Автор Гілка: Making Linux user-friendly - чи є сенс?  (Прочитано 3284 раз)

Відсутній Ivan Daniluk

  • Новачок
  • *
  • дописів: 30
  • Карма: +0/-0
  • software engineer
Панове!
Мене завжди цікавило питання - до чого приведе спрощення Linux'а, створення юзерської операційной системи на його основі? Зрозуміло, що для компаній - таких, як Red Hat, Mandrake тощо - це гарантування успіхів в продажу. Але чи стане Лінукс насправді таким User-friendly? Настільки френдли, що дасть в цьому плані фору WIndows?
Насправжді ж міць Linux в тому, що він дає шлях для його модифікації "під себе" - чи не про це мріє кожен користувач? Але ж для цього необхідно вивчати принципи роботи комп'ютора та середовищя в цілому. А користувач - це як раз та людина, яка не повинна нічого вивчати. Хм.

Так до чого ж це приведе?
« Змінено: 2003-06-06 12:16:55 від divan »
This is like TV. I don't like TV.

Відсутній curt

  • Дописувач
  • **
  • дописів: 76
  • Карма: +0/-0
  • Пінгвіни кажете?
Re: Making Linux user-friendly - чи є сенс?
« Відповідей #1 : 2003-06-06 13:07:11 »
Хмм... Так навскидку я бачу декілька шляхів (але як на мене жоден з них скоро не втілиться):
- буде різниця в дистрибуціях: десктопи (RedHat,ASP etc), сервери (SlackWare);
- Лінукс стане десктопом а сервери або будь-що будуватиметься на FreeLSD :)) Мало імовірний шлях;
- Лінукс ніколи не стане аналогом Windows. Найімовірніший шлях :))))
Це мої міркування з приводу :)) Не судіть строго!
LCA - Lab of Computing Art - Лабораторія Мистецтва Обчислень

Відсутній Володимир Лісівка

  • Адміністратор ЩОДО
  • Видавець
  • *****
  • дописів: 3742
  • Карма: +9/-0
  • Програміст
Re: Making Linux user-friendly - чи є сенс?
« Відповідей #2 : 2003-06-06 14:56:26 »
З Лінукса можна зробити аналог Віндузи (Ліндовз), з Віндузи можна зробити аналог Лінукса (cygwin).

Але Лінукс працює на різноманітному залізі різного призначення - від холодильників, відеомагнітофонів і годинників до робочих станці, серверів і суперкомп'ютерів. В сучасному світі розробка окремих ОСок для годинників, персоналок і серверів виявляється дорожчою ніж розробка однієї ОСки з наступною модифікацією під конкретні потреби (під ОСкою я розумію не лише ядро, а й системне ПЗ).

У Віндузи немає шансів, навіть якщо її пустять під GPL. :)
[Fedora Linux]

Відсутній Ivan Daniluk

  • Новачок
  • *
  • дописів: 30
  • Карма: +0/-0
  • software engineer
Re: Making Linux user-friendly - чи є сенс?
« Відповідей #3 : 2003-06-07 19:59:54 »
Так, я теж вважаю, що Linux ніколи не стане юзерською операціонкою! Звісно, що з нього будуть це намагатися зробити, але ж те, що залежить від самої людини, Linux зробити не зможе :))
І ті потвориська-дистрибутиви :D, які вже заполонили світ Linux, будуть лише підтвердженням цього.

Ні, серйозно - на днях: ставить адмін на тачку, яка повинна бути просто шлюзом та файрволом, Red Hat 9-й. І каже мені таку фразу: "Хотів ще проксі встановити, але на винті не вистачає місця.." Я питаю: "А на скільки винт?", гадаючи собі, що там десь метрів на 100-500 винт :)) А він відповідає: "4 гіга" :)!!!  >:( ;D :-/  !!! Це ж просто абзац повний!!!!!!!!!!!!!!!! :D Це при тому, що ні Іксів, ні усіляких Unreal'ів там не стояло :)
This is like TV. I don't like TV.

Відсутній curt

  • Дописувач
  • **
  • дописів: 76
  • Карма: +0/-0
  • Пінгвіни кажете?
Re: Making Linux user-friendly - чи є сенс?
« Відповідей #4 : 2003-06-07 21:54:35 »
Висновок: той адмін напевно ледачій, тому що не залежить з якого дистрибутиву мона зробити шо завгодно, то в нього був варіант "з коробки" :))) У мене з мінімальним копанням руками з АСП 9.0 (Урал) вийшла система на 1,5Гб з Х і набором усього необхідного софту.
Сам знаю шо Слак трохи кращє, але мені тре було робочу станцію, а возитися з українізацією того діла булу лінь, тому вибрав варіант "з коробки".
Новою ідеєю є поставити Лінукс з нуля компілюючи усе сам, певно вийде ідеальна система саме для мене :))) Якщо вистачить духу звичайно :))) На ідею наштовхнула книжка :http://www.opennet.ru/docs/RUS/lfs/index.html :)))
« Змінено: 2003-06-07 21:57:07 від curt »
LCA - Lab of Computing Art - Лабораторія Мистецтва Обчислень

Відсутній Ivan Daniluk

  • Новачок
  • *
  • дописів: 30
  • Карма: +0/-0
  • software engineer
Re: Making Linux user-friendly - чи є сенс?
« Відповідей #5 : 2003-06-12 19:29:05 »
Так, а я саме так собі систему і встановив - майже Linux From Scratch. Усе, що в мене стоїть, скомпілено ручками :) Ну окрім звичайно усяких Акробатів Рідерів тощо, які йдуть в бінарному вигляді.

А взагалі юзерський лінукс - це вже буде не лінукс. :(
This is like TV. I don't like TV.

Відсутній Totenkopf

  • Новачок
  • *
  • дописів: 4
  • Карма: +0/-0
  • JabberID:toten@ jab.dndz.dp.ua
Re: Making Linux user-friendly - чи є сенс?
« Відповідей #6 : 2003-06-12 20:39:37 »
divan, ну у адмiна й руки з сiдицi....
В мене Gentoo на 1.5Г разом з iксами, та кучею IDE усiляких.

А user-friendly Linux - хай роблять. Сенс знайдеться. Тут все залежить вiд реалiзацii.
WBR, Totenkopf

Відсутній vasya.ua

  • Новачок
  • *
  • дописів: 19
  • Карма: +0/-0
  • Початківець з Херсону
Re: Making Linux user-friendly - чи є сенс?
« Відповідей #7 : 2003-06-13 06:09:18 »
Цитата
divan, ну у адмiна й руки з сiдицi....
В мене Gentoo на 1.5Г разом з iксами, та кучею IDE усiляких.
 
А user-friendly Linux - хай роблять. Сенс знайдеться. Тут все залежить вiд реалiзацii.
Підтримую ! Бо вже випустили ALT Linux Junior, Knoppix та Linux Blin.
Доречі, Як для початківця вони є дуже не погані User-friendly.

Відсутній Totenkopf

  • Новачок
  • *
  • дописів: 4
  • Карма: +0/-0
  • JabberID:toten@ jab.dndz.dp.ua
Re: Making Linux user-friendly - чи є сенс?
« Відповідей #8 : 2003-06-14 16:07:18 »
Сучасні "user-friendly" дистрибутиви - це так... полуміра. Якщо б гуй до ядра внести. хоча б у вигляді модуля - було б цікавіше. Є така цікава операціонка під GPL - AtheOS. Дуже хороший початок.
WBR, Totenkopf

Відсутній Maryan R.

  • Новачок
  • *
  • дописів: 4
  • Карма: +0/-0
Re: Making Linux user-friendly - чи є сенс?
« Відповідей #9 : 2003-06-17 12:17:03 »
Як на мене, сучасні дистрибути вже є достатньо user-friendly. Є і гарні малюночки, і спрощені програмки на кожен день - все те, що приваблює простих необтяжених комп'ютерними знаннями людей. Єдине, що може відлякувати - тривіальні хиби та нелогічна поведінка деяких популярних (читай - попсових) пакетів (OpenOffice, Evolution, GnuCash). Нічого більше робити не треба - просто виловити жучків в існуючих програмах - і юзери почнуть дружити з Linux  :)

Взагалі - цікаве питання. Багато говориться про Linux/Open Source-development, але я ще жодного разу не чув про особливості організації перевірки якості в OpenSource проектах.

Нічого тому Лінуксу не станеться, якщо просто його складові стануть якіснішими  :)

sh

  • Гість
Re: Making Linux user-friendly - чи є сенс?
« Відповідей #10 : 2003-07-11 16:19:59 »
Чому одне має виключати інше? Скоріш за все будуть розвиватися як user friendly desktop distro's з меншими можливостями контролю та конфігураціі, меншою кількістю багів і надпростою процедурою інсталляції та управління, так і універсальні дистри (десктоп, сервер, розробка), орієнтовані на кваліфікованого користувача, з можливістю ручної конфігурації чого завгодно. Також імовірно, розвиватимуться спеціалізовані дистри (мультимедійні і т.ін.).

Через 5-10 років користувачі будуть згадувати форточки як страшній сон...

Yaroslav Fedevych

  • Гість
Re: Making Linux user-friendly - чи є сенс?
« Відповідей #11 : 2003-08-06 12:44:37 »
Цікаво подає визначення user-friendly такий словник, як Jargon File:

user-friendly /adj./ Ворожий для програміста. Зазвичай вживається хакерами в критичному тоні для опису систем, котрі тримають користувача за руку настільки маніакально, що зробити якусь роботу стає справжнім випробуванням для когось досвідченішого. Див. також:
menuitis, drool-proof paper, Macintrash, user-obsequious.

А тому всілякі там менюшні дистра можуть бути лише початковою точкою, бо щоб вивчити лінукс, його якось та й треба поставити. Наступним кроком є вихолощення системи й перевстановлення всього шляхом ручної компіляції. При цьому медитація над рідмі й іншими документами обов"язкова, бо допомагає збагнути глибини власної системи. Згодом навіть у пересічного користувача, котрий починає розуміти, що й до чого, починає розвиватись відраза до менюшок і панельок, він починає звикати до командного рядка. Він, маючи вірних друзів at і cron, автоматизує все, над чим машина зможе працювати сама (й приділятиме більше уваги сім'ї, якщо вона в нього є). Замість питатись у розсилках і на форумах, він почне давати відповіді, а його питання ставатимуть глибшими й спонукуватимуть до досліджень та неординарних вирішень цікавих задач... Навіть якщо його прямою спеціальністю не є компуторні науки.

Якщо з вами відбувається таке саме, ви стаєте справжнім Хакером - не вламувачем, а людиною, котра здатна розв'язувати складні задачі.

Якщо з вами подібного не відбувається, ви просите, щоб колега розмістив вам усе на робочім столі, й не хочете знати, де що знаходиться - вам комп'ютер узагалі не потрібний. Це для вас лише дорога забавка, котра прикрашає ваш офіс, котра робить ваше робоче місце престижним. А КДЕ на екрані надасть вам вигляду професіонала, котрий підкорив собі таку складну систему.

Я знайомий з такою ситуацією дуже близько. Я писав для людей базу даних, котра повинна б полегшити їм роботу -- а вони й далі користуються зошитами, подвоюючи об'єм праці. Люди, котрі мають такий склад розуму, недостойні бути й близько до клавіатури.

Так що немає сенсу робити лінукс luser friendly - хакери до цього ставитимуться з відразою, а люзери не оцінять належним чином.

Відсутній Ivan Daniluk

  • Новачок
  • *
  • дописів: 30
  • Карма: +0/-0
  • software engineer
Re: Making Linux user-friendly - чи є сенс?
« Відповідей #12 : 2003-08-23 15:57:58 »
;D - Ерік Реймондс як завжди має рацію :)))

2 Yaroslav Fedevych
Гарно написано, і дуже доречно. Процитую з книги Лінуса:
"Виродство, коли для кожної дії в системі передбачений свій інтерфейс."

Проте казати, що сенсу в цьому нема - дурниця.
Сенс в цьому є; наприклад, неможливо ігнорувати те, що чим більше буде популярність Linux серед юзерського натовпу, тим більше будуть приділяти йому уваги великі компанії, і тим більше буде з'являтися рідних драйверів для різноманітного заліза. Або те, що поширення Linux в цій сфері призведе(вже призвела) до появи великої кількості документації.

А взагалі, я десь чув(і дуже зрадів, доречі :), що є тенденція переходу на серваках з Linux'ів на 2003-ті хфіртки :)))))))))))))))))) Починається відсіювання адмінів :))
« Змінено: 2003-08-23 16:01:31 від divan »
This is like TV. I don't like TV.

Відсутній Yaroslav Fedevych

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1069
  • Карма: +0/-0
  • Людина — ніщо, справа — все
Re: Making Linux user-friendly - чи є сенс?
« Відповідей #13 : 2003-08-25 15:21:31 »
2 divan:

Ми почекаємо. Ще пара-трійка вірусів під вінди мусить-таки змусити призадуматись віндовозів, що їм важливіше: заплатити кваліфікованому адмінові трохи більше бабок, чи юзати дурацький інтерфейс під постійною загрозою завалу всіх даних? І платити потім за їх відновлення чи збирання заново ого-го скільки.

Тут би навіть чисто людське жлобство вкупі з меркантильністю повинні б зіграти свою роль.

Тепер щодо юзер-френдлі лінукс:

АСП 9 - приклад такого, разом із Шапкою тої ж версії. То натуральна гидота. Може для юзера, котрий тіко солітером уміє бавитись, то не становитиме проблеми, а для кваліфікованішого - то да, нічого не скажеш, лайно вищого гатунку. Чесно, навіть віндузятників вони обігнали явно.

А мій невеликий (позичений, правда) внесок у війну інтерфейсів такий: хто може назвати інтерфейс, простіший од олівця? Правда, користуватись просто. А от вивчитись - складніше. В дітей це десь так 2 роки відбере. Висновок -- простий у навчанні != простий у користуванні.

Відсутній skydion

  • Новачок
  • *
  • дописів: 9
  • Карма: +0/-0
  • 2b | !2b
Re: Making Linux user-friendly - чи є сенс?
« Відповідей #14 : 2003-08-25 20:24:07 »
Ех народ.... все це фігня юзер френдлі чи хацкер френдлі все!
Але я з лінуха ні під ніяку іншу систему не перелізу.... хоч
золоті гори там обіцяйте :)))