінити «власника» на «посідача» та «власність» на «посідлість». А замість «володіти» будемо казати «посідати» %).
Filenames are infinite in length, where infinity is set to to 255 characters. Peter Collinson, "The Unix File System"

Відсутній Core

  • Новачок
  • *
  • дописів: 3
  • Карма: +0/-0
  • I Love YaBB 2!
Re: Дійсність Леко Ліцензій.
« Відповідей #12 : 2008-07-27 13:03:15 »
3. Ця ліцензія не є вільною і не може бути використана за міжнародної розробки програм. Отже єдине її використання — програми одного автора або групи лише українських авторів?

- Вона не э вільною, Її можуть використати іноземці - але нашо Воно Їм? Проблема нелегальності Леко программ (ОпенСорсу) є лише в країнах СНД (крім Россії), тому це Нам треба шукати виходів, до речі, знадений й альтернативний вихід, опишу пізніше.

4. Автор, скоріше за все, юридичний графоман і просто відпрацьовує на чергове звання або посаду?

- Автор скоріше за все Юрист в сфері Інтелектуальної Власності ;) І пише про живу для Нас проблему - можемо Її врахувати, або ігнорувати - вибір за Вами.

5. Оскільки ліцензія не вільна, то лінкувати такі програми можна буде лише з BSD або LGPL. Всі GPL-бібліотеки, ну Ви самі зрозуміли... Кому таке потрібно?

- А повної безкоштовності по Нашому законодавству і не вийде, треба модифікувати GPL угоди (ліцензії) з урахуванням наведених рекомендацій. Як писав, пізніше наведу інші способи вирішення проблеми з Леко-ліцензями.

Відсутній Aldudko

  • Новачок
  • *
  • дописів: 1
  • Карма: +0/-0
Re: Дійсність Леко Ліцензій.
« Відповідей #13 : 2008-10-17 22:13:13 »
Хоч і запізно вже (тільки сьогодні скинули мені лінк на цю тему), проте дозвольте і мені таки всунути сюди свою юридичну пику.

1. Ліцензійний договір - лише один з договорів на підставі якого здійснюється розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності. Ч. 1 ст. 1107 ЦК України встановлює перелік таких договорів. При цьому п. 5 ч. 1 цієї ж статті передбачає можливість існування і іншого договору, тобто цей перелік не є вичерпним. Так, ніщо не заважає автору передати певне право на свій твір за договором, наприклад, позички (безоплатного користування).
2. Прошу звернути увагу, що використовуючи комп'ютерну програму ми у переважній більшості випадків користуємося саме ліцензією, а не ліцензійним договором. Остання передбачена п. 1 ч. 1 ст. 1107 ЦК України. Вимоги до договору ліцензії (не слід плутати з ліцензійним договором - це різнітерміни, як, до речі,  власник і володілець, і мають різний зміст) або як у законі - ліцензія на використання об'єкта права інтелектуальної власності - викладені в ст. 1108 ЦК України. Предметом такого договору є право використання об'єкта права інтелектуальної власності. Фактично це просто письмове повноваження, видане ліцензіаром іншій стороні - ліцензіату (може бути і невизначене коло осіб - ліцензіатів, щодо права використання  такого об'єкта.
3. Письмова форма не обов'язково має бути на папері і скріплена підписами та печатками (за їх наявності). Письмова означає не усна і викладення такого договору в електронному вигляді або навіть посилання на такий договір ліцензіаром вважається дотриманням письмової форми. ("Правочин вважається  таким,  що  вчинений  у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного,  електронного або іншого технічного засобу зв'язку" ч. 1 ст. 207 ЦК України)
Таким чином, все викладене вище страхіття не має жодного законодавчого підгрунтя.

Дмитрий

  • Гість
Re: Дійсність Леко Ліцензій.
« Відповідей #14 : 2008-11-01 16:50:07 »
А ще -
ЦК Ст.207 ч.2
     2. Правочин вважається таким,  що вчинений у письмовій формі,
якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Усі ліцензії-на windows,office and so on недійсні, любі громадяне