Опитування

Яке робоче середовище ви використовуєте?

KDE
21 (42%)
Gnome
21 (42%)
Xfce
2 (4%)
Fluxbox
0 (0%)
IceWM
2 (4%)
Інше
4 (8%)
Не знаю
0 (0%)
Немає
0 (0%)

Проголосувало: 49

Автор Гілка: Яку X Window System ви використовуєте?  (Прочитано 8479 раз)

Відсутній EarlGray

  • Новачок
  • *
  • дописів: 46
  • Карма: +0/-0
Re: Яку X Window System ви використовуєте?
« Відповідей #15 : 2009-05-23 12:44:24 »
Давайте тоді наведемо термінологічний лад, а то мені самому не так уже й приємно в цьому плутатись. Якщо я помиляюсь, виправте.
X Window System - сукупність програмних засобів, що дозволяють налагодити зручний і достатньо високорівневий інтерфейс доступу прикладних програм до роботи з графікою, звуком і пристроями вводу.
«The X Window System (commonly X or X11) is a computer software system and network protocol that provides a graphical user interface (GUI) for networked computers, and was initially developed as part of Project Athena. It implements the X display protocol and provides windowing on raster graphics (bitmap) computer displays and manages keyboard and pointing device control functions. In its standard distribution, it is a complete, albeit simple, display and human interface solution, but also delivers a standard toolkit and protocol stack for building graphical user interfaces on most Unix-like operating systems»

Поверх неї запускаються програмні засоби, що визначають графічний (та й не тільки - наприклад, у KDE мене неприємно здивувала українська розкладка і деякі дрібниці введення - а це теж інтерфейс, тільки не графічний, а вводу) інтерфейс - англійське desktop environment, французьке un environnement de bureau, з польським варіантом я так і не зрозумів — pulpit це просто desktop, Gnome охарактеризований у польсьскій Вікіпедії як graficzne środowisko użytkownika, хоча стаття про graficzne środowisko użytkownika визначає його як відповідник англійському GUI, втім далі стає ясно, що це таки graficzne środowisko, російське среда рабочего стола (що уже з огляду на довжину явно незручно). У локалізації openSUSE це називалось стільницею, тому я і вжив це не зовсім точне слово, перепрошую. Але все-таки точніший переклад - стільничне середовище, стільничне оточення (другий варіант якийсь неоковирний), ніж робоче - тому що і консоль можна з повним правом назвати робочим середовищем, а от метафора стільниці-desktop-pulpitu-рабочего стола у ній відсутня, тому варіант української Вікіпедії не такий уже й переконливий.

А вже стільничне середовище містить у собі віконний(-і) менеджер(-и) - частину стільничного середовища, що відповідає за промальовку і взаємодію з вікнами (у випадку метафори вікон - існують, хоча й експериментальні, ZoomableUI-менеджери та інші езотеричні графічні інтерфейси), причому стільничне середовище може містити кілька менеджерів одночасно (як приклад - Гном, в якому без проблем постійно співіснують metacity та compiz, а іноді підключається кдешний kwin) або бути прив’язаним до конкретного ВМ (як у офтопіку — усякі кошмари типу портування КДЕ чи Гнома під нього здаються просто гвалтуванням системи, яка поверх свого ВМ має запускати ще й чужий).
« Змінено: 2009-05-23 12:49:04 від EarlGray »

Відсутній Михайло Даниленко

  • Адміністратор ЩОДО
  • Літератор
  • *****
  • дописів: 1262
  • Карма: +0/-0
  • [Debian Stretch]
Re: Яку X Window System ви використовуєте?
« Відповідей #16 : 2009-05-23 13:53:06 »
X11, твя X Window System, працює лише з графікою та вводом. До звуку воно не має відношення.
Власне, воно надає вікна (не вікно програми з кнопочками закрити-розгорнути, а лише прямокутник для відмальовування довільної графіки в ньому (ну добре, іще воно текст підтримує)). Також там містяться додаткові тулкіти, які надають стандартні елементи інтерфейсу, типу кнопок (тих, що усередині вікна).

X Window Manager - програма, яка керує розміщенням вікон на екрані. Вона ж надає обрамлення вікон і засоби взаємодії з вікнами (як то заголовок вікна для перетягування, кнопки згортання й закриття, обрамлення для зміни розміру (в даному випадку я говорю про найбільш поширені типи елементів, але у деяких менеджерах вікон ці елементи можуть бути відсутніми чи виконувати інші функції)).

Desktop Environment - це колекція програм, яка допомагає користувачу працювати. Ці програми просто виконують свою функцію - отримують пошту, показують теки файлової системи чи змінюють налаштування комп'ютера тощо. DE містить також і менеджер вікон серед цих програм.

QT, Gtk+ - бібліотеки (тулкіти), що надають стандартний інтерфейс для розробки графічних програм - кнопки, менюшки, і т.д. Стосовно звуку - не знаю, але можуть містити й такі функції. Вони не використовують ті тулкіти, що є в X11.

Зазвичай DE базоване на одному з тулкітів, при цьому воно надає додаткові бібліотеки, що допомагають програмам інтегруватися із середовищем. Усі програми, що у DE входять, використовують або відповідний тулкіт (якщо програма не хоче бути залежною від DE), або відповідну бібліотеку DE.

P.S. Оскільки сам я DE не використовую і поки нічого, заснованого на якомусь тулкіті не писав, можу помилятися у деяких аспектах.

Відсутній Пупс

  • Новачок
  • *
  • дописів: 10
  • Карма: +0/-0
Re: Яку X Window System ви використовуєте?
« Відповідей #17 : 2009-05-26 15:13:32 »
В мене гном  :) Бо йде стандартно з убунту , але дивився я скріни і відео на титубі не сподобався кде і інші  ::)

Відсутній noddeat

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 197
  • Карма: +0/-0
Re: Яку X Window System ви використовуєте?
« Відповідей #18 : 2009-05-27 18:47:55 »
стільниць
Не дуже гарне слово, робоче середовище по-моєму краще.

Робоче середовище (working environment) - більш ширше поняття. "Стільниця" - буквальний переклад слова  "desktop" (буквально - верх робочого столу).
радше стільничне середовище, в якому я можу встановити скільки завгодно віртуальних стільниць.

користуюся Ґномом. Час від часу також — KDE4 (раніше — KDE3.5). Не гребую й іншими середовищами типу IceWM чи XFCE, якщо Ґнома нема.
« Змінено: 2009-05-27 18:49:06 від noddeat »
Filenames are infinite in length, where infinity is set to to 255 characters. Peter Collinson, "The Unix File System"

romi

  • Гість
Re: Яку X Window System ви використовуєте?
« Відповідей #19 : 2009-05-27 19:26:14 »
Час від часу також — KDE4 (раніше — KDE3.5)
Чому раніше? Вам, що KDE4 подобається більше ніж KDE3.5? По-моєму KDE 3.5 краще, а ви як вважаєте?
Off-topic:
це моє ювілейне 100-те повідомлення. :)
« Змінено: 2009-05-27 19:27:08 від romi »

Відсутній noddeat

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 197
  • Карма: +0/-0
Re: Яку X Window System ви використовуєте?
« Відповідей #20 : 2009-05-27 20:18:23 »
Цитата
Чому раніше?

<captain_obvious>
тому що раніше версії KDE4.0 не було

Цитата
Вам, що KDE4 подобається більше ніж KDE3.5?
так
Цитата
По-моєму KDE 3.5 краще, а ви як вважаєте?
я вважаю інакше
</captain_obvious>

:)


Filenames are infinite in length, where infinity is set to to 255 characters. Peter Collinson, "The Unix File System"

Відсутній Andy Borovy

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 139
  • Карма: +0/-0
  • Працюю там, де цікаво
Re: Яку X Window System ви використовуєте?
« Відповідей #21 : 2009-06-02 22:51:02 »
Xorg 7.3 не знайшов. Тому проголосував за Гном...
Без уст я іронічний жах,
Що упирем ікластим став би
З очима ніжними кульбаби,
Якби не очі в дзеркалах.

Відсутній jamapag

  • Дописувач
  • **
  • дописів: 56
  • Карма: +0/-0
  • Gentoo more than a penguin...
Re: Яку X Window System ви використовуєте?
« Відповідей #22 : 2009-06-22 11:06:32 »
awesome