Автор Гілка: Давайте формувати українські терміни для Веб 2.0  (Прочитано 16666 раз)

Відсутній Володимир Лісівка

  • Адміністратор ЩОДО
  • Видавець
  • *****
  • дописів: 3745
  • Карма: +9/-0
  • Програміст
Дискусія з такою темою розпочалася на Форумі Рідного Міста. Так як нам доводиться часом перекладати також і різноманітні приблуди для Тенет, то я раджу перекладачам кинути оком на цю дискусію.

http://misto.ridne.net/viewthread.php?tid=4499
[Fedora Linux]

Відсутній Fotokor

  • Дописувач
  • **
  • дописів: 90
  • Карма: +0/-0
  • Он воно як....
будемо і туди заглядати ..... але я вважаю шо *переклади* на неіснуючі в Укр. терміни взагалі безглуздо !
От у меня вже переплутались 6 мов на грані шизофренії  ::)
Треба як тутешні французи = просто брати готові англотерміни та й писати латинкою
З комутером це не проблема - як було колись з друк машинками.....
Хіба що вимовляти народу дозволимо з укр акцентом ті терміни - якщо забажають.....
Нехай голова болить у тих що англо-терміни розробляють для технічних потреб !
Вони мають багато проблем - але викручуються за гроші - наприклад лікам модерним дають усякі чудернацькі назвища
Work Less - Live Longer

zzandy

  • Гість
Взагалі, давайте сядемо я, Вася з сусіднього двору і Жора слюсар і почнемо формувати українські IT терміни. Мені не зрозуміло, чому хтось вважае себе вповноваженим формувати ураїнську мову. До того ж, ті `терміни`, які згадуються у дискусії на форумі радного міста вже давно в ходу і на циому форумі зокрема.

Відсутній Yaroslav Fedevych

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1069
  • Карма: +0/-0
  • Людина — ніщо, справа — все
Пане Андрій, на ці "ґлупства" в академіків з НАНУ часу немає.

Відсутній miwa

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1111
  • Карма: +0/-0
Ну, щодо Жори слюсаря - не знаю, як він в ІТ, а от Вася з сусіднього двору може й знадобитись, якщо він ІТшник, знає українську хоча б на тому рівні, що він розмовляє _нею_ а не _по_ній_.

В цілому, Андрію, українську мову формує український же народ. І не бачу нічого дивного в тому, щоб українські ІТ терміни формували укараїнські ІТ спеціалісти вкупі з українськими же ІТ мовниками.
Читайте документацію - вона кермує.

Відсутній thepurple

  • Новачок
  • *
  • дописів: 48
  • Карма: +0/-0
  • Що новенького?
Формування чогось нового у будьякій мові є безглуздя. Весь цивілізований світ (не влада) намагається знайти одну мову і спілкуватись нею. Зараз це англійська. І це є правильно не тому, що англійска така гарна, або що це мова сполучних штатів (сам не в захваті від цієї країни), а тому, що вона є найпоширинішею мовою в усьому світі. І більшість IT документації написана саме англійською. Навіть переклади не завжди добре, бо дуже часто перекладють ті, хто досить пагано знайом з тематикою, і переклади не завжди точні. Якщо будуть вигадані ще й спеціалізовани терміни, то про документацію на рідній мові можна буде взагали забути. Всі більш-меньш освітчені люди можуть читати й розуміти англійску.
Навіщо щось вигадувати, коли вже є і всі IT - спеціалісти розуміють існуючи англійскі терміни? Пишіть терміни українськими літерами, от і весь переклад!
Це потрібно або впертим націоналістам або тим, кому більше нічого робити як знову вигадувати велосипед.

Відсутній Cthulhu

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 183
  • Карма: +0/-0
2thepurple:
Щодо технічної документації - тут Ви, без сумніву, праві. Все не перекладеш, нова документація пишеться швидше ніж перекладається стара. А от щодо всяких FAQ, інструкцій з користування даною програмою, tips&tricks всяких для кінцевого користувача, інтерфейси, врешті-решт - їх, без сумніву, потрібно перекладати. З двох причин: по-перше, так якось веселіше. По-друге, комп'ютери використовують не тільки для програмування:) Основна маса користувачів з ними грається, бродить по нету, редагує всякі документи тощо. Ці користувачі НЕ зобов'язані знати англійську. І наша задача, як програмістів, - зробити так, щоб їм було зручно виконувати свою роботу і щоб вони використовували правильні програми. Шляхом до вирішення першого завдання є як раз переклад існуючих інтерфейсів і користувацької документаціїї. Щодо другої задачі - потрібно писати якісні вільні програми. Щоб вони сподобались кінцевому користувачу, якому начхати на різницю між MS EULA і GPL.

Відсутній miwa

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1111
  • Карма: +0/-0
Формування чогось нового у будьякій мові є безглуздя.
1. Слово "будь-якій" пишеться через дефіс.
2. Дана фраза - ідіотизм.
Весь цивілізований світ (не влада) намагається знайти одну мову і спілкуватись нею. Зараз це англійська. І це є правильно не тому, що англійска така гарна, або що це мова сполучних штатів (сам не в захваті від цієї країни), а тому, що вона є найпоширинішею мовою в усьому світі.
3. Cлово "англійська" пишеться з м'яким знаком.
4. Власні назви ("Сполучені Штати") пишуться з великої літери.
5. Слово "сполучені" пишеться з літерою "е".
6. Англійська мова не є найпоширенішою у світі.
І більшість IT документації написана саме англійською. Навіть переклади не завжди добре, бо дуже часто перекладють ті, хто досить пагано знайом з тематикою, і переклади не завжди точні.
7. Фраза "знайом з тематикою" є чимось незрозумілим; найближчий відповідник в українській мові - "знайомий з тематикою".
Якщо будуть вигадані ще й спеціалізовани терміни, то про документацію на рідній мові можна буде взагали забути.
8. Про документацію "на рідній мові" мова (даруйте за тавтологію) зараз не йде. Йдеться про документацію "рідною мовою".
Всі більш-меньш освітчені люди можуть читати й розуміти англійску.
9. У слові "більш-менш" лише один м'який знак.
10. Слово "освічені" пишеться без літери "т".
11. Повторна помилка з "англійською".
Навіщо щось вигадувати, коли вже є і всі IT - спеціалісти розуміють існуючи англійскі терміни? Пишіть терміни українськими літерами, от і весь переклад!
12. Зверніться до українського правопису, щоб дізнатись про написання іншомовних термінів.
Це потрібно або впертим націоналістам або тим, кому більше нічого робити як знову вигадувати велосипед.
13. У пана - очевидна хвороба під назвою "малоросизм" з ознаками малослов'яноамериканізму.

У зв'язку з вищенаведеним пану thepurple виноситься усне попередження та наполеглива рекомендація перевіряти свої повідомлення на наявність орфографічних і логічних помилок.
Окрім того рекомендується продовжувати полеміку з схожими аргументами у дитсадку або ж у школі для розумово неповноцінних дітей. Ви спілкуєтесь не лише у культурному, але ще й у не найдурнішому середовищі - не варто опускати всіх до свого рівня.
Читайте документацію - вона кермує.

zzandy

  • Гість
2miwa:
Після вашої перевірки у дусі сільського вчителя ви забули постваити оцінку. Можна здогадати ся, що це буде кол. Не берітся за оцінку логічнико помилок в дописах - бо це не ваше діло. Дійсно, англійська не найрозповсюдженіша - вона поступається китайської по кількості так званих native speakers, але не можна заперечувати, що це світова мова.

А якщо по суті питання, то я згоден з thepurple у тому, що питання цієї теми поставлено неправильно і я вже з цього приводу висловлювався. Навіть якщо весь форум радного міста, або наш вирішить, що треба казати ЕОМ а не комп`ютер, це не знінить реальність, у якій кажуть "комп`ютер"! Викорінювати перли накшталт "за умовчуванням" треба а придумувати нові слова - ні.
« Змінено: 2006-05-10 12:07:27 від zzandy »

Відсутній thepurple

  • Новачок
  • *
  • дописів: 48
  • Карма: +0/-0
  • Що новенького?
2miwa:

Цитата
13. У пана - очевидна хвороба під назвою "малоросизм" з ознаками малослов'яноамериканізму.


Я б сказав, що у пана явна хвороба націоналізму. Ми спілкуємось (намагаємось) спілкуватись за правилами форуму, які містять порушення прав людини.
Згідно конституції Україні державною мовою є Українська, а Російська має особливий статус. Про англійську немає жодного слова. Також варто зауважити, що приблизно 50% населення України спілкується Російською мовою і її заборона на форумі є дискримінацію, особливо згадуючи про те, що англійська – дозволена.

Цитата
У зв'язку з вищенаведеним пану thepurple виноситься усне попередження та наполеглива рекомендація перевіряти свої повідомлення на наявність орфографічних і логічних помилок.
Окрім того рекомендується продовжувати полеміку з схожими аргументами у дитсадку або ж у школі для розумово неповноцінних дітей.
Прошу вибачення за наявність орфографічних помилок. Але логічних?
1. Це не тест, у якому є правильна відповідь, а дискусія.
2. Людина може мати свою думку і висловлювати її. Якщо модератор робить попередження за логіку. Тобто за висловлювання лише тому, що йому не подобається чиясь думка, а також ображає, то це знову є порушенням прав людини. Я вимагаю вибачень або обрання нового «загального модератора». Я нікого не ображав, а якщо сказав щось образливе, то я вибачаюсь.
3. Я дав обгрунтовану відповідь: навіщо вигадувати велосипед.

P.S.: Якщо десь пропустив крапку або кому прошу вибачення. Якщо є орфографічні помилки то пишіть bug-reports розробникам словників OpenOffice.org. Щодо логічних помилок до загального модератора miwa.

Відсутній miwa

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1111
  • Карма: +0/-0
2miwa:
Після вашої перевірки у дусі сільського вчителя ви забули постваити оцінку.
У ваших краях рідну мову знають і поважають лише сільські вчителі, котрих особисто ви зневажаєте? Тоді зрозуміло, чому такі дивні публікації іноді появляються на форумі від вашого імені.
Можна здогадати ся, що це буде кол.
Коли ставлять лише у ваших краях, де є серйозні проблеми з розумінням української.
Не берітся за оцінку логічнико помилок в дописах - бо це не ваше діло.
Ділова пропозиція: ви не розповідаєте мені, що я маю робити, а я вас не нікуди не посилаю.
Дійсно, англійська не найрозповсюдженіша - вона поступається китайської по кількості так званих native speakers, але не можна заперечувати, що це світова мова.
Як і французька, російська... скільки їх там у ООН? Шість? Мені що - вивчати китайські ієрогліфи і російську граматику, щоб порозумітись МІЖ УКРАЇНЦЯМИ?
А якщо по суті питання, то я згоден з thepurple у тому, що питання цієї теми поставлено неправильно і я вже з цього приводу висловлювався. Навіть якщо весь форум радного міста, або наш вирішить, що треба казати ЕОМ а не комп`ютер, це не знінить реальність, у якій кажуть "комп`ютер"! Викорінювати перли накшталт "за умовчуванням" треба а придумувати нові слова - ні.
Власне про що й мова - у нас є значна частина термінів, котрі варто було б переробити, переінакшити, знайти доцільніші і влучніші відповідники. Той же згаданий вами "за умовчуванням". Тому може замість обзивання спроби змінити, наприклад, термін "за умовчуванням" на "типово" націоналізмом (типовий малоросизм, чесне слово) все-таки взяти і подумати?
Заклик, звісно що, стосується лише тих, хто головою не лише їсть і носить шапку.
Читайте документацію - вона кермує.

Відсутній miwa

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1111
  • Карма: +0/-0
2miwa:

Цитата
13. У пана - очевидна хвороба під назвою "малоросизм" з ознаками малослов'яноамериканізму.

Я б сказав, що у пана явна хвороба націоналізму. Ми спілкуємось (намагаємось) спілкуватись за правилами форуму, які містять порушення прав людини.
Хочеться спілкуватись іншими мовами окрім дозволених - прапор в руки й геть звідсіля. Це просто не обговорюється. Подальші заклики на цю тему будуть прибиватись як оффтоп.
Згідно конституції Україні державною мовою є Українська, а Російська має особливий статус.
Рядок у Конституції слабО показати?

Цитата
У зв'язку з вищенаведеним пану thepurple виноситься усне попередження та наполеглива рекомендація перевіряти свої повідомлення на наявність орфографічних і логічних помилок.
Окрім того рекомендується продовжувати полеміку з схожими аргументами у дитсадку або ж у школі для розумово неповноцінних дітей.
Прошу вибачення за наявність орфографічних помилок. Але логічних?
1. Це не тест, у якому є правильна відповідь, а дискусія.
Якщо у дискусії хтось гаряче обстоюватиме очевидно ідіотські речі (до прикладу про те, що будь-які нововведення є безглуздям (с)) - видалятиму як оффтоп та провокацію до нього (що, власне і сталось).
2. Людина може мати свою думку і висловлювати її. Якщо модератор робить попередження за логіку. Тобто за висловлювання лише тому, що йому не подобається чиясь думка, а також ображає, то це знову є порушенням прав людини.
У вас дивне уявлення про логіку. Ваша думка не є логічною апріорі. З нею (думкою цебто) ви можете носитись скільки душа забажає, але якщо ви пропагуватимете явно провокативні речі - не дивуйтесь на адекватну реакцію оточуючих. Особливо тих оточуючих, котрі зобов'язані чистити форум від подібного бруду.
До речі. Пальчиком на образу теж слабО показати?
Я вимагаю вибачень або обрання нового «загального модератора». Я нікого не ображав, а якщо сказав щось образливе, то я вибачаюсь.
Вимагати обрання нового модератора і оскаржувати дії поточного - ваше право. Вибачення за те, що я назвав ідіотизм ідіотизмом ви, боюсь, не дочекаєтесь.
3. Я дав обгрунтовану відповідь: навіщо вигадувати велосипед.
Який? Де ви бачете вигадування велосипеду? Ота писанина називається обгрунтованою відповіддю? Тобто "українських термінів не має бути, бо їх не має бути"?
Хм. Це я сьогодні злий такий, чи справді лише на людей, котрі думати не хочуть, потрапляю весь день? :-/
P.S.: Якщо десь пропустив крапку або кому прошу вибачення. Якщо є орфографічні помилки то пишіть bug-reports розробникам словників OpenOffice.org. Щодо логічних помилок до загального модератора miwa.
Зрозуміло. У пана thepurple голова лише для вживання продуктів та носіння головних уборів: за логіку його речень відповідають модератори, а за правопис - розробики словників ООо.
Блін, до чого ж класна життєва позиція в деяких... Основне - їх же не можна навіть покарати за їхні помилки: у них винен ввесь світ, але не вони самі...
Мдя...
Читайте документацію - вона кермує.

zzandy

  • Гість
2miwa:
Будьласка перечитайте дописи за сьогоднінній день. Ви неправі, занадто різкі і саме ви є джерелом агресії.

Відсутній thepurple

  • Новачок
  • *
  • дописів: 48
  • Карма: +0/-0
  • Що новенького?
2miwa

Цитата
Рядок у Конституції слабО показати?

В мене немає часу шукати те, що досить часто обговорювалось у новинах. Крім того, у деяких місцях друга мова російська. І це було лише зауваження або побажання. Як було сказало раніше, то правила форуму не порушуються. На цьому крапка.
А також, о великий Грамотію, на кінці слова "слабО", літера "О" має бути маленькою. І якщо хтось не мав часу перевірити своє повідомлення, то не варто коментувати кожну помилку. Це вміють робити всі.

Цитата
Якщо у дискусії хтось гаряче обстоюватиме очевидно ідіотські речі (до прикладу про те, що будь-які нововведення є безглуздям (с)) - видалятиму як оффтоп та провокацію до нього (що, власне і сталось).
1. Я не гаряче відстоював, а лише один раз висловив свою думке.
2. У своєму другому пості я знову пояснив чому я вважаю свою думку вірною.
3. Нововведення не є безглуздям, я цього не казав. Безглуздя – винахід велосипед (втретє кажу), котрий нічим не краще попереднього.
4. І якщо ви знаєте лише шкільну програму з правопису, то варто згадати що існують слова іноземного походження. І саме такими я вважаю термінологію. Уявить, якщо завтра хтось захоче перевести такі слова як метро, кофе та інші.

Цитата
У вас дивне уявлення про логіку. Ваша думка не є логічною апріорі.
Як я помітив, то для Вас думка не є логічною, якщо вона на співпадає з Вашою.

Цитата
Хм. Це я сьогодні злий такий, чи справді лише на людей, котрі думати не хочуть, потрапляю весь день?
Коли усі навколо не такі, то саме зараз варто подивитись на себе. І "гарячий" спор йде лише між Вами і ще кимсь (не лише мною).

Цитата
Зрозуміло. У пана thepurple голова лише для вживання продуктів та носіння головних уборів: за логіку його речень відповідають модератори, а за правопис - розробики словників ООо.
Блін, до чого ж класна життєва позиція в деяких... Основне - їх же не можна навіть покарати за їхні помилки: у них винен ввесь світ, але не вони самі...
Мдя...
Пан модератор навіть гумору не розуміє. Ну що ж, я не проти і далі вживати продукти і носити головні убори.

До речі, щодо правопису:
1. Слово "розробики" пишеться з літерою "н" (третя з кінця), а не з "и".
2. На скільки мені відомо слово "Блін" є російським, українською мовою блин – млинець. Перевірив у словнику StarDict.
І взагалі, говорити які слова українські, а які ні говорити дуже важко. Бо на сході і у центрі дуже багато російських слів, а на заході польских. І чисту українську мову можна знайти лише у книжках.

Якщо ви так демонстративно виправляли мої помилки, замість прохання перевіряти учасників свої пости, то Вам слід дуже-дуже уважно перевіряти Ваші пости, та не робити помилок взагалі.
Щодо образ, то я не образливий чоловік, і не сприймаю усерйоз. Але досить багато людей, котрі можуть дійсно образитись на Ваші строки у такому тоні.
Вам слід подорослішати і дивитись на речі ширше, ніж Ваша власна думка. Я не стверджую, і не стверджував що мої слова це істина, я лише говорив, що це моя думка. А ось у Вас манія величі, і Ви вважаєте, що Ваша думка– це де факто.

Відсутній miwa

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1111
  • Карма: +0/-0
2miwa

Цитата
Рядок у Конституції слабО показати?
***
А також, о великий Грамотію, на кінці слова "слабО", літера "О" має бути маленькою. І якщо хтось не мав часу перевірити своє повідомлення, то не варто коментувати кожну помилку. Це вміють робити всі.
;D
У тенетах прийнято виділяти наголос великою літерою у тому випадку, коли слово має різні значення чи відтінки при різних наголосах. Типовий приклад - у так шанованій вами російській мові "пИсать" та "писАть".  ;)

4. І якщо ви знаєте лише шкільну програму з правопису, то варто згадати що існують слова іноземного походження. І саме такими я вважаю термінологію. Уявить, якщо завтра хтось захоче перевести такі слова як метро, кофе та інші.
"Кофе" не треба хотіти перекладати - воно вже перекладене. А метро - так, іншомовного походження. Надіюсь, ви не закликатимете нас використовувати "сабвей" замість нього лише тому, що так кажуть у найдемократичнішій країні у світі? Бо ваші повідомлення стосовно іншої термінології саме такими закликами й наповнені.

Цитата
У вас дивне уявлення про логіку. Ваша думка не є логічною апріорі.
Як я помітив, то для Вас думка не є логічною, якщо вона на співпадає з Вашою.
У вас поганий зір.
Цитата
Хм. Це я сьогодні злий такий, чи справді лише на людей, котрі думати не хочуть, потрапляю весь день?
Коли усі навколо не такі, то саме зараз варто подивитись на себе. І "гарячий" спор йде лише між Вами і ще кимсь (не лише мною).
Ага. Пан Андрій уже раз ображався, що я до нього неадекватно ставлюся.
Поясню ще раз.
КОЖЕН має право на власну думку. В тому числі і модератори, котрі, як не дивно, також люди. І кожен має право цю думку вільно вислювлювати В МЕЖАХ, котрі так чи інакше визначені у соціумі.
Приклад. Якщо ви (чи я) за насильство взагалі - це ваші (мої) інтимні проблеми. Але якщо ви (я) пропагуватимете насильство серед інших людей - у більшості випадків це закінчиться погано для пропагандиста.

Цитата
Зрозуміло. У пана thepurple голова лише для вживання продуктів та носіння головних уборів: за логіку його речень відповідають модератори, а за правопис - розробики словників ООо.
Блін, до чого ж класна життєва позиція в деяких... Основне - їх же не можна навіть покарати за їхні помилки: у них винен ввесь світ, але не вони самі...
Мдя...
***
До речі, щодо правопису:
1. Слово "розробики" пишеться з літерою "н" (третя з кінця), а не з "и".
2. На скільки мені відомо слово "Блін" є російським, українською мовою блин – млинець. Перевірив у словнику StarDict.
І взагалі, говорити які слова українські, а які ні говорити дуже важко. Бо на сході і у центрі дуже багато російських слів, а на заході польских. І чисту українську мову можна знайти лише у книжках.
Знайшли одну помилку на кілька не найменших повідомлень - вітаю. Як мінімум це свідчить про те, що ви ці повідомлення уважно читали. А це вже добре.
Щодо "блінів", то я б це звукосполучення не назвав словом. Це щось на кшталт емоційного наповнювача - розчарування напополам із здивуванням і ще чимсь там в залежності від контексту. І до кулінарії воно ніякого відношення не має.

Якщо ви так демонстративно виправляли мої помилки, замість прохання перевіряти учасників свої пости, то Вам слід дуже-дуже уважно перевіряти Ваші пости, та не робити помилок взагалі.
Ну, я все ж оцінюю себе скромніше. "не робити помилок взагалі" - навряд чи колись доросту до такого. Але якщо ви взялись писати з меншою кількістю помилок та шукати їх у чужих повідомленнях, та ще й користуватись при цьому словниками - це добре. Дуже добре.
Вам слід подорослішати і дивитись на речі ширше, ніж Ваша власна думка. Я не стверджую, і не стверджував що мої слова це істина, я лише говорив, що це моя думка. А ось у Вас манія величі, і Ви вважаєте, що Ваша думка– це де факто.
;D
Читайте документацію - вона кермує.