Дарма Ви почали задавати багато питань в одній гілці. Тепер каша буде. Краще було створити по окремій гілці на кожне питання. Але, коли так...
1. Ставте програми через YaST, тоді не матимете головного болю. Для цього
а) оберіть репозиторії, звідки братимете програми. Це робиться в YaST --> Програми --> Громадські сховища. Додаткові сховища можна встановити вручну через Сусідній пункт ("Сховища" чи щось таке). Для цього треба або піти на
http://download.opensuse.org/repositories/ і подивитися адреси потрібних, або ж піти на
http://software.opensuse.org/search, знайти потрібну програму, і клацнути на "1-Click Install". Це відкриє YaST, тому вікно "Керування пакунками" на цей момент має бути закритим.
Репозиторієм packman не рекомендую зловживати, бо зібрані там програми часто конфліктують з зібраними офіційно. Наскільки це можливо, користуйтеся програмами з адрес, наведених вище.
б) Для встановлення більш ніж однієї програми відкрийте YaST --> Програми --> Керування пакунками. Скористайтесь пошуком і виберіть все, що треба. Підтвердіть встановлення/видалення/оновлення.
в) Якщо у Вас є скачана програма у форматі rpm, можете не користуватися консоллю, а зайти в rpm-файл з Конкерора (як в каталог); тоді натисніть кнопку "Встановити пакунок через YaST".
г) Якщо зібраної програми ніде немає, або вона погано працює, можна зібрати її з джерельних текстів. Для цього скачайте її у форматах tar.gz або tar.bz2 (це архіви), запустіть емулятор терміналу (наприклад, програму konsole). Для зручності запустіть Midnight Commander (наберіть mc і натисніть Enter). В ньому знайдіть архів із програмою, натисніть F2 і виберіть пункт "Extract the contents of a compressed tar file". Перейдіть в утворений каталог. Прочитайте файли README та INSTALL (тиснете на файлі F3). Якщо там написана стандартна інформація, тоді раджу робити так:
вийти з перегляду файлу (F3)
Ctrl+o (приховає mc і дасть доступ до командного рядка, залишаючи Вас в обраному каталозі)
./configure
make
make check (необов'язково, це просто тест)
su -c checkinstall (треба ввести пароль рута)
Остання команда створить rpm-пакунок і вкаже в кінці виводу, в який каталог його поклала. Йдете в цей каталог або Конкерором (тоді див. пункт в)) або в mc під рутом (для цього можна відкрити ще одну вкладку в konsole і запустити там ще один mc, але командою su -c mc), заходите в rpm-файл і тиснете на файл install.
Для цього у Вас повинна бути встановлена програма checkinstall, яку можна встановити через YaST.