Микола Удовицький із Черкащини просить розповісти про вживання слів ложити та класти в українській і російській мовах.У сучасній українській літературній мові слова ложити немає. З приростками і без них маємо класти, покласти, скласти, накладати, розкладати тощо.Наказовий спосіб - клади, поклади, кладіть, покладіть.У російській мові в недоконаному виді - корінь клад-, клас-, у доконаному - лож-.Класть,клади - але положить, сложить, складывать, положи.
У Грінченка це літературне слово. Слово не є русизмом чи суржиком чи діалектизмом.http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/26744-lozhyty.html
Не заперечую. Оскільки кожен з нас тепер президент, думка сучасних мовознавців-професіоналів нам лише заважатиме.
Вас лише слово "ложити" дивує? Ці спелчекери - та ще параша.Загалом раджу паньству користуватися нормальними словниками й не слухати філолохів, які вигадують штучні норми (часто ще й змавповані у кацапів). А ще краще - читати класичну літературу, бо саме в ній еталон мови.
Еталоном мови ніколи не буде «класична література». JFYI
Цитата: bebyx від 2020-02-18 18:43:23Вас лише слово "ложити" дивує? Ці спелчекери - та ще параша.Загалом раджу паньству користуватися нормальними словниками й не слухати філолохів, які вигадують штучні норми (часто ще й змавповані у кацапів). А ще краще - читати класичну літературу, бо саме в ній еталон мови.Кумедно. Чи знаєте ви, що у «нормального» словника і «параші» один і той самий автор?
Цитата: prapor від 2020-02-18 20:38:14Еталоном мови ніколи не буде «класична література». JFYIЕге ж, саме тому і кажуть - "літературна мова". А ще бува кажуть - "класична літературна мова", наприклад, класична латина.Але звісно ж орієнтуватися на літературні шедеври не варто, треба коритися штучним нормам філолохів, вихолощуючи свою мову до стану імпотентності.
Топікстартер навів посилання на словник Бєлодєда, який старанно наближав нашу мову до "братньої російської".Я послався на сайт, що надає корпус адекватних словників, а не совкового покруча.
https://www.bbc.com/ukrainian/blog-olexandr-ponomariv-40640475
Цитата: bebyx від 2020-02-18 23:20:13Цитата: prapor від 2020-02-18 20:38:14Еталоном мови ніколи не буде «класична література». JFYIЕге ж, саме тому і кажуть - "літературна мова". А ще бува кажуть - "класична літературна мова", наприклад, класична латина.Але звісно ж орієнтуватися на літературні шедеври не варто, треба коритися штучним нормам філолохів, вихолощуючи свою мову до стану імпотентності. Щоб вам було відомо, єдиною ознакою правильності або неправильності чогось в мові є вжиток слова чи правила людьми. Коли укладається словник будь-якої мови, то роблять саме дослідження реальної живої мови, а не того, що писали кількадесят років тому (якщо не кількасот).