Найкраший - Slackware (
http://slackware.com). Однозначно. :-)
Ні, не тому що він має якісь особливі риси, якраз навпаки, нічого зайвого, "отсебятіни" там практично немає. Дуже чисто зібраний, з мінімальними змінами від того як автори програм рекомендують встановлювати їх.
Використовує стартові скрипти BSD-типу (значно спрощена схема із швидшим завантаженням), на відміну від Sys-V стартової схеми присутньої у більшості Лінуксів.
Це свого роду стандарт.
Є таке явище як "Amiga syndrome", походить від користувачів Аміги, які ніяк не можуть позбутися думки що це найкраща операційна система. Моєю "Амігою" став Slackware 8.1, нічого стабільнішого і одночасно простішого не зустрічав.
Slackware має текстовий інсталятор (псевдографіка). Не збагну тих хто сує графіку в інсталятори.
Інтрукцію по інсталяції потрібно *прочитати* перед тим як встановлювати, хоча нічого складного там немає, вся хитрість в тому що спочатку виконується команда cfdisk для розбиття диску на розділи. cfdisk доволі проста програма, яку завжди можна скасувати, без змін до диску (Quit кнопка, наскільки пам'ятаю). Багато новачків бояться цієї програми, тоді як не варто. Інсталятор дуже логічний, хіба ні в зуб ногою по-англійськи щоб не зрозуміти послідовності дій.
Після встановлювання, система стартує у 3 користувацький рівень, без графічної системи. Тут доведеться трішки попотіти щоб налагодити X сервер (команди xorgcfg або xorgconfig). Потім, не виключено, що якщо "startx" команда не спрацює, ще й доведеться редагувати /etc/X11/xorg.conf файл. (Підказка: добре якщо під час інсталяції ви виберете якийсь легший консольний редактор, ee, pico, nano, mcedit (частина mc, Midnight Commander). Не всі можуть з першого разу редагувати за допомогою vi або vim. Якщо ви хочете бути попереду, то можете стягнути Vim (gvim.exe) для Віндовса і попрактикуватись
http://www.vim.org/download.php#pc).
В текстовому режимі набираєте
pico /etc/X11/xorg.conf або
ee /etc/X11/xorg.conf, або, якщо вивчили vim стандартний редактор,
vim -N /etc/X11/xorg.confПотім продивляєтеь цей файл. Звертаєте увагу на наступні місця:
Section "InputDevice"
Identifier "Mouse0"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "PS/2"
Option "Device" "/dev/mouse"
Option "ZAxisMapping" "4 5" # <---
EndSection
Section "Monitor"
HorizSync 30.0 - 60.0 # <-- вертикальна
VertRefresh 50.0 - 70.0 # <-- горизонатальна частота монітора
Identifier "Monitor0"
VendorName "SAM"
ModelName "570V TFT"
Option "DPMS"
EndSection
Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Card0"
Monitor "Monitor0"
DefaultDepth 16
SubSection "Display"
Viewport 0 0
Depth 16
Modes "1024x768" "800x600" # <---
EndSubSection
SubSection "Display"
Viewport 0 0
Depth 24
Modes "1024x768" "800x600" # <-- список підтримуваних резолюцій
EndSubSection
EndSection
Ці речі ви повинні знати налагодити, це вважається "елементарним" у Лінукс світі.
Зберігаєте редагований xorg.conf і тестуєте за допомою "startx" команди. І так разів із 15 :-)
Подальші нструкції, як налагодити локальну сіть, ppp Інтернет, і.т.п ви знайдете на сайті Slackware. Інструкції доволі стислі і легко зрозуміти.
Я не наполягаю на тому щоб ви викорстівували Slackware, але вище наведений приклад дещо подібний до процесу встановлювання інших, непоганих, дистрибутивів, скажімо того самого Debian, а пізнше, можливо, також
*BSD.
Slackware хороший для навчання, Debian і подібні (Knoppix, Ubuntu) зручні з користувацького боку, завдяки apt_get встановлювачу пакетів (програм).
Спробуйте різні дистрибутиви, який встановиться і буде працювати без проблем, той найкращий ;-)