Автор Гілка: Особливості встановлення Лінукс на ноут "Тільки для Windows 10"  (Прочитано 1934 раз)

Початківець

  • Гість

Доброго дня,
Мій ноутбук підтримує лише Windows 10 (принаймні так написано). Може хто має досвід, чи можливо на нього встановити повноцінний Linux (без проблем з драйверами і т.ін.?  Пошук по  сайтах не дав відповіді.
Дякую.
Початківець

Відсутній Cthulhu

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 183
  • Карма: +0/-0
Заліза, яке підтримує тільки "тільки windows 10" в природі не існує. Сміливо вибирайте і ставте абсолютно будь-який більш-менш сучасний дистрибутив.

Відсутній prapor

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 518
  • Карма: +0/-0
Власне, є один момент: треба або вимкнути Secure Boot у налаштуваннях, або скористатись дистрибутивом що може з ним нормально жити. У мене вдалий досвід роботи з активним Secure Boot має лише OpenSUSE Leap. У Debian там були проблеми, не знаю чи вже виправили.
- I'm afraid your son has the knack.
- The knack?
- The knack. It's a rare condition characterised by an extreme intuition about all things mechanical and electrical. And utter social ineptitude.
- Can he lead a normal life?
- No, he'll be an engineer.

Миха́йло Даниле́нко

  • Гість
Off-topic:
Який взагалі сенс у secure boot? Якщо тобі треба захистити дані — криптуй розділ, якщо ні — то нащо secure boot взагалі?

Відсутній prapor

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 518
  • Карма: +0/-0
Secure Boot це для захисту від усілякого «поганого» ПЗ, що любить прописати себе у завантажувач. От щоб не запускався «неправильний» код, UEFI дозволяє запуск лише того, що має підпис який воно може перевірити. Тобто це не захист даних, це захист від підміни системи. Off-topic:
До речі, у материнці ASRock AB350 Pro4 воно каже «у мене сертифікатів нема, тому ви перш ніж вмикати Secure Boot їх мені дайте». Схоже я маю нового улюбленого виробника материнських плат
- I'm afraid your son has the knack.
- The knack?
- The knack. It's a rare condition characterised by an extreme intuition about all things mechanical and electrical. And utter social ineptitude.
- Can he lead a normal life?
- No, he'll be an engineer.

Миха́йло Даниленко

  • Гість
Off-topic:
Якщо щось має достатні права, щоб писати в бут-розділ — воно мабуть має і достатні права, щоб вписати себе в ядро, модулі, в браузер чи в бутлоадер другого рівня, тому все одно не бачу сенсу в цьому.

Відсутній prapor

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 518
  • Карма: +0/-0
Тоді ядро та інші модулі не матимуть правильного підпису, бо ключа не має для того підпису. За задумом, підписане має бути якщо не все, то майже усе.
- I'm afraid your son has the knack.
- The knack?
- The knack. It's a rare condition characterised by an extreme intuition about all things mechanical and electrical. And utter social ineptitude.
- Can he lead a normal life?
- No, he'll be an engineer.

Миха́йло Даниленко

  • Гість
Off-topic:
Тобто якщо я перезбираю ядро, бо не працює середня клавіша тачпаду — мені треба просити в деб'яна підписувати моє ядро, а то не завантажиться?

Відсутній prapor

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 518
  • Карма: +0/-0
За оригінальним задумом там 3 рівні:
1. Дозволено все.
2. Дозволено тільки підписаний завантажувач (стандартний наразі), інше контролює завантажувач.
3. Дозволено лише підписані ядро ОС та його модулі. Інше — на контролі системи.

Принаймні, так його описували коли воно з'явилось. Secure Boot це такий собі аналог блокування від сторонньої прошивки у мобільних пристроях. Тобто основна частина системи має бути лише від «сертифікованого» вендора.

P.S. якщо я вірно пам'ятаю, то Debian не підписує навіть завантажувач.
« Змінено: 2017-08-24 00:30:59 від prapor »
- I'm afraid your son has the knack.
- The knack?
- The knack. It's a rare condition characterised by an extreme intuition about all things mechanical and electrical. And utter social ineptitude.
- Can he lead a normal life?
- No, he'll be an engineer.

Відсутній Djalin

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 660
  • Карма: +0/-0
Пишу зараз з такого ноутбуку.
Основна проблема це WI-FI навіть зараз, частково вирішилась встановленням останньої убунти, можливо я колись дозію до дебіану. LTS релізи не працюють.

asus x302u

Причому ноут йшов з фрідос  - а офіційна підтримка заявила, що це зролено - щоб зменшити ціну ноута (ну так - для них можливо).

Загалом користуватись можна, бувають глюки, але сподіваюсь до нового релізу зникнуть

Відсутній recht

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 125
  • Карма: +0/-0
Не для них, а саме для кінцевого користувача. Сума незначна але є.
Є механізм котрий дозволяє повернути частину витрачених коштів — здаєте ноут у сервісний центр, вони видаляють вінду, дають вам гроші.
У нас таке не практикують.

Відсутній Djalin

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 660
  • Карма: +0/-0
Для кінцевого користувача потрібно докупити офтопік - який уроздріб значно дорожчий. Ну або ... бути хоч трохи гіком - у мене стала лише бетта - точніше працює більш-менш стерпно.

Відсутній Djalin

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 660
  • Карма: +0/-0
ще цікава думка - так вони підтримують піратство... Хоча що це я  - бути такого не може - може вони просто не знають?

(З.І. Оф підтримка порекомендувала скачати останні драйвери - ага - у них лише під офтопік, а потім по телефону ще й наголосила - лише профка - не менше)

Відсутній recht

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 125
  • Карма: +0/-0
Це для вас новина? Саме завдяки піратству віндовс маю таку популярність.

Відсутній Djalin

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 660
  • Карма: +0/-0
це був сарказм - та й сумніваюсь, що знайдеться фірма яка дійсно заявить - "так нам пофіг - хай ставлять піратку".

Просто ставлення трохи дивує - якщо є варіант лише з  однією ОС - то логічніше поставляти відразу ж з нею, або надавати варіанти моделі з та без. але...