Автор Гілка: Векторні шрифти в LaTeX  (Прочитано 2997 раз)

Відсутній Сергій Лисовенко

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1489
  • Карма: +0/-0
З LaTeX2e все зрозуміло: знаходимо PSCyr читаєм до нього інструкцію і ставимо --- стає як рідненький, і залишається лише в преамбулу вставити
\usepackage{pscyr} \renewcommand{\rmdefault}{ftm}і будем мати гарненького векторненького документика, якого навіть читати приємно. З TeXlive ніби все має бути простіше: додаєм cm-super і радієм... от тільки ніде не знайшов путньої інструкції, як його додавати і як його підключати до документу. Потім той же PSCyr на новіші версії теха проблемно поставити (лише один раз колись примудрився поставити і то не без допомоги св'ященного бубна - навіть не пам'ятаю як... позитивний досвід повторити не вдалось :( ).
Якщо Лінукс написали студенти - нехай вони під ним і навчаються.

Відсутній Олександр Барановський

  • Модератор дошки
  • Графоман
  • *****
  • дописів: 359
  • Карма: +0/-0
Re: Векторні шрифти в LaTeX
« Відповідей #1 : 2009-06-06 18:43:46 »
Думаю, чому це повідомленню уже три дні, а ніхто ще не відповів. Ви, Сергію, майстер шифрувати свої повідомлення. :-) По-перше, Ви хочете просто векторні шрифти (наприклад, стандартний Computer Modern у форматі Type 1) чи саме шрифти PSCyr? По-друге, якось так дивно написано, наче протиставляється LaTeX2e і TeX Live. Останній — це готова система TeX, що містить, зокрема, систему підготовки документів LaTeX2e (або просто LaTeX).

Якщо я хоч щось правильно зрозумів, то...

1. cm-super ставиться як будь-який інший пакет. Правда, я робив це лише з MiKTeX Package Manager. Але наскільки мені відомо, TeX Live теж містить попередньо спакований cm-super і має відповідну програму керування пакетами (tlmgr). Чому у Вас не виходить?

І нічого додатково підключати в документі не треба. Якщо cm-super встановлений, TeX просто має брати відповідні шрифти Type 1.

2. Здається, PSCyr не може бути включений в готовий дистрибутив через якісь дивні ліцензійні умови. Тому його треба вручну встановлювати. Тобто розпакувати архів, покласти файли у відповідні місця, щось там дописати у .map-файлах, щось там оновити. Але це детально розписано у README-файлі. Я колись дуже давно робив (знову ж таки для MiKTeX). І не пам'ятаю, щоб щось не працювало.

Цей шлях, теоретично, має бути однаковим для будь-яких систем (teTeX, TeX Live, MiKTeX, ...), різниця лише в деяких деталях. Але я, на жаль, не використовую TeX Live, не можу спробувати. Припускаю, що якісь деталі можуть бути дуже хитрі. Може, хтось інший підкаже?

Ось тут пишуть, що у них виходить:
Решено: Как установить TeXLive 2008+PSCyr?

Якщо Ви конкретизуєте своє запитання, можливо, я зможу сказати щось розумніше.
У своїх заявках дехто з науковців описував, якими корисними будуть їхні заплановані дослідження для національних інтересів, тоді як насправді ними рухала щира наукова допитливість і бажання написати пару статей.
Станіслав М. Улям, «Пригоди математика»

Відсутній Сергій Лисовенко

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1489
  • Карма: +0/-0
Re: Векторні шрифти в LaTeX
« Відповідей #2 : 2009-06-10 12:23:41 »
Власне, на всі мої запитання ви відповіли.

Свою проблему вирішив "ледачим" способом: почепив на роботі PSCyr (тут стоїть старенький TeTeX) і відкотив дату документа назад (щоб при синхронізації його не потягло додому). І вирішив, що один біс що я бачитиму вдома --- принтер же не роботі ;)

Техлайва Латеху не протиставляю то я протиставляю різні версії (за новизною) ПЗ --- конфігаються вони деещо по їншому і начинка з коробки в них різна. В дома під примусом метадистру сиджу з Техлайвом, а на роботіlatex -v
TeX (Web2C 7.4.5) 3.14159
kpathsea version 3.4.5
Copyright (C) 1997-2003 D.E. Knuth.
« Змінено: 2009-06-10 12:28:42 від serg_ik »
Якщо Лінукс написали студенти - нехай вони під ним і навчаються.

Відсутній Сергій Лисовенко

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1489
  • Карма: +0/-0
Re: Векторні шрифти в LaTeX
« Відповідей #3 : 2009-06-15 12:15:02 »
Ох і ці ж муки творчості...
Як перевірити наявність пакету? Щоб не вантажити його у разі відсутносі. (мається на увазі PsCyr)
Якщо Лінукс написали студенти - нехай вони під ним і навчаються.

Відсутній yurchor

  • Видавець
  • *******
  • дописів: 3628
  • Карма: +2/-0
  • Grateful for our Iron Lung
    • Вікі користувачів KDE
Re: Векторні шрифти в LaTeX
« Відповідей #4 : 2009-06-15 12:44:36 »
#updmap | grep pscyr
Так?
Denounce the demagogues
King diamonds to discard
Deploy the dialogue
Your word against the law

Відсутній Сергій Лисовенко

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1489
  • Карма: +0/-0
Re: Векторні шрифти в LaTeX
« Відповідей #5 : 2009-06-15 13:42:57 »
Не так, треба перевірити це діло в самому документі. Просто одна й та ж версія документу вештається по різних системах.
Якщо Лінукс написали студенти - нехай вони під ним і навчаються.

Відсутній Олександр Барановський

  • Модератор дошки
  • Графоман
  • *****
  • дописів: 359
  • Карма: +0/-0
Re: Векторні шрифти в LaTeX
« Відповідей #6 : 2009-06-15 15:28:16 »
\IfFileExists{pscyr.sty}{%
  \usepackage{pscyr}%
% щось зробити, якщо PSCyr є
}{%
% щось зробити, якщо PSCyr немає
}
Так?

Команда \IfFileExists, взагалі кажучи, для використання у класах і пакетах (LaTeX2e for class and package writers, розділ 4.8, це файл clsguide.* у Вашій системі). Але, сподіваюся, це працюватиме і в преамбулі документа.

Off-topic:
Чому б не зробити однакові TeX-системи вдома і на роботі? Або принаймні встановити PSCyr в обох? Я розумію, що так, як є, може бути цікаво. Але як робити «продукти для продажу», наприклад, дисертацію? Різні шрифти мають різні характеристики, це може призводити до різного розбиття документа на рядки і на сторінки залежно від того, чи використовується PSCyr.
У своїх заявках дехто з науковців описував, якими корисними будуть їхні заплановані дослідження для національних інтересів, тоді як насправді ними рухала щира наукова допитливість і бажання написати пару статей.
Станіслав М. Улям, «Пригоди математика»

Відсутній Сергій Лисовенко

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1489
  • Карма: +0/-0
Re: Векторні шрифти в LaTeX
« Відповідей #7 : 2009-06-19 14:39:14 »
напишу тут собі, щоб не забути:
http://www.tex.uniyar.ac.ru/package/fonts/pscyr/0.4d-beta9/
містить сам архів
1) розпаковуєм обидва архіви
2) переносим fonts i tex до ~/.texlive2008/texmf-var
3) створюєм в fonts каталоги map, enc та запихаєм туди відповідні файли з dvips/pscyr/
4) у файлі ~/.texlive2008/texmf-var/fonts/map/pscyr.map за стрічкою
fadr6a   AdvertisementPSCyr "T2AEncoding ReEncodeFont" <t2a.enc <adver4.pfb
дописуєм стрічку
fadr6t   AdvertisementPSCyr "T2AEncoding ReEncodeFont" <t2a.enc <adver4.pfb
5) робим updmap --enable Map=pscyr.map і плачемось модератору, що нічого не вийшло, ненароком робим updmap без параметрів і радієм, що працює, згодом приходить повідомлення від модератора, що треба робити updmap без параметрів  ;)
6) радієм векторним шрифтам.
Якщо Лінукс написали студенти - нехай вони під ним і навчаються.

Базіліо

  • Гість
Дякую за відповідь. Якщо можна - то ще питання. Почав робити дисертацію в LaTeX. Хотів подивитись, як буде зручніше - у Ворді (вже є одна за плечима), або таки в LaTeX. Уже чув про Ваш стиль і вирішив спробувати. Встановив, все працює, як на мене. Але наштовхнувся на таку проблему - на моніторі результат виглядає більш-менш прийнятно (думав, що краще ніж на ворді буде). А от шрифт на друку виглядає таким тонким, що аж навіть в деяких місцях не продруковується. А сам текст здається скоріш темно-сірім, а не чорним. Хоч знову на ворд вертайся. А вже потроху починаю призвичаюватись до системи. Чи можна якось підправити ситуацію. Думаю, що якщо є реальні дисертації, здані до ВАКу, то якось цю проблему вирішили. Підкажіть і мені. Заздалегідь вдячний.

P.S. Якщо це має значення,  то у мене свіжий (2.9) МікТеХ встановлений.

М.: Частина дискусії в гілці, на мій погляд, ближча до тематики цієї гілки. Тому й приєднав її сюди.
« Змінено: 2010-11-08 00:02:37 від ombaranovskyi »

Відсутній Сергій Лисовенко

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1489
  • Карма: +0/-0
Рекомендую шрифти PSCyr - від вордівськго документ за виглядом майже не відрізнити.
Якщо Лінукс написали студенти - нехай вони під ним і навчаються.

Базіліо

  • Гість
Рекомендую шрифти PSCyr
Дякую, за варіант. Але чув що ці шрифти мають якісь проблеми і більше не підтримуються. І, як виявилось, їх вже не так просто знайти і встановити. Із встановленням дуже намучився. В ідеалі хотілося б менш проблемний в плані встановлення і більш загальнодоступний варіант, наприклад, із CTAN. Щоб не тільки ПДФ-ками можна було обмінюватись (ну це на перспективу).

Відсутній Олександр Барановський

  • Модератор дошки
  • Графоман
  • *****
  • дописів: 359
  • Карма: +0/-0
Але наштовхнувся на таку проблему - на моніторі результат виглядає більш-менш прийнятно (думав, що краще ніж на ворді буде). А от шрифт на друку виглядає таким тонким, що аж навіть в деяких місцях не продруковується. А сам текст здається скоріш темно-сірім, а не чорним. Хоч знову на ворд вертайся. А вже потроху починаю призвичаюватись до системи. Чи можна якось підправити ситуацію. Думаю, що якщо є реальні дисертації, здані до ВАКу, то якось цю проблему вирішили.
1. Напевно, це зрозуміло, але... vakthesis ніяк шрифти не визначає, не налаштовує і взагалі не чіпає. Якщо Ви нічого не налаштовували, то у Вас був типовий шрифт Computer Modern.

2. Дональд Кнут довго думав, поки розробив Computer Modern (так само, як TeX). Тому мені здається, якщо він такий є, то він такий має бути. І це є добре. Мені колись у друкарні казали щось такого типу, що букви надто тоненькі, нічого не вийде. Я пробурчав, що я в тому не розуміюся, робіть так. І все вийшло. :-) Мені здається, що це може мати якесь психологічне пояснення: звикла людина до таких букв, а потім бачить інші, і здається, що вони якісь неправильні. (Хоча, вони не такі, звісно. Всі шрифти різні.) Але це абсолютно не може бути підставою для претензій з боку ВАК. Я і мої колеги зробили свої дисертації зі шрифтом Computer Modern і не мали з тим ніяких проблем.

А якщо текст місцями не продруковується, це логічніше пояснити вадами принтера чи картриджа (мені так здається).

P.S. Якщо це має значення,  то у мене свіжий (2.9) МікТеХ встановлений.
Сумніваюся, що це має значення тут, бо Computer Modern є типовим шрифтом і в MiKTeX, і в TeX Live.

Рекомендую шрифти PSCyr
Дякую, за варіант. Але чув що ці шрифти мають якісь проблеми і більше не підтримуються. І, як виявилось, їх вже не так просто знайти і встановити. Із встановленням дуже намучився.
Проблеми можуть бути (як в усіх). Але чому не підтримуються? Розробляються і підтримуються. А якщо не надто інтенсивно, то це тому, що всю основну роботу там уже зроблено. Оскільки PSCyr не включають до дистрибутивів, доводиться ось так мучитися і вручну його встановлювати. Тут, на форумі, раніше вже трохи говорили про встановлення у цій гілці.

Я раніше думав, що його не включають через дивні ліцензійні умови. Але щойно знайшов, що версія 0.4d вже розповсюджується за LPPL. І однаково не включають. Ймовірно, мейнтейнери дистрибутивів орієнтуються на CTAN, а PSCyr там немає.

Щоб не тільки ПДФ-ками можна було обмінюватись (ну це на перспективу).
А нічого не заважає LaTeX-файлами обмінюватися. Закоментували рядок виклику PSCyr і обмінюйтесь. Або порекомендуйте адресату теж встановити PSCyr.

Ще можете спробувати XeTeX, якщо любите експериментувати. Він дозволяє безпосередньо використовувати шрифти, які доступні в системі. (Я сам не пробував.)
У своїх заявках дехто з науковців описував, якими корисними будуть їхні заплановані дослідження для національних інтересів, тоді як насправді ними рухала щира наукова допитливість і бажання написати пару статей.
Станіслав М. Улям, «Пригоди математика»

Базіліо

  • Гість
Дуже дякую за вичерпну інформацію. Вже спромігся таки поставити собі pscyr. Виглядає чудово. Дещо схоже на вордівський таймс, але при цьому дійсно виглядає краще. Ворд потроху відходить на другий план. При цьому вдається дійсно в більшій мірі зосереджуватись над тим, що пишеш, а не як це виглядає (приблизно так, як на папірі). Ще раз дуже дякую.