Автор Гілка: Відкритий лист до В.А. Ющенка  (Прочитано 86310 раз)

Praporshic

  • Гість
Починається збір підписів під листом до В. А. Ющенка, прохання йти на http://letter.org.ua/

Президенту України Ющенку В.А.  
Копія:  
Прем'єр-міністру України  
До Міністерства економіки та європейської інтеграції  
Раді з Національної безпеки та Оборони

Шановний Вікторе Андрійовичу!

    
  До Вас звертається спільнота користувачів та розробників відкритого програмного забезпечення (ВПЗ). Наша спільнота не є офіційно зареєстрованою організацією, але вона існує фактично. Нашою метою є  створення, розвиток та розповсюдження програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом. Кількість членів нашої спільноти невідома навіть приблизно, бо це кожен, хто користується ВПЗ чи підтримує ідею свободи, висловлену у ліцензіях на вільне розповсюдження програмного забезпечення (ПЗ) - GPL, BSD та інших подібних до них.  
   Причиною звернення є сучасний стан справ в Україні навколо використання ПЗ та політики уряду пов'язаної з  використанням ПЗ в державних установах. Загально прийнятою практикою в Україні є прийняття контролюючими органами звітності у закритих форматах, що належать закордонній корпорації Microsoft Corporation, або у форматах ПЗ яке працює виключно в операційних системах цієї компанії. Це має досить сумні наслідки:  
 1. робота державних структур стає непрозорою;  
 2. іде відтік українського капіталу назовні для закупівлі та адаптації програмного забезпечення;  
 3. держава витрачає гроші платників податків на створення робочих місць для закордонних компаній;  
 4. створюються нескінченні можливості для корупції та зловживань з боку урядовців які розподілять державні кошти.  
   І це в той час, коли існують українізовані примірники ПЗ. Українськими фахівцями створено такі програмні пакети, як операційні системи Black Cat Linux (через брак коштів передано у власність російській ASP Linux), MyLinux ("сертифікована" СБУ) та Blin Linux, електронна бухгалтерія iceB. На цей час українізовано такі програмні комплекси:  офісний пакет OpenOffice.org, віконний менеджер KDE з вбудованим пакетом прикладного ПЗ, графічний пакет GIMP. Інші проекти знаходяться у дуже скрутному становищі через брак фінансування. Дуже дивно те, що держава  жодного разу не оголосила тендер на  постачання ПЗ до державних установ та державних навчальних закладів. Одразу були прийняті рішення про закупівлю ПЗ виробництва Microsoft Corporation. Фактично, ПЗ виробництва Microsoft Corporation вже є державним стандартом, тільки воно вивчається в школах та неспеціалізованих навчальних закладах. Microsoft Corporation вже є майже повним монополістом з постачання операційних систем та офісних пакетів на українському ринку ПЗ. Досить дивно чути від попереднього та тим більше чинного міністрів Освіти та Науки слова, про домовляння з Microsoft Corporation про закупівлю ПЗ та його українізацію. Взагалі, використання державними установами ПЗ, яке не перекладено на державну мову, це неповага до самих себе та до своєї мови. Це викликає підозри у зацікавленості урядовців, що приймають такі рішення. І це в той час, коли існують не гірші за якістю примірники ПЗ, перекладені на українську мову.
   Не менш цікаво те, що Організація Об'єднаних Націй, членом-засновником якої є Україна, рекомендує до використання ПЗ саме з відкритим вихідним кодом. У Об'єднаній Європі також активно відмовляються від ПЗ Microsoft Corporation на користь ВПЗ. Наприклад: у Франції прийнято рішення про використання для документообігу офісного пакету OpenOffice.org; в Чехії прийнято рішення про переведення поштового відомства на операційну систему SuSE Linux; міська влада Мюнхена прийняла рішення про перехід на SuSE Linux. Ці переходи стали наслідком низької якості ПЗ Microsoft Corporation. Навіть в Україні вже є досвід застосування ВПЗ в державних установах - це використання Міністерством Юстиції операційної системи MyLinux. Найбільш дивним є використання ПЗ від Microsoft Corporation у силових відомствах, незважаючи на відомі проблеми з захистом інформації у цього ПЗ, це взагалі становить загрозу національній безпеці України.  
   Україна є країною з високим рівнем розвитку науки та техніки. Але в той самий час держава витрачає гроші на продукцію іноземних компаній, замість стимулювання розвитку власної продукції, підтримки вітчизняного виробника та підготовки власних фахівців. Саме через брак підтримки вітчизняного виробника, українські навчальні заклади готують фахівців переважно для закордонних комерційних структур. У разі використання в Україні ВПЗ, буде створено велику кількість робочих місць для фахівців з інформаційних технологій, які вимушені шукати роботу за кордоном. Спочатку це буде викликано необхідністю перенесення  існуючого ПЗ під нову платформу. Потім виникне необхідність супроводу цього ПЗ в сучасному вигляді. Окрім того, ВПЗ має меншу початкову вартість, та зовсім не має рентної вартості. Воно має набагато меншу потребу в обслуговуванні. Єдине чим воно дорожче (як принаймні кажуть його противники) - це підготовка персоналу для роботи з ним, але тут варто також враховувати те, що зараз ніде не навчають користуватися саме цим ПЗ. Зараз лише готують фахівців з обслуговування. Навчання користувачів працювати з новим ПЗ буде не дорожчим та займе не більше часу ніж навчання користувачів MS Windows. Навчання викладачів та створення навчальних програм займе не більше ніж 6 місяців. Освоєння нового програмного середовища існуючими кадрами може зайняти, залежно від типу роботи, від однієї-двох годин до місяця. Найголовнішим є те, що витрачені гроші залишаться в державі замість того щоб відтекти на рахунки закордонних організацій. Підтвердженням економії від використання ПЗ з відкритим кодом є рішення уряду Південної Кореї. За підрахунками, переведення на вільне ПЗ 20% робочих місць та 30% серверів в державних установах дозволить заощаджувати близько 300 млн. доларів США щороку.  
   Ми в жодному разі не вимагаємо заборони використання ПЗ Microsoft Corporation, ми намагаємось донести до Вас недоцільність цього вибору. На Давоському форумі Ви домовились з паном Вільямом Гейтсом про інвестиції в українську освіту та про боротьбу з піратством. Базувати освіту тільки на продуктах Microsoft - це робити українців вічними данцями надприбуткової й без нас корпорації за рахунок нав'язування цього ПЗ в процесі освіти.  Освіта мусить базуватись на відкритих стандартах і рішеннях, тобто на вільному ПЗ, бо в самій основі освіти й науки лежить принцип відкритості. Так, боротися з піратством треба, але не тими методами які використовуються в Україні. Інвестиції в освіту принесуть для Microsoft Corporation дуже велику вигоду від привчання українців до їхнього ПЗ і ще більшу монополізацію ринку, якої не можна допустити. Україна має бути вільною країною і мати можливість вільно обирати програмне забезпечення, в якому працювати, але ніяк не йти на поступки недалекоглядним та низько компетентним урядовцям, які змушують використовувати саме те ПЗ, яке їм особисто більше подобається, чи за "проштовхування" якого вони отримали хабар. Державні органи мають дати можливість обирати ПЗ користувачам, замість того щоб примушувати їх до чогось. Боротьба з піратством в Україні буде безглуздою доти, доки уряд не зрозуміє цього і не почне відповідно діяти. За будь-яку власність треба платити. Інтелектуальна тут не виключення, то може треба дати свободу користувачам обирати яке ПЗ і за яку ціну купувати?  
   Українська спільнота користувачів та розробників відкритого програмного забезпечення, розуміючи всю складність та неоднозначність цього питання та шляхів його вирішення пропонує Вам наступне:  
 1. Беручи до уваги питання національної безпеки та розвиток саме українського економічного потенціалу, рішуче відмовитися від практики використання приватного  програмного забезпечення та закритих й тому потенційно небезпечних файлових форматів в органах державної влади та місцевого самоврядування, у т.ч. в закладах освіти.  
 2. Враховуючи принципи вільної ринкової конкуренції, економічної доцільності й беручи до уваги передовий досвід учасників європейської спільноти, розробити та затвердити відкриті та ефективні стандарти обміну даних між державними установами, громадянами, підприємствами,  установами й організаціями, що не залежать від операційної системи та конкретної програми.  
 3. Маючи за критерій ефективності роботи Президента та Уряду кількість новостворених робочих місць, вжити заходів для спрямування коштів, що призначалися для закупівлі продукції з інформатизації у закордонних компаній (зокрема у корпорації  Microsoft) на створення робочих місць з додаткової адаптації та локалізації великої кількості програм та систем, що вже існують на умовах відкритості похідних кодів та перебувають під відкритими ліцензіями сімейства GPL, BSD і подібних для потреб функціонування державних органів та освітніх установ.
 4. Прагнучи до ефективного та відкритого механізму витрачання бюджетних коштів у сфері інформатизації, запровадити прозору систему державних тендерів на створення, адаптацію та локалізацію відкритого програмного забезпечення, яка б не була залежна від будь-якої постаті чиновника, або групи чиновників та мала можливості громадського контролю.
 5. Сприяти прийняттю Верховною Радою України закону "про використання Відкритих форматів даних та Вільного програмного забезпечення в державних установах і державному секторі господарства" проект якого внесли 18 червня 2003 року.
   Сподіваємося, що вищенаведені пропозиції будуть всебічно проаналізовані та враховані при визначенні політики нової влади, очолюваної Вами. Вказані заходи є амбітними, але вкрай необхідними нашій, все ще молодій державі, яка нарешті встала на шлях демократичного сталого розвитку. Зі свого боку, учасники спільноти користувачів та розробників відкритого програмного забезпечення готові надати усіляку можливу підтримку та взяти участь в усіх етапах цього процесу. Сподіваємося на те, що це звернення надасть Вам та Уряду можливість з іншого боку подивитися на проблеми ринку ПЗ в Україні та на боротьбу з піратством.  
  
З повагою  
Спільнота користувачів та розробників Вільного програмного забезпечення України,

Громадяни України, Виборці.
 [/color][/font]
« Змінено: 2005-02-17 14:19:16 від lvm »

Святослав Грицько

  • Гість
Re: Відкритий лист до В.А. Ющенка
« Відповідей #1 : 2005-02-06 08:11:34 »
Хоча я зараз до Вас (не побоюсь цього сказати) в опозиції, але дуже радо підтримаю кроки Вашого уряду по впровадженню програм з відкритими ліцензіям в державних установах. Це реальна економія бюджету більше 50% і наша інформаційна безпека...

Відсутній tech

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 586
  • Карма: +1/-0
  • Гигик
Re: Відкритий лист до В.А. Ющенка
« Відповідей #2 : 2005-02-06 11:04:38 »
За надто часто вживається слово ПЗ, можна деколи замінити на "Мікрософт Віндовс" або "операційна система". Також, можливо мені лише так здається, але сам тон листа погрозливий :).  
« Змінено: 2005-02-06 11:11:17 від tech »

Відсутній Andrij Roj

  • Дописувач
  • **
  • дописів: 52
  • Карма: +0/-0
  • Мені подобається Linux
Re: Відкритий лист до В.А. Ющенка
« Відповідей #3 : 2005-02-06 14:10:09 »
Тільки за!  Гадаю, що такої думки всі лінуксоїди.
А, власне, підписи, де збирати будемо?

Відсутній Yaroslav Fedevych

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1069
  • Карма: +0/-0
  • Людина — ніщо, справа — все
[+] Відповідь #3: повторне порушення правил
« Відповідей #4 : 2005-02-06 14:10:49 »
[ + ] Повторне порушення правил

 1. Прийнятими тут мовами ведення дискусій є українська й/або англійська мови. Використання інших іноземних мов на цьому форумі є порушенням Правил.
« Змінено: 2005-02-06 14:13:32 від JaFd »

Відсутній deletaNT

  • Новачок
  • *
  • дописів: 12
  • Карма: +0/-0
Re: Відкритий лист до В.А. Ющенка
« Відповідей #5 : 2005-02-06 16:03:46 »
лист досить емоційно пояснює перевагу ВПЗ, думаю що не вистачає конкретних пропозицій, наприклад
 
1 змінити закон такий, що дозволит нам робити ...
2 знайти українські компанії, що мають можливість розробити ...
3 надати їм державну підтрику, фінансувати ...
4 знайти фахівців, що будуть готувати спеціалістів з ВПЗ ...
...
 
тут потрібна ціла програма, економічне обгрунтування, власні досліди і велика команда, щоб поборотися за свободу. А емоції там на горі нікому не потрібні, вони і так бідолашні натерпілися під час виборів, я навіть впевнений що 90% чиновників здивовано подивиться на лист і скажуть: "а що за віндовс треба платити?"

Відсутній Андрій Головинський

  • Кореспондент
  • ***
  • дописів: 141
  • Карма: +0/-0
Re: Відкритий лист до В.А. Ющенка
« Відповідей #6 : 2005-02-06 16:30:03 »
Цитата
На приклад, свою відмову від використання ПЗ, виробленого Microsoft Corporation, уряд Південної Кореї пояснює тим, що застосування  ПЗ з відкритм кодом на 20% персональних комп'ютерів та 30% серверів державних установ дозволить зберігати щорічно до 300 000 000 (трьох сотень мільйонів) доларів США.

"Наприклад" разом пишеться

Цитата
не зважаючи на рекомендації

"незважаючи" разом пишеться
« Змінено: 2005-02-06 16:32:46 від tikus »
Never argue with idiots. They just drag you down to their level, and then beat you with experience

k_ilya

  • Гість
Re: Відкритий лист до В.А. Ющенка
« Відповідей #7 : 2005-02-06 16:55:29 »
треба бути чітко аргументованим, вивчити досвід, запропонувати рішення, викласти стислими тезами.

це якась публіцистика, я не хочу підписувати.  ???

LOU - це лише мабуть 0.3 української ОСС, і не найдієвіша

сконтактуйтесь з http://osdn.org.ua, http://linux.kiev.ua, почитайте розсилки, обговоріть це питання

обовязково треба звернення дати редактору-мовцю

« Змінено: 2005-02-06 16:57:50 від k_ilya »

Praporshic

  • Гість
Re: Відкритий лист до В.А. Ющенка
« Відповідей #8 : 2005-02-06 17:34:31 »

"Наприклад" разом пишеться


"незважаючи" разом пишеться
Виправив, це були помилки при друці. Дивно, чому OpenOffice їх не побачив?

Praporshic

  • Гість
Re: Відкритий лист до В.А. Ющенка
« Відповідей #9 : 2005-02-06 17:42:56 »
лист досить емоційно пояснює перевагу ВПЗ, думаю що не вистачає конкретних пропозицій, наприклад
 
1 змінити закон такий, що дозволит нам робити ...
2 знайти українські компанії, що мають можливість розробити ...
3 надати їм державну підтрику, фінансувати ...
4 знайти фахівців, що будуть готувати спеціалістів з ВПЗ ...
...
 
тут потрібна ціла програма, економічне обгрунтування, власні досліди і велика команда, щоб поборотися за свободу. А емоції там на горі нікому не потрібні, вони і так бідолашні натерпілися під час виборів, я навіть впевнений що 90% чиновників здивовано подивиться на лист і скажуть: "а що за віндовс треба платити?"
Добре. Пропоную продовжити доповнення/виправлення листа. Хоча вже є прогрес - в порівнянні з темої в "Балачках" за досить короткий строк вже багато відповідей.

Що до обгрунтування, так я намагатимусь добитися підтримки на політичній раді ПП "Яблуко", де мені ще й допоможуть з економічним обґрунтуванням та виправлять стиль.

k_ilya

  • Гість
Re: Відкритий лист до В.А. Ющенка
« Відповідей #10 : 2005-02-06 20:15:57 »
Є Законопроект про Вільний Софт, якому вже кілька років
http://www.opensoft.org.ua/documents;jsessionid=aNsZDS_dSRG5
http://osdn.org.ua/legal/

Є досвід застосування Лінукс в Україні (крім серверів)
в освіті - на Тернопільщина, Миколаївщині, у Харкові, Севастополі
в роботі - міністерство Юстиції, ЦВК

ці приклади зовсім нівелюють твій аргумент, що десь там хтось там використав Лінукс, ми от теж багато де використали !!!

Річ не в тому що десь поліція перейшла на ОпенОфіс, а в тому що це частина складного процесу, і це треба чітко казати.

>Їх створили ентузіасти, котрі не вимагають грошей від >користувачів, вони вимагають лише не забувати їх.

Весело

Відсутній tech

  • Письменник
  • *****
  • дописів: 586
  • Карма: +1/-0
  • Гигик
Re: Відкритий лист до В.А. Ющенка
« Відповідей #11 : 2005-02-06 22:27:16 »
Шановний  Міхаіл, я спробую пояснити за модераторів. Я так розумію цей ресурс намагаються зберегти україномовним. Справа в тому, що якщо дозволять дописи на російській, дуже скоро цей форум перетвориться переважно в російськомовний, з двох причин, по-перше  тому що російськомовних набагато більше, по-друге тому що україномовним навіть деколи легше перейти на російську через незнання термінів.
Нам як українцям важливо розвивати технічну лексику і сленг і цей сайт є одним із не-багатьох що цим займається.
Щодо  того що Лінукс товариство не ділиться на просіян, українців чи шведів, я згоден, загальноприйнятою мовою Інтернету являється англійська. На цьому сайті вона вітається і нікого не здивує, якщо ви залишите повідомлення на ній.
Вибачаємся за незручність.

Dear Michael, I will try answer instead of moderators. As I understand, this resource is meant to be kept Ukrainian-speaking. The problem with letting users post in Russian is that very soon this forum will become Russian-speaking, due to the following reasons: the first one is that there are a lot more Russian-speaking  people in general, the second  being that even those whose native language is  Ukrainian sometimes would be easier to switch to Russian because of lack of knowledge of terminology.
Concerning the statement that the Linux comunity isn't divided in Russians, Ukrainians or Sweedes, I would agree. The  widely accepted language of the Internet is English. It is welcomed on this site and nobody will argue if you use it.
Sorry for the inconvenience.
« Змінено: 2005-02-07 20:04:48 від tech »

Valerius

  • Гість
Re: Відкритий лист до В.А. Ющенка
« Відповідей #12 : 2005-02-06 23:14:50 »
Повністю підтримую листа. Вільна країна повинна використовувати лише вільний софт.

Що до мови форуму, теж вважаю, що не слід обмежуватись лише українською, адже значна частина користувачів України розмовляє російською, а такі правила вимушують їх спілкуватися на російських форумах. Хто вйд цього виграє?

Відсутній Andrij Roj

  • Дописувач
  • **
  • дописів: 52
  • Карма: +0/-0
  • Мені подобається Linux
Re: Відкритий лист до В.А. Ющенка
« Відповідей #13 : 2005-02-06 23:55:53 »
Пан Корнійко писав:

"...Є досвід застосування Лінукс в Україні (крім серверів)
в освіті - на Тернопільщина, Миколаївщині, у Харкові, Севастополі
в роботі - міністерство Юстиції, ЦВК...."
         Хочу нагадати, що у школах Львівщини, стараннями Lviv LUG  та інших,  ще з 2000 р. комп'ютерні класи поставляються з Linux.  Крім того, вже досить багато підприємств та підприємців працюють під Linux.
     Звичайно що бажано було б зробити прив'язку до проекту документу про вільне програмне забезпечення, все чітко аргументувати, але зараз йдеться , наскільки розумію, про саму ідею. А її потрібно підтримати.
     Крім того, зустріч п.Ющенка з представниками  Майкрософту ще нічого не значить.                                            
           Успіхів всім.


« Змінено: 2005-02-07 01:05:50 від Andrij »

Відсутній Yaroslav Fedevych

  • Літератор
  • ******
  • дописів: 1069
  • Карма: +0/-0
  • Людина — ніщо, справа — все
[+][+] Відповідь #12
« Відповідей #14 : 2005-02-07 07:01:43 »
Цитата
1. Вы представились по русски а не по украински.
Такого ніде не було. Посилання?

Цитата
2. Вы не оставили свой e-mail.
Мені можна послати приватне повідомлення. Правда, анонімуси цього робити не можуть, але це вже не мій клопіт.
Цитата
3. Мой родной язык русский.
Те, що моя мова українська -- моя справа. Так вважають на всіх російськомовних форумах. Ви в англомовних конференціях теж російською балакаєте?
Цитата
4. Вы специально данным ограничением отсекаете свою аудиторию.
Краще менше, зате краще.

Цитата
5. Я не поверю если вы скажете что не читаете  linuxcenter.ru opennet.ru и другие русскоязычные ресурсы.
Читаю. Що з того? Див. відповідь на пункт 3.

Цитата
8. Я против такой дискриминации. Angry

Цитата

 14. Будь-який тиск на модераторів, особисті образи в їхній бік і публічне обговорення їх діяльності не допускаються. Маєте щось проти -- пишіть в приват. Тон приватних листів при залагодженні спірних питань враховується.

Коли вас у гостях просять скинути черевики, ви це робите, чи посилаєтесь на те, що у вас удома взутими ходять? Вам не підходять норми, прийняті тут -- ідіть на linux.org.ru, я чув, там навіть матом крити можна. >:-E