Автор Гілка: 100$-ий персональний комп'ютер  (Прочитано 2937 раз)

Відсутній Володимир Лісівка

  • Адміністратор ЩОДО
  • Видавець
  • *****
  • дописів: 3742
  • Карма: +9/-0
  • Програміст
Судячи з цієї статті, професор Масачусетського Технологічного Інституту, Nicholas Negroponte, бажає створити комп'ютер, який коштуватиме сто доларів і працюватиме під керуванням операційної системи Лінукс. Комп'ютери призначені для навчання учнів та студентів, як заміна звичайних книжок та конспектів. Судячи з опису, система буде чимось подібна на наші УКНЦ(Учбовий Комп'ютер Наукового Центру) та <<Пошук>>-и. Вона матиме 14-ти дюймовий кольоровий екран, процесор від фірми AMD та операційну систему Лінукс. Він буде готовий на протязі наступних 1.5-ра року та коштуватиме $100 в партіях від 1-го мільйона екземплярів. Головними замовниками, на думку автора, повинні стати міністерства освіти Китаю та США.

PS.
Цікаво, чи планує відродити програму стоврення дешевих учбових комп'ютерів українське Міністерство Освіти? Я, особисто, навчався програмувати у комп'ютерному класі на базі УКНЦ з юнікс-подібною операційною системою DEC RT-11, і мені здається що кошти, які я вже приніс в Україну, вже давно окупили вартість всього цього комп'ютерного класу. :-) Дешевий плоский 12" екран + комп'ютер-на-чіпі + клавіатура + мишка + USB 2.0 для зв'язку з сервером + клієнт VNC коштуватиме 1/10 від вартості повноцінного комп'ютера при достатньо нормальних умовах для роботи та навчання - перевірено на власному старенькому ноутбуці з 4-ма мегабайтами пам'яті. ;-)
« Змінено: 2005-02-01 15:54:57 від lvm »
[Fedora Linux]

Відсутній vovik

  • Новачок
  • *
  • дописів: 30
  • Карма: +0/-0
  • IMHO
Re: 100$-ий персональний комп'ютер
« Відповідей #1 : 2005-02-02 12:45:35 »
Ага створимо компьютер, що коштуватиме $100. Його поставлять в университети, потім ним зацівляться компанії (щеб пак! знизити видатки у 10 разів). Потім і деякі домашні користувачі перейдуть на них (не всі ж в DOOM III дома грають). Кількість покупців копьютерів знизиться у десятки разів, видатки на нові швидкісні процессори стануть нерентабельними. Потім розробляти нове ПЗ стане не рентабельним, оскільки старе буде працювати без глюків і не порібно буде покупати нове. І що врешті решт маємо? Галузь увійде в коллапс. Потім помре. Потім знову буде відроджуватись з попелу?

Або може буде такий сценарій: населення розділиться на тих хто має дорогий компьютер та тих хто має дешевий? Информаційно бідних та інформаційно багатих?

Щось задається мені що не готове суспільство до дешевих компьютерів. Чи може технологія не готова?

k_ilya

  • Гість
Re: 100$-ий персональний комп'ютер
« Відповідей #2 : 2005-02-02 13:04:47 »
Чи потрібна користувачу гонка озброєнь, чи лише для M$, Intel, Nvidia?
З'явились наддешеві внутрішні модеми, звукові, відео, мережні карти - це чудово

Відсутній Володимир Лісівка

  • Адміністратор ЩОДО
  • Видавець
  • *****
  • дописів: 3742
  • Карма: +9/-0
  • Програміст
Re: 100$-ий персональний комп'ютер
« Відповідей #3 : 2005-02-02 14:11:29 »
Ага створимо компьютер, що коштуватиме $100. Його поставлять в университети, потім ним зацівляться компанії (щеб пак! знизити видатки у 10 разів). Потім і деякі домашні користувачі перейдуть на них (не всі ж в DOOM III дома грають). Кількість покупців копьютерів знизиться у десятки разів, видатки на нові швидкісні процессори стануть нерентабельними. Потім розробляти нове ПЗ стане не рентабельним, оскільки старе буде працювати без глюків і не порібно буде покупати нове. І що врешті решт маємо? Галузь увійде в коллапс. Потім помре. Потім знову буде відроджуватись з попелу?

Або може буде такий сценарій: населення розділиться на тих хто має дорогий компьютер та тих хто має дешевий? Информаційно бідних та інформаційно багатих?

Щось задається мені що не готове суспільство до дешевих компьютерів. Чи може технологія не готова?

Такий наддешевий комп'ютер можна буде використовувати лише з сервером, який матиме необхідні речі, такі як наприклад DVD-RW (один на клас) та великий дисковий масив. Зараз не проблема підключити по USB різноманітні зовнішні пристрої до робочої станції, наприклад флешку чи свою мобілку, щоб переписати туди свої лаби. Якщо об'єднати всі машини мережі та сервер у кластер, то вдасться отримати нормальну швидкодію при невеликих витратах. Якщо тримати операційну систему у ПЗП чи вантажити її по мережі, то можна зекономити на вінчестері. Головне щоб машина не глючила. :-)
Але як самостійний комп'ютер таку машину використовувати мабуть не варто, навіть якщо вона коштуватиме всього $100, бо різні модулі розширення зїдять купу грошей. :-)

Дійсно цікаво, скільки коштуватиме, якщо вдасться зробити такий комп'ютер, який матиме лише декілька видів роз'ємів - на монітор, на живлення, на мережу та штук 6-іть портів USB. Я думаю, що 128-256Mb такому комп'ютеру буде цілком досить. Лінукс можна вантажити по мережі чи з пристроїв на USB. Все що потрібно від Лінукса - це підтримка X-ів (чи VNC, чи Terminal Server-ів), кластеризації, NFS та різного апаратного забезпечення на USB. Якщо робити мережу на бездротових мережних платах(приблизно 20$ одна плата, якщо гуртом), то навіть кабелі прокладати не доведеться. :-)
[Fedora Linux]

Відсутній vovik

  • Новачок
  • *
  • дописів: 30
  • Карма: +0/-0
  • IMHO
Re: 100$-ий персональний комп'ютер
« Відповідей #4 : 2005-02-02 14:49:28 »
Але як самостійний комп'ютер таку машину використовувати мабуть не варто, навіть якщо вона коштуватиме всього $100, бо різні модулі розширення зїдять купу грошей. :-)
Чого це? Корисної інформації у середнього користувача не багато. Наприклад мій домашній диск це звалище фільмів та ОС.

Якщо робити мережу на бездротових мережних платах(приблизно 20$ одна плата, якщо гуртом), то навіть кабелі прокладати не доведеться. :-)
Не вийде. Швидкість бездротового з'єднання 10М/с, а бездротового мінімум 100М/с, а можно і 1Г/с зробить, не набагото дорожче сотки, і дешевше бездротовика

Відсутній vovik

  • Новачок
  • *
  • дописів: 30
  • Карма: +0/-0
  • IMHO
Re: 100$-ий персональний комп'ютер
« Відповідей #5 : 2005-02-02 15:12:20 »
Чи потрібна користувачу гонка озброєнь, чи лише для M$, Intel, Nvidia?
Звичайно вона не порібна користувачу, вона потрібна суспільству.
З'явились наддешеві внутрішні модеми, звукові, відео, мережні карти - це чудово
Мережева та звукова карти зараз стандартні (можна навіть сказати безкоштовні) компоненти - це гарна тенденція. Компьютер на чіпі це, звичайно, майбутне компьютера (особлив вбудований в монітор), та дійти до нього треба еволюційним шляхом.

Відсутній Володимир Лісівка

  • Адміністратор ЩОДО
  • Видавець
  • *****
  • дописів: 3742
  • Карма: +9/-0
  • Програміст
Re: 100$-ий персональний комп'ютер
« Відповідей #6 : 2005-02-02 15:25:55 »
Чого це? Корисної інформації у середнього користувача не багато. Наприклад мій домашній диск це звалище фільмів та ОС.
Ну наприклад tvtuner на USB, жорсткий диск на USB, CD-RW на USB, модем на USB.

Цитата
Не вийде. Швидкість бездротового з'єднання 10М/с, а бездротового мінімум 100М/с, а можно і 1Г/с зробить, не набагото дорожче сотки, і дешевше бездротовика

Ну порахуйте ще вартість кабелювання, самих кабелів, два світчі чи хаби (один біля одніє стінки, інший біля протилежної). Врахуйте те, що найчастіше в школі страждають саме кабелі (прибиральниця пройшлася шваброю і вже знов мережа відвалилася). Виходить не дуже велика різниця в ціні, особливо якщо клас великий. Хоча пропускної здатності дійсно буде невистачати. Але, при потребі, втикнути бездротову мережку можна без проблем. :-(
[Fedora Linux]

Сергій Кудрик

  • Гість
Re: 100$-ий персональний комп'ютер
« Відповідей #7 : 2005-02-02 15:41:04 »
Є одна проблема - собівартість 12" РКД (800 x 600 x 16 bit)
сьогодні є на рівні 150 $ отже цінова планка для інтегрованих
ПК буде ~ 250$.

З іншого боку по 75-100$ сьогодні коштують ноутбуки
(P200/32/2.1GB) 7 річної  давнини у партіях по 50-200
 штук що може бути вирішенням проблеми у деяких випадках.

Відсутній Володимир Лісівка

  • Адміністратор ЩОДО
  • Видавець
  • *****
  • дописів: 3742
  • Карма: +9/-0
  • Програміст
Re: 100$-ий персональний комп'ютер
« Відповідей #8 : 2005-02-02 17:26:12 »
Є одна проблема - собівартість 12" РКД (800 x 600 x 16 bit)
сьогодні є на рівні 150 $ отже цінова планка для інтегрованих
ПК буде ~ 250$.
Я думаю що менше 200$. Дивіться наприклад цей комп'ютер: http://www.technoveins.co.jp/products/upc/ucm0822ae.htm
Він коштуж 120$ з вінчестером, думаю що без вінчестера він може коштувати <70$ (фактично там тільки інтегрована материнка, плата пам'яті та корпус). Якщо використати блок живлення один на двох з монітором (або один на весь клас), то цілком можна вкластися в 180$ (роздрібна ціна).

Цитата
З іншого боку по 75-100$ сьогодні коштують ноутбуки
(P200/32/2.1GB) 7 річної  давнини у партіях по 50-200
 штук що може бути вирішенням проблеми у деяких випадках.
А скільки їм жити лишилося? Хотя звичайно я б радив школі закупити партію таких машинок для комп'ютерного класу. Клавіатуру, мишу та живлення можна втикнути зовнішні (так зручніше і ноутбук не псуватиметься), але монітор та вінчестер можуть швидко накритися.
[Fedora Linux]

Сергій Кудрик

  • Гість
Re: 100$-ий персональний комп'ютер
« Відповідей #9 : 2005-02-02 21:02:15 »
> Я думаю що менше 200$. Дивіться наприклад цей комп'ютер:
> http://www.technoveins.co.jp/products/upc/ucm0822ae.htm
> Він коштуж 120$ з вінчестером, думаю що без вінчестера він
> може коштувати <70$ (фактично там тільки інтегрована
> материнка, плата пам'яті та корпус).

Додайте ще ціну РКД і ви отримаєте тіж самі 250 $.

> Якщо використати блок живлення один на двох з монітором (або
> один на весь клас), то цілком можна вкластися в 180$ (роздрібна
> ціна).

Хто то буде робити?

 Є одна маленька проблема - в Україні високотехнологічні
виробництва давно зачахли і більшість компонент доведеться
ввозити (мито).

 На початку можна було б започаткувати вітчизняне
виробництво РКД для зменьшення їх ціни. Технологія виробництва
РКД є цілком досяжною для України (розмір тонкоплівочних
елементів є на рівні 0,21 мм у той час як скажімо завод "Квазар" у
1991 році випускав мікросхеми з розміром конструктивних елементів
0,0006 - 0,001 мм).

 До чого я веду? Такий проект повинен мати державну підтримку тому що ті укр. заводи що могли таке реалізувати давно
збанкрутіли.

Відсутній Володимир Лісівка

  • Адміністратор ЩОДО
  • Видавець
  • *****
  • дописів: 3742
  • Карма: +9/-0
  • Програміст
Re: 100$-ий персональний комп'ютер
« Відповідей #10 : 2005-02-02 22:20:55 »
> Я думаю що менше 200$. Дивіться наприклад цей комп'ютер:
> http://www.technoveins.co.jp/products/upc/ucm0822ae.htm
> Він коштуж 120$ з вінчестером, думаю що без вінчестера він
> може коштувати <70$ (фактично там тільки інтегрована
> материнка, плата пам'яті та корпус).

Додайте ще ціну РКД і ви отримаєте тіж самі 250 $.
Це якщо брати нормальний 15" монітор поштучно - з кабелями, з блоком живлення, з корпусом, з кнопочками (мінімум - 170$ + 80$ комп - 250$ в сумі). А якщо брати лише матрицю (партією і найдешевшу), і класти її в той же ж корпус, що і комп'ютер (тобто мінус кабелі, мінус окремий корпус, мінус окремий блок живлення), то половину вартості готового монітора вже можна відкинути зразу. Цілком реально вкластися в 150$ без вінчестера (але з роз'ємом для його підключення в разі потреби).

Цитата
> Якщо використати блок живлення один на двох з монітором (або
> один на весь клас), то цілком можна вкластися в 180$ (роздрібна
> ціна).

Хто то буде робити?
Та хоч я. Замовники є? :-)
Чи ви про блок живлення один на клас? Так норми безпеки забороняють подавати 220 вольт на учнівські місця. В нашій школі з класом УКНЦ був окремий блок живлення для всього класу, який перетворював 220 в 24 і вже від нього живлення виводилося на розетки, від яких усе працювало. Такий блок живлення абсолютно без проблем можна склепати - нічого принципово нового там нема.

Цитата
Є одна маленька проблема - в Україні високотехнологічні
виробництва давно зачахли і більшість компонент доведеться
ввозити (мито).
Це нормально, так робиться в усьому світі. На компоненти мито значно менше ніж на готові вироби. А після вступу у ВТО, про цю проблему напевно можна буде забути.

Цитата
На початку можна було б започаткувати вітчизняне
виробництво РКД для зменьшення їх ціни. Технологія виробництва
РКД є цілком досяжною для України (розмір тонкоплівочних
елементів є на рівні 0,21 мм у той час як скажімо завод "Квазар" у
1991 році випускав мікросхеми з розміром конструктивних елементів
0,0006 - 0,001 мм).
Це нереально - там принципово інші технології, до того ж доведеться купувати купу ліцензій на них. Малоймовірно що якийсь гігант захоче відкрити завод в Україні - матриці та заводи коштують дорого, а їх доставка - дешево.

Цитата
До чого я веду? Такий проект повинен мати державну підтримку тому що ті укр. заводи що могли таке реалізувати давно збанкрутіли.
Не смішіть мої капці - таке і я можу реалізувати, якщо будуть покупці.  :)
Потрібне лише держзамовлення на класи, наприклад якщо клас на 12 місць + місце вчителя (сервер) буде замовлятися за ціною 2500-3000$(разом з встановленням), то за таке можна братися. Якщо за вищою ціною - простіше купити нормальні дешеві PC-ки. Якщо дешевше, то потрібні спеціалізовані рішення та великі партії.
[Fedora Linux]

vas'ko

  • Гість
Re: 100$-ий персональний комп'ютер
« Відповідей #11 : 2005-02-03 19:19:16 »
Я би був безмежно щасливий (враховуючи теперішнє лобі однієї країни...), як би Україна для свого міністерства освіти ставила компи з Лінуксом. Тим більше для цього все вже є, замість того щоб платити за програмне забезпечення 1-го компа 100 - 400 у.о. М$ треба заплатити 5 - 10 у.о. (залежно від регіону) своїм українцям... За 50-100 у.о. (вартість одного класу 10 компів 1 сервер, можна зєднаних в кластер) думаю бажаючих допомогти М$ у боротьбі з неліцензійним програмним забезпеченням ВІДБОЮ НЕБУДЕ :) А скільки грошей з економимо держбюджету...

Відсутній tech

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 586
  • Карма: +1/-0
  • Гигик
Re: 100$-ий персональний комп'ютер
« Відповідей #12 : 2005-02-04 05:13:37 »
Що дійсно реально і не дорого це мати один сервер на (комп'ютерний) класс і термінал для кожного учня (цікавий сайт: http://www.schrotthal.de/). Для учбових цілей графічна оболонка навіть не потрібна.  Або, якийсь гібрид між терміналом і мінікомп'ютером з мінімальними графічними можливостями (нехай інженери думають). Лінукс або БСД дійсно дуже еластичний в цих питаннях.
Писати диктант на комп'ютері...

Тисячі старих комп'ютерів в тій самій Америці або Канаді просто викидаються на сміття або розбираються на деталі. Можна закуповувати.

А витрати, я думаю окуплять себе за 10 років в 1000 разів.  

Відсутній vitalis

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 112
  • Карма: +0/-0
  • Як воно?
Re: 100$-ий персональний комп'ютер
« Відповідей #13 : 2005-02-10 03:25:14 »
Думаю, що цей напрям має перспективи, але, передовсім, треба комусь вбити в голову, що легше зібрати і поставити "тутешні" одноманітні ПКшки з Лінаксом, ніж закуповувати їх по 5-10 штук щороку у різних контор, різної конфіґурації + платити за ПЗ. Для навчальних закладів це було б спасінням.
А за моніторами чи вінтами справа не стоїть. Можна закупити ті ж звичайні монітори на 15", вінчестери від 3-5 Гб, пам'ять від 64 Мб, відео від 8-16 Мб. Не будьмо фарисеями, без вінта багато не зробиш. Тим паче, що неспеціалізовані ВНЗ викладають на інформатиці лише:
1. Загальні засади роботи з компом вцілому;
2. Основи роботи з текстом, таблицями і ХТМЛ;
3. Роботу у тенетах.
При цьому графічна оболонка (ікси чи вікна) мають вирішальне значення, бо нащо конторному ламеру консолі і т.ін.?

При бажанні, подібне замовлення на 100 машин може виконати навіть невеличка контора, а комп вартуватиме десь в межах 100-150 долярів за штуку, що значно вигідніше за теперішні 500-600 дол/шт.
&laquo;Чтиво&raquo; - е-бібліотека україномовної літератури на всі смаки
Домівка.net - національний портал

Відсутній Володимир Лісівка

  • Адміністратор ЩОДО
  • Видавець
  • *****
  • дописів: 3742
  • Карма: +9/-0
  • Програміст
Re: 100$-ий персональний комп'ютер
« Відповідей #14 : 2005-02-10 13:41:09 »
Думаю, що цей напрям має перспективи, але, передовсім, треба комусь вбити в голову, що легше зібрати і поставити "тутешні" одноманітні ПКшки з Лінаксом, ніж закуповувати їх по 5-10 штук щороку у різних контор, різної конфіґурації + платити за ПЗ. Для навчальних закладів це було б спасінням.
А за моніторами чи вінтами справа не стоїть. Можна закупити ті ж звичайні монітори на 15",
Дуже не хочеться щоб діти собі очі псували.

Цитата
вінчестери від 3-5 Гб,
Таких вже років шість як не випускають.

Цитата
пам'ять від 64 Мб,
Компенсуєм недостатню пам'ять вінчестером?

Цитата
відео від 8-16 Мб.
Для 2D забагато (4Мб досить), для 3D замало (мінімум 64Мб).

Цитата
Не будьмо фарисеями, без вінта багато не зробиш.
Я б з вами погодився, якби не працював декілька років на машині, яка його не мала, а все тягнула через мережу. Пропускна задтність мережної карточки (8-10Mb) співмірна з пропускною здатністю сучасних вінчестерів(12-24Mb). Крім того краще мати один RAID на 0.5Tb ніж 12-ть по 0.02 - і дешевше, і зручніше, і надійніше. Крім того, всі ті вінчестери матимуть великий відсоток дублювання інформації та просто порожнього місця. ККД буде маленьким, а для школи це критично.
« Змінено: 2005-02-10 13:51:38 від lvm »
[Fedora Linux]