Автор Гілка: статті wikipedia про типографські знаки  (Прочитано 5976 раз)

Відсутній DalekiyObriy

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1923
  • Карма: +4/-0
Ось тут я накидав те, що довго і нудно збирав по різних джерелах. Джерел використано небагато, але основні факти здається є. Є прохання, до тих кому цікаво і хто на цьому розуміється подивитися і прокоментувати або, якщо є знання та бажання, навіть просто доповнювати статтю.
Фактично це ТЗ для змін в розкладці, запропонованих раніше :)

P.S. стаття про "Октоторп" була там раніше
Fedora 35 (x86-64)

Відсутній noddeat

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 197
  • Карма: +0/-0
Re: статті wikipedia про типографські знаки
« Відповідей #1 : 2007-10-01 20:31:29 »
я чув, що ялинки - то російські лапки. А в українській мові є лише „лапки”. Також чув, що англійські лапки в українській вживати можна.
Filenames are infinite in length, where infinity is set to to 255 characters. Peter Collinson, "The Unix File System"

Відсутній DalekiyObriy

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1923
  • Карма: +4/-0
Re: статті wikipedia про типографські знаки
« Відповідей #2 : 2007-10-01 21:02:12 »
якщо можна надайте якісь джерела, бо, власне, проблема в тому й полягає, що якісь знання є, але не зовсім зрозуміло звідки вони йдуть...
також не зовсім зрозуміло, що таке "російські лапки"...
словник Криського ялинки вживає...
також офіційний правопис 2007 їх вживає...
Fedora 35 (x86-64)

Відсутній Ign1111

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 829
  • Карма: +0/-0
  • Linux 4ever!
Re: статті wikipedia про типографські знаки
« Відповідей #3 : 2007-10-01 23:55:20 »
Якщо Ви вже так розписуєте яку назву воно має та який код воно має, то хоч приводьте як воно виглядає. :)

P.S. Октоторп (від лат. octothorp — вісім кінців) — символ "&", також називають "решіткою",... Може варто на перше місце встановити "граткою"?
P.P.S. Ще там є посилання на Діє. Не знаю, чи то типографське, чи ні, в мене посилання не відкривалось...
P.P.P.S. Згадав, що в вінді є така фішка. Натискаємо alt та тримаємо набираючи номер юнікоду і в нас з'являєтся той символ. В Лінукси можливо так само набирати символи? Чи як це робити?
« Змінено: 2007-10-01 23:59:48 від Ign1111 »
Linux. The future is open.

Відсутній miwa

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1111
  • Карма: +0/-0
Re: статті wikipedia про типографські знаки
« Відповідей #4 : 2007-10-02 14:48:25 »
P.S. Октоторп (від лат. octothorp — вісім кінців) — символ "&", також називають "решіткою",...
Спершу подумав, що то результати хвороби. Набраний вами символ, це взагалі-то амперсанд.
Читайте документацію - вона кермує.

Відсутній Володимир Лісівка

  • Адміністратор ЩОДО
  • Видавець
  • *****
  • дописів: 3745
  • Карма: +9/-0
  • Програміст
Re: статті wikipedia про типографські знаки
« Відповідей #5 : 2007-10-02 16:13:09 »
В росіян ніби непогано написано:
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%B2%D1%8B%D1%87%D0%BA%D0%B8
[Fedora Linux]

Відсутній Ign1111

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 829
  • Карма: +0/-0
  • Linux 4ever!
Re: статті wikipedia про типографські знаки
« Відповідей #6 : 2007-10-02 19:28:08 »
Набраний вами символ, це взагалі-то амперсанд.

Авжеж #.  :)

І замість Діє, треба читати Дієз. ;)
Linux. The future is open.

Відсутній DalekiyObriy

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1923
  • Карма: +4/-0
Re: статті wikipedia про типографські знаки
« Відповідей #7 : 2007-10-02 21:01:40 »
про октоторп я не писав і він мене мало цікавить бо давно є на клаві і не дуже вживається в українській типографії
щодо решти - дам дещо підчищено і об'єднано з іншими статтями

на рахунок Alt+XXX в Xorg такого немає
Fedora 35 (x86-64)

Відсутній DalekiyObriy

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1923
  • Карма: +4/-0
Re: статті wikipedia про типографські знаки
« Відповідей #8 : 2007-10-07 17:32:28 »
оновив статтю про лапки - останні зміни включають таблицю вживання лапок в семи різних виданнях дореволюційних і ранньорадянських часів, схоже, що дві пари лапок, запропонованих в новій розкладці є основними
Fedora 35 (x86-64)

Відсутній Yaroslav Fedevych

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1069
  • Карма: +0/-0
  • Людина — ніщо, справа — все
Re: статті wikipedia про типографські знаки
« Відповідей #9 : 2007-10-19 17:04:07 »
я чув, що ялинки - то російські лапки. А в українській мові є лише „лапки”. Також чув, що англійські лапки в українській вживати можна.
Ялинки — французькі (з тією різницею, що після відкривних і перед закривними ставлять пробіл). В Німеччині, бува, використовуються »ось так«.

А про англійські — хто нашептав?

Відсутній ra

  • Дописувач
  • **
  • дописів: 56
  • Карма: +0/-0
Re: статті wikipedia про типографські знаки
« Відповідей #10 : 2007-11-30 03:55:28 »
У вас майже все добре й вірно (у статті про лапки).

Але англійські лапки краще викинути геть разом із прикладом. То був або чийсь дурний жарт з правописом, або кричуще невігластво. Крім того, в тому процитованому тексті вони навіть не англійські, а американські (за способом використання на письмі).

Лапки-ялинки ще називають французькими. Лапки-лапки називають німецькими. Зазвичай лапки-лапки вкладають у лапки-ялинки, коли є така потреба. Але може бути використано лише лапки-лапки (таке траплялось в українському книгодрукуванні) чи лапки-ялинки. Справа у культурі написання текстів: цитувати цитату є ознакою поганої роботи з текстом. Раніше цього було менше, зараз культурний рівень більшості громади є надзвичайно низкий, тому навіть американські лапки можут потрапити до українського правопису.

Також маю суттєве зауваження: не варто недооцінювати російську традицію і переоцінювати неросійську. Річ у тім, що графіка кирилиці має певну свою специфіку, яку найкраще передає саме російська типографська традиція. Ця традиція набагато краще відповідає вимогам українського друку, аніж, наприклад, англійська, американська чи польська.

Щодо символів " та ', вони взагалі не є лапками, хоча їх застосовують для написання текстів компьютерних програм саме як лапки.


Обов’язково додайте у дефініцію лапок, що це парні символи (саме тому " та ' не є лапками). Це важливо.
« Змінено: 2007-11-30 03:59:47 від ra »
Debian GNU/Linux (stable), OpenBSD.

Відсутній DalekiyObriy

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1923
  • Карма: +4/-0
Re: статті wikipedia про типографські знаки
« Відповідей #11 : 2007-11-30 04:31:24 »
Але англійські лапки краще викинути геть разом із прикладом. То був або чийсь дурний жарт з правописом, або кричуще невігластво. Крім того, в тому процитованому тексті вони навіть не англійські, а американські (за способом використання на письмі).
http://www.m-w.com/dictionary/quotation+mark
Date:   circa 1859
: one of a pair of punctuation marks “ ” or ‘ ’ used chiefly to indicate the beginning and the end of a quotation

щось не розумію, який жарт, яке невігластво? до чого, власне, претензія?

Також маю суттєве зауваження: не варто недооцінювати російську традицію і переоцінювати неросійську. Річ у тім, що графіка кирилиці має певну свою специфіку, яку найкраще передає саме російська типографська традиція. Ця традиція набагато краще відповідає вимогам українського друку, аніж, наприклад, англійська, американська чи польська.
не зовсім зрозумів, до чого тут зауваження, тобто де що недооцінюється а де що переоцінюється? якщо можна цитати зі статті...

Обов’язково додайте у дефініцію лапок, що це парні символи (саме тому " та ' не є лапками). Це важливо.
Вікіпедія - колективна праця, там можна вносити свої правки, тобто, якщо у Вас є конкретні ідеї можна їх заносити просто у статтю...
Fedora 35 (x86-64)

Відсутній ra

  • Дописувач
  • **
  • дописів: 56
  • Карма: +0/-0
Re: статті wikipedia про типографські знаки
« Відповідей #12 : 2007-11-30 17:20:45 »
Не зрозуміли, бачу. Фахову пораду я вам дав, а докладно пояснювати не буду, не ображайтесь. Перечитайте ще раз.
Debian GNU/Linux (stable), OpenBSD.

Відсутній iip))

  • Графоман
  • ****
  • дописів: 277
  • Карма: +0/-0
  • Перекладач KDE, openSUSE...
Re: статті wikipedia про типографські знаки
« Відповідей #13 : 2007-11-30 18:00:12 »
Не зрозуміли, бачу. Фахову пораду я вам дав, а докладно пояснювати не буду, не ображайтесь. Перечитайте ще раз.
Ви вважаєте за приниження докладніше пояснити Ваші претензії і вказати конкретно з чим Ви не погоджуєтесь в статті або й просто зайти туди і виправити? Чи це просто дало Вам можливість висловитись на «фахову тему» - росііійське нам ближче, ніж англійське чи, ще гірше, американське?
"You should not be satisfied with being a victim, nor with being a survivor. You should aim to be a conqueror." "Now, go do the right thing!" Dr. Laura

Відсутній ra

  • Дописувач
  • **
  • дописів: 56
  • Карма: +0/-0
Re: статті wikipedia про типографські знаки
« Відповідей #14 : 2007-12-14 10:12:19 »
Відверто кажучи, я не схильний до ґрунтовного пояснення речей, що є, як на мене, простими й очевидними.

Про лапки дивіться у паратайпівському словнику: paratype.ru/help/term/terms.asp?code=281. Можете цілком покластися на думку авторів цієї статті, бо вони свою справу знають.

Зауваження: російська та українська традиції майже співпадають, і на те є вагомі причини. Але це тема окремої розмови (можливо, що й напишу про це).
Debian GNU/Linux (stable), OpenBSD.