Приблизний переклад статті Стівена Вог-Ніколса з eweek.com. Ви там знайдете ще деякі статті з цієї теми.Вже деякий час Майкрософт робить підкреслено дружні кроки по відношенню до товариства відкритого вихідного коду.
Почалось це з кінця березня, коли Стів Балмер від Майкрософту та Мет'ю Шулік, глава Ред Хету, зустрілись у Маккормік & Шмік ресторані у Новому Йорку по проханню Майкрософта. Невідомо про що саме вони розмовляли, але з наступні події проливають деяке світло.
У квітні Бред Сміт, головний радник Майкрософта, робить заяву про
налагодження "мостів" між Майкрософтом та його конкурентами, один з яких - товариство відкритого коду.
Наступне -
Майкрософт об'явилa що майбутні Office 12 Word, Excel та PowerPoint формати будуть випущені під Office 2003 стилю, звільненою від плати, ліцензією.
В кінці кінців, заява Майкла Тімана, президента
Ініціативи Відкритого Коду: "Вони (Майкрософт) хочуть почати продуктивний діалог і ми погодились сприймати це за чисту монету".
Чи раптом Майкрософт прозрів і погодився побачити світло open-source.
Дуже сумнівно...
Дуже схоже на те що Майкрософт зробило дуже прагматичне рішення, що якщо неможливо побити їх, використай їх, натомість.
Ред Хет має популярну рекламну кампанію що цитує слова Ганді: "Спочатку вони ігнорують тебе. Потім вони сміються з тебе. Потім вони борються з тобою. Потім ти перемагаєш."
Або можна приєднатися до команди що перемагає?
Тож, що саме відбувається? Чи Майкрософт намагається прокрастися у ряди open-source та посіяти невдачу, чи вони хочуть перемогти разом з open-source?
Очевидно, обидва варіанти одночасно.
Майкрософт має довгу історію створення союзів у бізнесі що закінчуються вигодою лише Майкрософту.
Так, наприклад, коли в Майкрософт зрозуміли що Інтернет стане великою справою, у них виникла нагальна необхідність у Веб навігаторі, зважаючи ще й на те що компанія-початківець Нетскейп почала користуватись великим успіхом.
Тож Майкрософт договорився із Спайглес про використання коду Mosaic (що складав також базову основу Нетскейпа) як основи їхнього Інтернет Експлорера. Взамін Спайглес отримував мізерну щоквартальну платню і деякий процент із доходів Майкрософта від продажу ІЕ.
Звичайно, Майкрософт включив ІЕ у Віндовс, тож, в кінцевому результаті, не виявилось доходів для розділу з Спайглес. Спайглес вимушена була судитись з Майкрософт і виграла 8 мільйонів як компенсацію втрат. Це піщинка у морі, порівняно із перевагами які отримав Майкрософт Віндовс укомплектований Інтернет Експлорером.
Добре документована також гра Майкрософта із відкритими стандартами. Як яскравий приклад - це коли компанія взяла Керберос, відкритий протокол сітьової аутентифікації , і "розширила" його своєю "поліпшеною" та пропрієтарною версією у Віндовс 2000, яка виявилась несумісною із стандартним Керберос.
Тому тим хто працює із Майкрософтівським спільним та відкритим вихідним кодом, краще бути надзвичайно обережними щоб не опектися цим партнерством.
До вищесказаного слід добавити що Майкрософт ніколи не була настільки ярим противником відкритого коду як дехто думає. Навіть не шукаючи у вихідних текстах Віндовса можна здогадатись що там також є частка BSD коду. Це є цілком законно за
BSD ліцензією.
Що змінилось тепер, так це те що Майкрософт спіткалася ідеї що відкрита модель розробки, це те саме що й захист вільного програмного забезпечення. Ті хто підтримують перше, наприклад Лінус Торвальдс, бачать відкритий код просто як кращу ,але не єдину, модель розробки. Тоді як захисники вільного програмного забезпечення, як, наприклад,
Ібен Маглен, радник з питань законодавства Фундації Вільного Програмного Забезпечення, бачать відкриття вихідних текстів як фундаментальне право на свободу.
Майкрософт може співпрацювати із першою групою, але ніколи із останньою.
Коротко проблема Майкрософта із Фундацією Вільного Програмного Забезпечення полягає в тому, що перші просто не можуть жити із GPL. Можна знайти випад Біла Гейтса на "шкідливість" GPL у
Office 2003 XML Довідці про Логічні Структури ЧАПі, де знайдете наступне: "Деякі ліцензії відкритих вихідних текстів можуть містити певні обмеження і заборони що унеможливлюють розробку під Office 2003 XML Довідці про Логічні Структури ліцензією."
Якщо більшість відкритого програмного забезпечення підлягає GPL, багато, також, ні. І Майкрософт, звичайно, не проти використати деякі вдалі не GPL проекти. Майкрософт, як вже було сказано, зробило прагматичне рішення.
Схоже справжній альянс на який, можливо, розраховує Майкрософт, це із Ред Хет проти її історичних двох противників -Лінукс Новел та тонучою Sun.
(від себе: "Divide and conquer" ?).
Тож, чи можна довіряти Майкрософт?
Можна лише довіряти тому що Майкрософт залишиться Майкрософтом. Це означає що хлопці з Редмонд будуть робити лише те що краще для них і що в кінцевому результаті може виявитись не найкращим для решти.