Автор Гілка: Лінукс в відділі освіти та школах  (Прочитано 26189 раз)

Відсутній Nairam

  • Новачок
  • *
  • дописів: 7
  • Карма: +0/-0
Доброго дня, зареєструвався у вас на форумі в пошуку відповідей на одне проблемне запитання. Останнім часом чим далі тим сильніше відділ освіти, в якому я працюю, притискає УБЕЗ на рахунок неліцензованих програм для Windows. Ну якщо з відділу по школах розходиться продукція з ліцензійними програмами на борту, то на місці "самодєлкіни" вже ставлять фотошопи, вінрари і командери безплатно без смс, і проконтролювати це важко. Через це виникла передбачувана думка - перевести апарат відділу і школи на Linux. Поки що пробую готові дистрибутиви Edubuntu, Xubuntu, Scoolinux, та ін.
Однак виникає проблема - ліцензування цих систем. Ситуація анекдотична, але хлопці (яких, по слухах, натравлює на установи Майкрософт) вимагають ліцензії на папері. Як це організувати для GPL, адже, якщо я не помиляюсь, у вільному доступі навіть немає офіційного її перекладу на державну мову? Порадившись зі знайомим студентом-юристом, я визначив два можливих шляхи:
1) Переклад ліцензії GPL, нотаріальне його завірення, виготовлення нотаріально завірених копій для кожної робочої станції, проводка через бухгалтерію вартості ОС як вартості копії ліцензії + символічна витрата на інтернет+ витрати на диск і коробку. Мінус очевидний - у відділі і так фінансування ледве на зарплату вистачає, а переклад  в бюро (переклав би і сам, але для офіціозу потрібне завірення перекладацьким бюро) і послуги нотаріуса - недешеве задоволення.
2) На базі будинку дитячої та юнацької творчості (де я по сумісництву веду гурток інформатики) створити форк якогось дистрибутива, додати декілька пакетів, теми-обої (так-так, пригадайте мені історію Дениса Попова), оголосити його саме форком, не накладаючи ніяких копірастичних обмежень (не порушуючи ліцензії GPL), а відділ освіти (підрозділом якого є БДЮТ) - підтримувачем і розробником цього форка (реєстрація розробників ПЗ в Україні є необов’язковою, самому зробити від імені відділу освіти ліцензію (фактичний переклад GPL на коліні) з їх же штампом, по бухгалтерії провести вартість ОС як вартість диска і обкладинки. Варіант набагато доступніший.

Питання власне одне - чи порушую я законодавство в кожному з даних випадків і, якщо порушую, то що порадите?

Відсутній Ign1111

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 829
  • Карма: +0/-0
  • Linux 4ever!
Re: Лінукс в відділі освіти та школах
« Відповідей #1 : 2012-08-27 00:01:31 »
...то на місці "самодєлкіни" вже ставлять фотошопи, вінрари і командери безплатно без смс, і проконтролювати це важко. Через це виникла передбачувана думка - перевести апарат відділу і школи на Linux.

А хіба ці "самодєлкіни" так само не знесуть Лінукс і не встановлять Вінду?

вимагають ліцензії на папері.

А хіба на Віндовс, та інші програми дають паперову ліцензію? Зазвичай вимагали сам факт купівлі програм, а саме чеки або рахунок, налогову, чи щось таке.

1) Переклад ліцензії GPL, нотаріальне його завірення,

Переклады GPL не мають офіційного статусу. Дійсним є тільки англійська версія. Щось в такому дусі я чув.

2) На базі будинку дитячої та юнацької творчості

Не легше купити дистрибутив в когось?
Linux. The future is open.

Відсутній Nairam

  • Новачок
  • *
  • дописів: 7
  • Карма: +0/-0
Re: Лінукс в відділі освіти та школах
« Відповідей #2 : 2012-08-27 08:30:29 »
Справа в тому, що машини закуповувались поступово, з початку 2000, коли про копірайт ніхто ще толком не задумувався. А контролювати централізовано 40 шкіл, в кожній з яких в середньому 10 машин (є навіть 2 по 30) на предмет того, що там поставили - повірте, дуже складно, особливо враховуючи штат відділу освіти і методичного кабінету (по трудовій я бухгалтер, закінчував спеціальність КСМ, причому посадова інструкція в мене від системного адміністратора, тому що такої посади не передбачено, а за машинами дивитись треба). А поставити раз і сказати "не чіпайте", а ще краще - взагалі не пускати до sudo - це вихід для шкіл. До цього ж і додам питання покупки дистрибутива - ліцензія на одну машину - 50 грн на сайті уа-лінукс - 400 машин - це 20000 грн, за які обов"язково запитають хлопці з міліції. Причому вибір у них не дуже - тільки убунту-бейзд дистрибутиви на базі 12.04, яка не на кожному старому залізі буде шуршати, навіть у випадку XFCE на десктопі.

В звязку із вашим коментарем виникає ще питання - ЩО показувати для скачаної убунти у разі перевірки? невже вистачить англійської GPL на екрані? В принципі ліцензія міжнародна, мала би діяти і в нас. А накладні - на одному з форумів бачив саме оформлення в бухгалтерії вартості системи як вартості інтернету на скачування + вартість болванки. Їх це влаштує?

Зробити на базі БДЮТ - легше, оскільки цікавлюсь лінуксом давно і прививаю цю цікавість гуртківцям, а за такий проект районного масштабу вони взялися би з особливим ентузіазмом. Цікавить тільки юридична сторона питання - чи законно це?

Відсутній Yury_Bulka

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 440
  • Карма: +0/-0
  • муз́ика
Re: Лінукс в відділі освіти та школах
« Відповідей #3 : 2012-08-27 15:34:58 »
Хіба не існує такої речі, як презумпція невинности? Хіба, поки в суді не доведуть, що використовуючи Gnu/Linux в той чи инший спосіб, ви порушуєте якусь ліцензію, вони взагалі мають якесь право від вас щось вимагати? На жаль, я не юрист, але мені здається, що вам треба взяти це на озброєння.
« Змінено: 2012-08-27 16:21:19 від Yury_Bulka »
http://freeUser.org.ua/ — колективний досвід із застосування вільних програм

Відсутній Nairam

  • Новачок
  • *
  • дописів: 7
  • Карма: +0/-0
Re: Лінукс в відділі освіти та школах
« Відповідей #4 : 2012-08-27 15:45:22 »
Презумпція невинності існує тільки для кримінальних справ. Для адміністративних же правопорушень ти навпаки маєш доказати, що ти "не верблюд"

Відсутній Yury_Bulka

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 440
  • Карма: +0/-0
  • муз́ика
Re: Лінукс в відділі освіти та школах
« Відповідей #5 : 2012-08-27 16:28:17 »
Зрозуміло. Щодо GPL, варто зауважити, що типова система містить програми під різними ліцензіями, мабуть вам треба буде тоді перекладати не одну, а кілька ліцензій...
http://freeUser.org.ua/ — колективний досвід із застосування вільних програм

Відсутній Yury_Bulka

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 440
  • Карма: +0/-0
  • муз́ика
Re: Лінукс в відділі освіти та школах
« Відповідей #6 : 2012-08-27 16:40:56 »
До цього ж і додам питання покупки дистрибутива - ліцензія на одну машину - 50 грн на сайті уа-лінукс - 400 машин - це 20000 грн
Що-що? Та це ж пряме порушення усіх вільних ліцензій! Вони не мають жодного права регулювати кількість копій програм, які ви використовуєте чи навіть розповсюджуєте, після того як ви купили в них хоча б одну копію! Це ж фундаментальний принцип GPL!
http://freeUser.org.ua/ — колективний досвід із застосування вільних програм

Відсутній Yury_Bulka

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 440
  • Карма: +0/-0
  • муз́ика
Re: Лінукс в відділі освіти та школах
« Відповідей #7 : 2012-08-27 16:44:47 »
Ось прошу дуже:
Цитата
1. DVD-носитель. Дистрибутив Xubuntu 12.04 OEM (x64) включающий:
- все обновления, локализации, аудио-видео кодеки, архиваторы.
2. Лицензионное соглашение на 1 ПК. Для большего количества компьютеров необходимо сюда.
3. Стикер `ubuntu` на корпус компьютера
4. Поддержка уровня Self-support.
З вільними програмами не може бути такого поняття, як «Лицензионное соглашение на 1 ПК», це порушення GPL і не тільки GPL.
http://freeUser.org.ua/ — колективний досвід із застосування вільних програм

Відсутній Nairam

  • Новачок
  • *
  • дописів: 7
  • Карма: +0/-0
Re: Лінукс в відділі освіти та школах
« Відповідей #8 : 2012-08-27 17:03:29 »
Одне діло - що говорить GPL - інше - як цю GPL представити для наших дорогих правоохоронних органів, щоб довести, що ти не злодій. UALinux, я так зрозумів, інтерпретує ліцензію убунту для наших йолопів в погонах. І бере гроші саме за це. Дивлюсь на корпоративну ліцензію, наприклад, в неї входить одне свідоцтво чинності, одна ліцензійна угода з числом машин і стікер на кожну машину. Причому угода поширюється, цитую, "на будь-яку модифікацію дистрибутива Убунту". Тобто, ви можете вільно скачати її в інтернеті, заплатити від 49 до 24 (в зал. від кількості машин) грн за ліцензію, і посилати всіх в пішу еротичну прогулянку. Тим більше, що всі їх паки і едішини убунти лежать у вільному доступі на сайті - качай скільки влізе, а гроші фактично беруться тільки за болванку і в якості бонуса дають "ліцензійну угоду"(тм) з ними як дистрибюторами. Непогана практика для нашої бананової країни, де і GPL не GPL. І доволі вигідна - на 501 машину вартість корпоративної ліцензії складатиме 12024 гривні. До прикладу - на пакет програмного забезпечення Windows, MS Office, Winrar, Dr.Web, Finereader i Lingvo для найменшого компютеного класу "5 місць + сервер" (Антивірус, офіс і Шиндошс на всіх компах, решта тільки на сервері) відділ тратить 10800 грн. Вигода очевидна.

Якщо є інші способи - пропонуйте=)

Відсутній Yury_Bulka

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 440
  • Карма: +0/-0
  • муз́ика
Re: Лінукс в відділі освіти та школах
« Відповідей #9 : 2012-08-27 17:25:22 »
Якщо є інші способи - пропонуйте=)
Мусять бути инші способи. Купуючи в УаЛінукс ліцензії на те, на що ми й так маємо повне право, ми фактично підтримуємо увесь цей цирк. Якщо в GPL сказано — маєте право копіювати, значить маємо, треба тільки довести це «правоохоронцям». Думаю, знайти спосіб на це (знайти доброго юриста, який би не полінувався сам прочитати GPL), мусить бути не лише економією стосовно навіть варіянту з УаЛінукс, а й просто обов’язком захисту вами ваших прав, адже ж довести треба найочевиднішу річ.

Українські переклади GPL вже є, ви хотіли нотаріяльно його завіряти — вперед, але якщо сама ліцензія вам каже, що ви можете використовувати цей продукт на необмеженій кількості компуторів, то, мабуть, не треба виготовляти нотаріяльно завірених копій на кожну робочу станцію. Ви мусите знайти спосіб законно використовувати Gnu/Linux без виплат таким сумнівним людям, як ualinux, і якщо цей спосіб знайдете, так почнуть робити усі, і всьому цьому цирку прийде кінець. Але за вас це ніхто не зробить. Вперед! Дуже вболіваю.

P. S.
Ви можете також закцентувати увагу на тому, що вільні ліцензії як то GPL в своїй основі функціонують по-иншому, й показати «провєряющім» різницю в тексті між GPL та якоюсь типовою закритою ліцензією, де зазвичай пише «вам забороняється розповсюджувати та копіювати», й де в GPL написано «вам дозволяється розповсюджувати та копіювати»... Вони не можуть вимагати від вас ліцензії на кожну робочу станцію (хоч їх так вчили), бо одна ліцензія покриває будь-яку можливу кількість робочих станцій, зокрема й ту, яка є у вас... Ось це їм і треба довести найперше.

В решті решт, GPL і писалась для того, щоб не було таких випадків, як з UaLinux.
« Змінено: 2012-08-27 17:43:41 від Yury_Bulka »
http://freeUser.org.ua/ — колективний досвід із застосування вільних програм

Відсутній Nairam

  • Новачок
  • *
  • дописів: 7
  • Карма: +0/-0
Re: Лінукс в відділі освіти та школах
« Відповідей #10 : 2012-08-27 18:08:33 »
Дякую за підтримку=)
Розумієте, район у нас дотаційний, виробництва особливого нема, а освіта зі своїми оборотами коштів і мережею ЗНЗ - як приманка для всякого роду ревізійних служб. Тим більше, що в гірському районі у нас 100% шкіл, включаючи найглухіші села, компютеризовано і підєднано до інтернету. Неоране поле для любителів прийти, домахатись і отримати "магарич". Послуги юридичної фірми - знову ж таки, дорого. Технічні питання я з задоволенням поясню, але я компютерний інженер, а не юрист. В принципі, буду консультуватись у вузах, у яких є практика впровадження Лінукс. Варіант з халявою оптимальний, але, як казав товариш полковник у мене на воєнці "Бєз бумажки ти букашка, а с бумажкой - чєлавєк". Правдивий принцип для нашої країни, хоч і сумний.

Відсутній Yury_Bulka

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 440
  • Карма: +0/-0
  • муз́ика
Re: Лінукс в відділі освіти та школах
« Відповідей #11 : 2012-08-27 18:17:12 »
В принципі, буду консультуватись у вузах, у яких є практика впровадження Лінукс.
Дуже розумна ідея. Тримайте форум у курсі, гаразд? Може, раптом виявиться, що хтось із форумчан зможе чимось допомогти.
« Змінено: 2012-08-27 18:17:36 від Yury_Bulka »
http://freeUser.org.ua/ — колективний досвід із застосування вільних програм

Відсутній Nairam

  • Новачок
  • *
  • дописів: 7
  • Карма: +0/-0
Re: Лінукс в відділі освіти та школах
« Відповідей #12 : 2012-08-27 18:38:36 »
Додам топік в закладки.

Відсутній Re.

  • Загальний модератор
  • Літератор
  • *****
  • дописів: 1898
  • Карма: +1/-0
Re: Лінукс в відділі освіти та школах
« Відповідей #13 : 2012-08-27 20:17:53 »
Бачте, тут типова юридична ситуація. Теоретично завірення ліцензії державною мовою має вистачити, але лінукс — це не продукт окремої компанії, яка може видавати документи. Обов'язково потрібна компанія, яка матиме власність на ці продукти і може здійснювати економічну діяльність в Україні.

Іншими словами, якщо комусь не сподобається, що ви використовуєте лінукс, то можна знайти відповідний спосіб, щоб змусити вас відмовитись від нього.

Відсутній Yury_Bulka

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 440
  • Карма: +0/-0
  • муз́ика
Re: Лінукс в відділі освіти та школах
« Відповідей #14 : 2012-08-27 21:00:51 »
Бачте, тут типова юридична ситуація. Теоретично завірення ліцензії державною мовою має вистачити, але лінукс — це не продукт окремої компанії, яка може видавати документи. Обов'язково потрібна компанія, яка матиме власність на ці продукти і може здійснювати економічну діяльність в Україні.
Наскільки я розумію, Лінукс і всі частини операційної системи є об’єктом авторського права. Але хіба це зобов’язує його творців вести «економічну діяльність» в Україні, щоб мати право заборонити чи дозволити комусь використовувати їхні твори? Oсобливо в тому випадку, коли програма надається цілком безкоштовно?

Чому, аби використовувати компуторну програму, треба, щоб її вам надала саме юридична особа? Хіба це дійсно так? Особливо в тому випадку, якщо програма надається безкоштовно?
« Змінено: 2012-08-27 21:11:25 від Yury_Bulka »
http://freeUser.org.ua/ — колективний досвід із застосування вільних програм