Розкажіть, будь-ласка, у чому полягає суттєва різниця між лінуксовими ФС з точки зору користувача/програміста. Буду вдячний за посилання на доки, де це можна прочитати
Потрібно вибирати ФС з журналом, так як тоді менший ризик втратити дані.
XFS, JFS, EXT3 і Resierfs мають журнал для метаданих. Вони не гарантують збереження даних, але гарантують збереження їхньої упаковки, тому не потрібно запускати fsck (перевірку для файлової системи).
EXT3 і Reiser4 (не 3) також мають режим для збережння даних в журналі (повний режим). В цьому режимі швидкодія падає в два рази (хоча в деяких рідкісних випадках можливий і серйозний виграш в швидкодії, так як запис в журнал відбувається значно швидше ніж напр. в групу розрізнених файлів).
EXT3 і Reiser4 (не 3) також мають так званий "ordered" режим, який десь посередині між першим і другим. Він гарантує що метадані будуть обновлені лише після того як записані дані. В ext3 цей режим ввімкнений за замовчуванням а в Reiserfs його потрібно вмикати додатково ключем "ordered" в параметрах монтування. Це найкращий режим для домашнього комп'ютера на якому лежать дані, які не хочеться втрачати.
EXT3 і Reiserfs мають засоби відновлення ФС у разі втрати журналу. У випадку EXT3, ФС просто монтується як EXT2. У випадку Reiserfs використовується спеціальна утиліта для відновлення, яка приводить до прикрих несподіванок коли у вас на розділі в Reiserfs лежить файл з образом диску в Reiserfs.
Щодо фрагментації - всі сучасні ФС для Unix зберігають фрагментацію на мініумі - <5% (дефрагментацію рекомендують при >10%).
Щодо місця - Reiserfs економить місце на диску зберігаючі маленькі файли й хвости разом. Розмір зекономленого місця - (Кількість файлів*розмір блоку)/2 байт. Місце економиться не безкоштовно - на пакування й (пере)запис потрібен додатковий час. Натомість Ext3 резервує під метадані 7% дискового простору, що дуже багато на теперішній день.
По швидкодії XFS, JFS, Ext3 і Reiser приблизно на однаковому рівні (як для домашнього компа).
Я особисто використовую Ext3 в режимі ordered.
Reiser4 (не 3) ніби краща система ніж Ext3, але її чомусь досі не включили в ядро, тому ризик нарватися на глюки вищий.
Свіжий огляд:
http://linuxgazette.net/122/TWDT.html#piszcz http://www.debian-administration.org/articles/388
(старіші огляди не точні, на сьогоднішній день, стосовно ФС які активно розвиваються, таких як JFS, ext3 та reiser4).