Автор Гілка: Доповідь на тему "Вільне програмне забезпечення"  (Прочитано 6177 раз)

Відсутній Sandr

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 461
  • Карма: +0/-0
  • Мій вибір — Лінукс!
    • ФОП Осипенко
... як пропонує Sandr.
Це не я автор такого формулювання. Я скопіював той текст з Вікіпедії:
http://uk.wikipedia.org/wiki/Вільне_програмне_забезпечення

Я б замінив розшифровки на «право копіювати» та «ліво копіювати», бо інакше не зрозуміло, який зв’язок між дієсловом «копіювати» та напрямками руху «право-ліво».
В принципі я з Вами згоден, але мені на думку спав ще один варіант:
«copyright» -- «правильна (з точки зору філософії власницького ПЗ), або права копія»);
«copyleft» -- «ліва, або неправильна (з точки зору тієї ж філософії) копія»).

Хоча обоє ж терміни означають "право на копіювання (розповсюдження) продукту". Тільки різниця в тому, що перший термін застосовувати треба для комерційного продукту, а другий -- для вільного.
openSUSE + KDE

Відсутній nickat

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 587
  • Карма: +0/-0
  • Debian user
В принципі я з Вами згоден, але мені на думку спав ще один варіант:
«copyright» -- «правильна (з точки зору філософії власницького ПЗ), або права копія»);
«copyleft» -- «ліва, або неправильна (з точки зору тієї ж філософії) копія»).

Я б взагалі без особливої потреби гру слів не намагався б перекладати, бо це досить важко і не завжди можливо.  До того ж «ліва копія» має і відоме негативне значення.

Тільки різниця в тому, що перший термін застосовувати треба для комерційного продукту, а другий -- для вільного.

Невеличке але важливе уточнення: не треба протиставляти вільне та комерційне ПЗ.  Вільне ПЗ може бути комерційним продуктом і відповідно використовувати copyleft.  Copyright це ознака власницького/пропрієтарного ПЗ.
Best regards,
nickat

Відсутній nickat

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 587
  • Карма: +0/-0
  • Debian user
Глобально нічого не переробляв, але постарався виправити помилки й неточності в змісті.

Із глави «Вільне програмне забезпечення» я б викинув все окрім першого та останнього абзацу.  Глави «Історія розвитку ВПЗ» та «GNU» скоротив би до однієї сторінки, а може і ще більше.  Ви ж хочете зацікавити вчителів, а на сторінках 2-5 багато інформації для людей, які цим всім _вже_ цікавляться.  Думаю багато з вчителів за цими ліцензіями, бізнесовими моделями та історичними довідками просто не дійдуть до 6-ї сторінки, а лише там і починається все цікаве саме для них.  «Чому школи повинні використовувати лише...» — це прекрасний вступ, а не підсумок.  Після вступу я б розповів, що у всьому світі вже починають усвідомлювати, а в деяких країнах вже впроваджувати все сказане у попередній главі (http://edu.root.ua/index.php/Впровадження_Linux_в_інших_країнах ), і Україна тут не виняток: http://edu.root.ua/index.php/Історії_успіху  http://edu.root.ua/index.php/Правові_питання.  У наступній главі розповів би, яке саме ВВПЗ існує для шкіл (http://edu.root.ua/index.php/EDU_Linux ) і які воно має переваги (http://edu.root.ua/index.php/Переваги_використання_відкритого_програмного_забезпечення ).  На завершення додав би інформацію: з чого почати([1]), до кого звертатися у разі проблем і запитань (http://linux.org.ua/ ), де знайти необхідну вчителям інформацію: методичні матеріали, перелік програм для шкільних предметів (http://edu.root.ua/ ). У вас є улюблений Live-дистрибутив?  Якщо є можливість, зробіть декілька копій і роздайте вчителям після докладу.  Я впевнений, що кожен з них хочаб вставить цей CD у дисковод, а дехто (справжні вчителя) захочуть і подивиться на цього невідомого звіра, і тут як раз стане у нагоді ваша доповідь.

[1] "Ви хочете спробувати Linux? Немає поблем! Розпочніть з так званих Live CD дистрибутивів (дистрибутив - операційна система з набором програмного забезпечення (офіс, плеєри, графіка, інтернет, розробка, ігри тощо)). Із власного досвіду - найкращі KUbuntu або Mandriva (в принципі немає великої різниці, головне, щоб реліз (випуск) був "посвіжіший"). Завантажте компакт-диск у привід, перезавантажтеся. При запуску комп'ютера зайдіть в BIOS та встановіть завантаження спочатку з CD-ROM. Виходимо з BIOS зберігши установки. Комп'ютер перезавантажується і починається завантаження з операційної системи з диска (не хвилюйтесь - Ваш Windows залишається недоторканним). За хвилин десять (може швидше) система визначить та ініціює обладнання Вашого комп'ютера та появиться Робочий стіл (Стільниця) системи. Інтерфейс схожий на звичний Вам (шпалери і деякі значки не такі). За пару хвилин Ви знайдете Головне меню з багатьма розділами - Офіс, Інтернет, Система і т.п. Саме в цьому меню Ви знайдете всі програми, доступні для Вас. Домівка(Home) подібна до на теки "Мої документи". За кілька хвилин ви знайдете різноманітні теки - /usr, /home, /boot, /etc6 /lib . Для звичайного користувача там робити нічого. Флешка відкривається автоматично, як у Windows. Open Office дуже схожий на Microsoft Office 2003. Ось такі будуть перші враження. Запуск системи встановленої на жорсткий диск проходить не довше ніж старт Windows XP." gromko
« Змінено: 2009-08-31 18:45:06 від nickat »
Best regards,
nickat